Koniec dramatu Karolaka! Aktor znalazł nową siedzibę swojego teatru

Tomasz Karolak - Teatr IMKA

Teatr IMKA Tomasza Karolaka od momentu założenia w 2010 r. działał przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie. Niestety aktorowi nie udało się zatrzymać dotychczasowej siedziby. Budynkiem od 1 lipca 2020 będzie kierować Fundacja Garnizon Sztuki Grażyny Wolszczak i Joanny Glińskiej. W mediach społecznościowych poinformowano, że od września instytucja na stałe zagości na Bemowie.

"Ostatnie chwile w moim teatrze IMKA. Od jutra nowe miejsce i nowa droga. Dzięki, że jesteście ze mną... Nie zawiedziemy i szykujemy wielkie teatralne święto" - pisał na Instagramie Tomasz Karolak jakiś czas temu.

Aktor słowa dotrzymał. Właśnie ogłoszono, że wszystkie spektakle IMKI i IMKI Light od września będą prezentowane w nowej siedzibie na warszawskim Bemowie. "W ostatni weekend września odbędzie się premierowe przedstawienie IMKI na deskach teatru przy ul. Kocjana 3. Warto podkreślić, że będzie to początek długofalowej współpracy – to pierwszy zawodowy, stacjonarny teatr na Bemowie" - czytamy na oficjalnym fanpage'u na Facebooku dzielnicy.

"Teatr IMKA jest przeznaczony dla szerokiej publiczności, daje szansę na spędzenie wieczoru w interesujący sposób - oprócz dobrej zabawy i śmiechu proponuje wybitną literaturę, która stawia ważkie pytania i prowokuje do głębszych przemyśleń. Znakiem szczególnym wszystkich spektakli jest znakomite aktorstwo teatralne. W spektaklach na Bemowie będziemy mogli zobaczyć m.in. takich znakomitych aktorów, jak: Stanisławę Celińską, Lucynę Malec, Annę Dereszowską, Zbigniewa Zamachowskiego, Mikołaja Roznerskiego i oczywiście Tomasza Karolaka – założyciela i dyrektora IMKI" - czytamy dalej.

Co ciekawe IMKA nie będzie pierwszym teatrem, który pojawi się na scena Kocjan. Jak dowiadujemy się z facebookowego wpisu, odbyło się tam wiele spektakli. "Obecnie trwa tam gruntowny remont. Przede wszystkim zostanie przebudowana scena, która będzie obniżona i dostosowana do wymogów IMKI. Wyremontowana została także restauracja - Loft Kocjana i powstał ogródek dla mieszkańców. Będzie to przyjazne miejsce dla wielbicieli teatru oraz rodzin z dziećmi, w doskonałej lokalizacja z zapleczem parkingowym, wśród zielni i spokojnej aury na Bemowie".

Jak zapowiedziano, w repertuarze będą zarówno spektakle recitalowe, klasyczne, jak i te dla dzieci, a inauguracji IMKI na Bemowie towarzyszyć będą niespodzianki.

Tomasz Karolak jakiś czas temu zdradził też plany na dalszą działalność. - Powrócimy z premierą, którą ja wyprodukuję, a reżyserować będzie Magdalena Łazarkiewicz. To będzie inscenizacja sztuki "Wielki powrót Borysa S.", w której wystąpię u boku Daniela Olbrychskiego. To jest znakomity, wielokrotnie nagradzany tekst o aktorze, który w dojrzałym wieku otrzymał szansę zagrania króla Leara. Parafraza Szekspira, w której centrum umieszczono dramatyczną rozmowę aktora z synem - powiedział w rozmowie z PAP. Ujawnił też, że w planach są przedstawienia, które mają wyreżyserować Łukasz Kos, Jędrzej Piaskowski i Paweł Świątek.

O sprawie Teatru IMKA głośno było kilka tygodni. Budynkiem, który zajmował prywatny teatr założony przez Tomasza Karolaka od 1 lipca 2020 będzie kierować Fundacja Garnizon Sztuki Grażyny Wolszczak i Joanny Glińskiej. Pomimo negocjacji z zarządcą obiektu - Związkiem Harcerstwa Polskiego - i wsparcia wiceminister Wandy Zwinogrodzkiej, Karolakowi nie udało się zatrzymać dotychczasowej siedziby.

Konflikt z Grażyną Wolszczak komentował w programie "Rezerwacja" Katarzyny Janowskiej. Działania Grażyny Wolszczak aktor nazwał "próbą wrogiego przejęcia siedziby" i zarzuca jej kłamstwo. Innego zdania była Grażyna Wolszczak, która sytuację skomentowała w rozmowie z Małgorzatą Ohme.

Teatr IMKA Tomasza Karolaka i Fundacja Granizon Sztuki Grażyny Wolszczak

Założony 10 lat temu przez Karolaka Teatr IMKA już wielokrotnie przechodził zawirowania finansowe, ostatni raz groziło mu zamknięcie w 2018 r. IMKA miała problemy z pozyskiwaniem sponsorów. Teatr zaczął regularnie wynajmować swoją przestrzeń. W repertuarze coraz częściej, obok nagradzanych, niekomercyjnych produkcji - spektakli Mikołaja Grabowskiego, Mai Kleczewskiej, Moniki Strzępki czy Pawła Świątka - pojawiały się komediowe tytuły. Wśród nich m.in. przedstawienia Garnizonu Sztuki Grażyny Wolszczak i Joanny Glińskiej, które często w lekkiej formie starają się poruszać trudne tematy: "Polowanie na łosia", "Czworo do poprawki" i wystawiany z sukcesem w całej Polsce, koncertowo zagrany "Pozytywni" z ważnymi wątkami LGBT, według scenariusza Cezarego Harasimowicza.

(-)
onet.film
30 czerwca 2020
Portrety
Tomasz Karolak

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...