Konfrontacje Teatralne pod znakiem Rosjan

14. Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne

Twórczość rosyjska zdominuje 14. Międzynarodowy Festiwal "Konfrontacje Teatralne", który rozpocznie się w środę w Lublinie. Na festiwalu zaprezentują się teatry z Rosji, krajów dawnego ZSRR oraz Polski.

- Zgodnie z nazwą festiwalu będziemy próbowali konfrontować wschód i zachód. W tym roku zachód reprezentuje Polska, a wschód Rosja, ale też byłe republiki radzieckie. Chcemy pokazać teatry z Moskwy i Petersburga, ale też zajrzeć na prowincję - powiedziała kurator tegorocznej edycji festiwalu Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Wiele przedstawień prezentowanych na festiwalu odwołuje się do klasyki literatury rosyjskiej. Spektakl taneczno-muzyczny pt. "Gogol. Wieczory", przygotowany na podstawie opowiadań Mikołaja Gogola, przedstawi SounDrama Studio z Moskwy. Jest to próba pokazania klasycznej literatury za pomocą oryginalnej reżyserii i choreografii z wykorzystaniem elementów folklorystycznych, jak też muzyki klasycznej, m.in. utworów Piotra Czajkowskiego czy Nikołaja Rimskiego-Korsakova.

Do twórczości i postaci Fiodora Dostojewskiego nawiązuje spektakl, który pokaże Teatr Kameralny z Czelabińska (Rosja). Przedstawienie pt. "Dostojewski-Chesterton: paradoksy zbrodni albo samotny jeździec apokalipsy" rozgrywa się w Rosji. Występuje w nim dwóch bohaterów z powieści Gilberta Chestertona "Paradoxes of Mr. Pond" oraz Raskolnikow ze "Zbrodni i kary" Dostojewskiego. Przeprowadzają oni eksperyment badawczy, który ma na celu odkrycie źródeł i motywów zabójstwa starej lichwiarki przez Raskolnikowa.

Na scenie Konfrontacji zobaczyć też będzie można "Płatonowa" Antoniego Czechowa w wykonaniu zespołu Teatru Polskiego z Bydgoszczy. Przedstawienie w reżyserii Mai Kleczewskiej to - jak określili krytycy - tragedia ambicji i komedia romantyczna w jednym.

Pasja, miłość, multimedia i rock\'n\'rollowy chór składa się - według organizatorów festiwalu - na spektakl "Oresteja", który pokaże Teatr Ilkhom z Uzbekistanu. Oparte na tragedii antycznej widowisko multimedialne podejmuje m.in. problemy manipulacji w relacjach międzyludzkich, przenikania kultur i religii.

Konfrontacjom towarzyszyć będą projekcje filmów, głównie kina rosyjskiego - można będzie zobaczyć m.in. "Rosyjską arkę" w reż. Aleksandra Sokurowa, "Czyngis-Chana" - Sergieja Bodrowa, ale też "Braci Karamazow" - Piotra Zelenki.

Festiwal zakończy się w przyszłą sobotę koncertem grupy "Rubl" skupionej wokół poety i kompozytora rosyjskiego Siergieja "Sznura" Sznurowa. Piosenki grupy "Leningrad", której "Sznur" był liderem, można będzie usłyszeć w pierwszy wieczór festiwalu w wykonaniu artystów Teatru Piosenki z Wrocławia.

Na Placu Litewskim w centrum Lublina przez cały czas trwania festiwalu swoje prace na plenerowej wystawie zaprezentuje rosyjska grupy artystyczna Niebieskie Nosy.

(-)
PAP
28 września 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia