Konferencja już za miesiąc w Bytomiu

20. Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej

Miesiąc pozostał do inauguracji jubileuszowej, dwudziestej edycji Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu. Po raz kolejny na deskach Śląskiego Teatru Tańca zagoszczą zarówno najbardziej uznane zespoły naszego globu, jak i artyści, którzy są na początku swojej zawodowej kariery tanecznej. Po raz kolejny młodzi adepci tańca przyjadą z całej Polski, by uczestniczyć w warsztatach tanecznych pod okiem pedagogów z całego świata.

Fenomen Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej to dwadzieścia lat imprezy, która odbywa się w Bytomiu i to właśnie to miasto (a nie Kraków czy Warszawa) jest zaznaczane na mapach Europy w encyklopediach tańca współczesnego. To do Bytomia ciągną niczym pielgrzymi ludzie, dla których taniec ma swoje konkretne miejsce w kulturze: nie obok, ale w tym samym – głównym nurcie co teatr, film czy sztuki plastyczne.

- Formuła Konferencji – Festiwalu, kładąca nacisk na aspekty artystyczne i edukacyjne, dbająca o równie wysoki poziom warsztatów tanecznych, jak i prezentacji festiwalowych, jest czymś, co sprawdza się od początków festiwalu i nadal pozostaje dla nas organizatorów priorytetem. – mówi Anna Wróblowska, manager Śląskiego Teatru Tańca.- Mamy nadzieję, iż również w tym roku uda nam sie zaspokoić taneczne żądze wszystkich pasjonatów tej formy sztuki. – dodaje.

Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej w Bytomiu w tym roku odbędzie sie od 30 czerwca do 7 lipca. Podobnie jak w ubiegłych edycjach impreza będzie podzielona na dwie, niezależne od siebie części.

Pierwsza to spektakle taneczne poszczególnych grup zaproszonych do Bytomia, na czele z międzynarodową gwiazdą wielkiego formatu – zespołem Ultima Vez z Belgii. Druga część to cykl warsztatów tanecznych. Uczestniczący w nich młodzi tancerze z całej Polski będą mogli wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez uznanych pedagogów z całego świata.

– Warsztaty, które są integralna częścią imprezy to unikatowa okazja, aby ćwiczyć z najlepszymi różnorodne techniki i style taneczne. Zajęcia z tańca afrykańskiego poprowadzi Assan Konte, Guido Verwer pokaże czym jest współczesny jazz, a pod okiem Janusza Skubaczkowskiego spróbujemy sił w jodze dla tancerzy. Prawdziwą gratką będzie projekt Henryka Kaalunda „Sonic Body", do udziału w którym zapraszamy uczestników warsztatów. – mówi Edyta Walicka, Koordynator Działu

Edukacji Artystycznej Śląskiego Teatru Tańca.

Przez 7 dni Konferencji odbędzie sie 35 zajęć warsztatowych. Do udziału w nich zaproszone są zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane w sztuce tanecznej.

– Poziom zajęć jest dostosowany do umiejętności poszczególnych uczestników warsztatów. Ci, którzy zaczynają nie musza się obawiać, że są za słabi, a Ci którzy tańczą profesjonalnie, nie musza martwic sie o zbyt niski poziom – dodaje Edyta Walicka.

Justyna Jesionek
Informacja nadesłana
15 czerwca 2013

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...