Konkurs Teatroteka

Młodzi dramatopisarze z nagrodami ZAiKS-u i WDFiF

Konkurs zamknięty na utwór dramatyczny dla projektu pod nazwą Teatroteka, który organizowany był wspólnie przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, rozstrzygnięty został w ubiegłym miesiącu. We wtorek 11 października br. laureaci odebrali przyznane im nagrody.

Spotkanie, które odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, zgromadziło przedstawicieli organizatorów, dziennikarzy, ludzi teatru, przede wszystkim zaś – samych nagrodzonych. Na konkurs nadesłano 19 prac wybranych autorów. Jury obradowało w składzie: Zenon Butkiewicz, krytyk teatralny, członek Stowarzyszenia dyrektorów Teatrów; Krzysztof Domagalik, reżyser, scenarzysta, dokumentalista; Jacek Kondracki, scenarzysta, kierownik literacki; Michał Komar, prozaik, scenarzysta, wykładowca akademicki oraz reżyser i dramaturg Maciej Wojtyszko. Decyzją jurorów nagrody otrzymali:

- Pierwsza nagroda (10 000 zł) – Robert Urbański za utwór Porwać się na życie,

- Druga nagroda (7 000 zł) – Beniamin Bukowski za Odkrycie Europy,

- Trzecia nagroda (4 000 zł) – Marta Guśniowska za Zakład karny – o stówę.

Przyznano również wyróżnienia (1500 zł każde), otrzymali je:
- Elżbieta Chowaniec - Ksiądz
- Magdalena Miecznicka  - Spalenie Joanny B.
- Monika Milewska - Falowiec
- Michał Siegoczyński - Fragmentacja

To już drugie w ostatnich tygodniach spotkanie laureatów konkursów współorganizowanych przez ZAiKS. Po wyłonieniu zwycięzców konkursu na słuchowisko zorganizowanego przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z okazji przypadającej w 2017 roku 80. rocznicy powstania Programu 2 Polskiego Radia, nagrody odebrali teraz twórcy biorący udział w projekcie Teatroteka. „Jeszcze półtora roku temu nic nie zapowiadało takiego sukcesu – mówił Włodzimierz Niderhaus, dyrektor WFDiF. – A na ubiegłorocznym festiwalu Dwa Teatry wszystkie ważne nagrody przypadły Teatrotece. To dowód, że są młodzi autorzy, którym warto otwierać drzwi do dalszej kariery".

Teatroteka to cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej, realizowany przez WFDiF i współfinansowany przez MKiDN. Ekranizacje tworzone przez debiutujących często twórców pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów audiowizualnych. Do końca roku w ramach projektu powstać ma 25 utworów, co pozwoli na zorganizowanie Festiwalu Teatroteki, w czym prócz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i WFDiF weźmie udział również Akademia Teatralna, zapowiedział Maciej Wojtyszko, juror konkursu i członek Rady Wydziału Reżyserii AT. Płyty DVD z nagraniami pierwszych 10 utworów zostały właśnie opublikowane przez WFDiF.

Michał Komar, wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, mówił o pracy jury: „Wiele spośród nadesłanych sztuk ma ogromny potencjał dla dobrego reżysera. Przeczytaliśmy rzetelnie wszystkie teksty, długie spory toczyły się o najlepsze". Wspomniał również, że konkurs spotkał się już z przejawami niechęci i zazdrości. „Doskonale zdajemy sobie sprawę, że oznacza to, iż wszystko idzie w dobrym kierunku", żartował.

Obecny wśród gości Olgierd Łukaszewicz, prezes ZASP, gratulował „wszystkim młodym, którzy przebijają oporne mury teatrów". Ujawnił, że w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego został złożony projekt Teatru Studyjnego dla młodych twórców, pozwalający im pokazywać swe utwory dramatyczne – w tym z programu Teatroteki – w całym kraju.

Warto wspomnieć, że w roku 2014 Stowarzyszenie Autorów ZAiKS wespół z TVP ogłosiło konkurs na pełnospektaklowy utwór dramatyczny z okazji 250-lecia teatru narodowego i teatru publicznego. Pokłosiem tamtego konkursu były warsztaty teatralne, prowadzone pod auspicjami ZAiKS-u w czerwcu 2015 roku w Konstancinie.

wdsk
ZAiKS
13 października 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia