Koniec sezonu i KATO/LATO w Śląskim

Koniec sezonu i KATO/LATO w Śląskim

Dla Teatru Śląskiego kończący się już sezon 2014/2015 był niezwykle owocny zarówno jeśli chodzi o liczbę premier, jak również nagród teatralnych. Zrealizowano pięć spektakli premierowych, a widzowie i miłośnicy teatru mieli okazję uczstniczyć w ponad pięciuset wydarzeniach jednym z ważniejszych była ineauguracja ogólnopolskiej trasy wyjątkowego tryptyku Stanisława Wyspiańskiego pt. Wędrowanie w reż. Krzysztofa Jasińskiego. Jednak ten sezon to nie tylko wydarzenia teatralne odbyły się m.in. koncert dla Tomka Kowalskiego, koncert Stanisławy Celińskiej.

Dużym sukcesem okazał się spektakl „Morfina" Szczepana Twardocha w reżyserii Eweliny Marciniak, dzięki niemu na teatralną półkę osiągnięć przybyły trzy statuetki Złotych Masek, przyznane w kategoriach spektakl roku, reżyseria oraz w kategorii najlepsza aktorka dla Anny Kadulskiej za role Heli i Panny Alicji. Ponadto wspomniana już „Morfina" została zaprezentowana na Warszawskich i Kaliskich Spotkaniach Teatralnych oraz na Festiwalu Pierwszy Kontakt w Toruniu.

Poza wielokrotnie nagrodzoną „Morfiną" Szczepana Twardocha w reżyserii Eweliny Marciniak, w Teatrze Śląskim zrealizowano „Dubiing Street" Petra Zelenki w reż. Roberta Talarczyka, „Prawie raj" w koprodukcji z Fondazione Teatro Piemonte Europa w Turynie. Ponadto „Czarny ogród" Małgorzaty Szejnert w reż. Jacka Głomba oraz napisany i wyreżyserowany przez Ingmara Villqista „Chłopiec z łabędziem".

Na zakończenie sezonu Teatr Śląski proponuje swoim widzom Festiwal KATO/LATO. Będzie to cykl bezpłatnych wydarzeń plenerowych na przełomie czerwca i lipca – m.in. wizyt zagranicznych gości ze spektaklami m.in. „Wiśniowy sad" Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresinnia , ponadto polsko-włoskie warsztaty teatralne, teatralna przestrzeń dla dzieci, a także przygotowywane wraz ze studentami antropologii Uniwersytetu Śląskiego święto ulic Teatralnej i Warszawskiej. W ramach tegoż festiwalu odbędą się dwie premiery 27 czerwca premiera „Westernu" autorstwa Artura Pałygi w reżyserii Roberta Talarczyka i Rafała Urbackiego, który będzie zwieńczeniem realizowanego przez Teatr Śląski cyklu „Śląsk Święty / Śląsk Przeklęty". Spektakl ten zapowiada się interesująco bowiem powstaje na bazie historii grupy kilkuset emigrantów ze Śląska, którzy w połowie XIX wieku trafili w sam środek Dzikiego Zachodu, wzbogaconej o fragmenty reportaży Artura Pałygi, który podczas prac nad tekstem udał się w podróż do Teksasu. Jak zapowiadają twórcy to spektakl osadzony mocno w konwencji klasycznego westernu, opowiada m.in. o jednym z najlepszych rewolwerowców, a pochodzącym ze śląska Martinie M. Rose. Co z tego wyjdzie przekonamy się już wkrótce.

Ostatnią premierą sezonu (3 lipca) będzie multimedialny, w ciężkim klimacie lat 60-tych monodram „Piękni dwudzielstoletni" na scenie kameralnej w cyklu Klasyka żywa. Nową adaptację znanego dzieła Hłaski przygotował Michał Pabian, reżyseruje Piotr Ratajczak, a wystąpi Michał Rolnicki.

Zachęcamy zatem do odwiedzenia Teatru Śląskiego i także wzięcia udziału w zaplanwanym szeregu bezpłatnych imprez w ramach KATO/LATO i nadchodzących dwóch premierach.

Katarzyna Jasielska
Dziennik Teatralny Katowice
18 czerwca 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia