Koncertowy koniec roku w Teatrze Muzycznym w Łodzi

Grudzień w Teatrze Muzycznym w Łodzi to czas „Pretty Woman" i powrotu musicalowej przygody na Madagaskarze.

Nie zabraknie też innych propozycji – premierowego koncertu sylwestrowego oraz muzycznego wspomnienia z okazji 20. rocznicy śmierci Grzegorza Ciechowskiego.

Sylwestrowe Radio Retro

Jak najlepiej rozpocząć Nowy Rok? W dobrym nastroju i z przebojami, które nucą wszystkie pokolenia. Takie właśnie zakończenie roku proponuje Teatr Muzyczny w Łodzi, w którym trwają przygotowania do „Radio Retro. Nieco swingowego koncertu sylwestrowego". Reżyseruje Jakub Szydłowski, za oprawę muzyczną odpowiada Daniel Nosewicz, a wystąpią soliści Teatru Muzycznego i gościnnie – Zuzanna Nowakowska.

„Radio Retro" to polskie szlagiery jak „Już nie zapomnisz mnie" czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą", ale też światowe przeboje jak „Copacabana", „Cheek to Cheek", „I Got Rhythm", „Fly Me to the Moon" czy „Something Stupid".

– Razem z Kubą Szydłowskim wybraliśmy piosenki, które z przyjemnością nucą sobie wszystkie pokolenia – atrakcyjne, miłe dla ucha i pełne humoru. Będzie wyjątkowo, z klasą i z szacunkiem dla kunsztu ich twórców, ale i z przymrużeniem oka... Chcemy, by ten swingowy wieczór pozwolił naszym widzom na niczym nieskrępowaną dobrą zabawę i „chwileczkę zapomnienia" – mówi Daniel Nosewicz, który nie tylko odpowiada za aranżacje, ale i poprowadzi orkiestrę Teatru Muzycznego w Łodzi. Publiczność może liczyć na oryginalne interpretacje znanych melodii, bo Daniel Nosewicz – nagradzany kompozytor, aranżer, dyrygent i gitarzysta – słynie z dużych orkiestrowych projektów. Aranżował i dyrygował orkiestrą podczas gwiazdorskich koncertów w Operze Leśnej oraz telewizyjnych muzycznych show z udziałem takich gwiazd jak Edyta Górniak, Kayah, Natalia Szroeder, Michał Szpak, Kasia Cerekwicka, Kasia Wilk czy Łukasz Zagrobelny. Angażuje się w różnorodne projekty. Przez kilka lat dyrygował i aranżował dla czołówki europejskiego i światowego bluesa w czasie festiwalu „Blues Na Świecie". Jest też autorem symfonicznych aranżacji piosenek Sławka Uniatowskiego.

W obsadzie sylwestrowo-karnawałowego koncertu znaleźli się soliści Teatru Muzycznego w Łodzi, doskonale znani publiczności i cenieni za znakomite umiejętności wokalne i aktorskie: Emilia Klimczak, Justyna Kopiszka, Patrycja Lenarczyk-Onasz, Paweł Erdman, Piotr Płuska, Marek Prusisz oraz reżyserujący „Radio Retro" – Jakub Szydłowski. Gościnnie wystąpi Zofia Nowakowska, która szeroką popularność zdobyła dzięki współpracy z Piotrem Rubikiem i udziałowi w show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Wielbicielom teatru znana jest za sprawą ról w musicalu „Romeo i Julia" Janusza Józefowicza oraz Janusza Stokłosy, a także roli młodej Marii Antoniny w operze „Ça Ira", autorstwa basisty i lidera zespołu Pink Floyd - Rogera Watersa. Od 2014 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, gdzie zagrała w spektaklach „Ale musicale", „Mamma Mia", „Piloci", „Aida" czy „Waitress". Współpracuje też ze studiami dubbingowymi. Jej głos usłyszeć można było w „Zaczarowanej", „Muppetach" oraz „Elenie z Avaloru" gdzie dubbinguje postać tytułowej księżniczki Eleny. Ostatniego lata stała się też polskim głosem Nali w produkcji Disneya „Król lew".

W kolejnych odsłonach koncertu, który zagości w karnawałowym repertuarze teatru, na zmianę z Zuzanną Nowakowską występować będzie Ewa Kłosowicz-Bociąga. Finalistka pierwszej edycji „The Voice of Poland" występowała w produkcjach dużej sceny Teatru Muzycznego w Gdyni takich jak: „Grease", „Przygody Sindbada „Żeglarza", „Chłopi" czy „Skrzypek na dachu". W wystawianej tam polskiej realizacji musicalu „Notre Dame de Paris" wcieliła się̨ w rolę Esmeraldy. Od 2017 roku związana jest z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, a od zeszłego roku występuje również na deskach Teatru Muzycznego ROMA w tytułowej roli w musicalu „Aida" i najnowszej produkcji tego teatru – „Waitress ".

Sylwestrowo-karnawałowy koncert wymaga właściwej oprawy: efektowne kostiumy do „Radio Retro" przygotowuje Ewa Posmyk, a o choreografię dla solistów i towarzyszących im tancerzy zadba Karolina Rejnus-Mroczek.

Bilety na premierę i kolejne koncerty dostępne są w kasie teatru oraz online, a widzowie, którzy zdecydują się zakończyć stary rok w Teatrze Muzycznym mogą liczyć też na symboliczną lampkę szampana w przerwie.

REALIZATORZY
reżyseria, inscenizacja, światła – Jakub Szydłowski
kierownictwo muzyczne i aranżacje – Daniel Nosewicz
choreografia – Karolina Rejnus-Mroczek
kostiumy – Ewa Posmyk

OBSADA
Zofia Nowakowska / Ewa Kłosowicz-Bociąga - gościnnie
Emilia Klimczak
Justyna Kopiszka
Patrycja Lenarczyk-Onasz
Paweł Erdman
Piotr Płuska
Marek Prusisz
Jakub Szydłowski
oraz
Tancerze Teatru Muzycznego w Łodzi
Orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi pod batutą Daniela Nosewicza

Czarno-białe ślady. Koncert pamięci Grzegorza Ciechowskiego

Jego teksty poruszały serca i sumienia, a głos stał się głosem pokolenia. 22 grudnia minie 20 lat od śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Tego dnia o g.18.30 Teatr Muzyczny w Łodzi zaprezentuje kameralny czarno-biały koncert pamięci Grzegorza Ciechowskiego w wykonaniu formacji Bończyk/Krzywański/Nowak.

Koncert adresowany jest do fanów Republiki, ale też do wszystkich miłośników oryginalnego brzmienia. W jego programie znalazły się między innymi „Biała flaga", „Sexy doll", „Śmierć w bikini", „Obcy astronom" czy „Nie pytaj o Polskę" w akustycznych aranżacjach ex-gitarzysty Republiki. Na scenie dwie gitary akustyczne, harmonijka, tamburyn oraz warr bass. – Ciekawa interpretacja i charakterystyczna ekspresja Jacka Bończyka w jego wykonaniu utworów Ciechowskiego, znane piosenki w nowych aranżacjach Zbigniewa Krzywańskiego – to wszystko gwarantuje niezapomniany koncert przypominający twórczość Grzegorza Ciechowskiego i Republiki – zapowiadają twórcy.

Bończyk i Krzywański spotkali się po raz pierwszy w marcu 2002 roku we Wrocławiu, kiedy to w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej w spektaklu „Kombinat" po raz ostatni zagrała Republika. Po dwóch latach wspólnych poszukiwań duet autorski Bończyk/Krzywański nagrał płytę „Depresjoniści", która została doceniona zarówno przez środowiska artystyczne, jak i publiczność.

Następne lata upłynęły formacji na działaniach teatralnych, a ich rezultatem są „Terapia Jonasza", spektakl lekko psycho-muzyczny, płyta pod tym samym tytułem oraz spektakle: „Obywatel. Historia z piosenkami Republiki", „Kot w butach" oraz musical „Zorro„ w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Projekt „Czarno-białe ślady" narodził się w 2013 roku z okazji kolejnej rocznicy odejścia Grzegorza Ciechowskiego. Został na tyle ciepło przyjęty, że zaowocował serią koncertów przez kilka lat i wydaną niedawno płytą. Początkowo dwuosobowa formacja – Jacek Bończyk, Zbigniew Krzywański – powiększyła się o Kubę Nowaka i w tym właśnie składzie „Czarno-białe ślady" zostaną zaprezentowane łódzkiej publiczności.

Bilety na grudniowy koncert są jeszcze dostępne. Kupić je można w kasie teatru przy Północnej lub online.

Joanna Karpińska
Materiał Teatru
24 listopada 2021

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia