Kontakt: Wielkie postaci europejskiego teatru

20. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

W sobotę rozpocznie się 20. edycja międzynarodowego festiwalu teatralnego Kontakt. Na jubileusz przyjedzie 13 teatrów z ośmiu krajów: Rosji, Korei Południowej, Łotwy, Niemiec, Holandii, Rumunii, Węgier i Polski.

Teatr Horzycy w Toruniu zamknął tegoroczny program festiwalu w kilku cyklach. W pierwszym z nich przedstawi sztuki wyreżyserowane przez twórców, którzy w różnych okresach Kontaktu otrzymywali nagrody. Litewski reżyser Rimas Tuminas pokaże "Wujaszka Wanię", którego zrealizował w Państwowym Akademickim Teatrze im. Jewgienija Wachtangowa w Moskwie. Ten spektakl otworzy festiwal. Polskę reprezentuje Jerzy Jarocki, reżyser "Tanga" Sławomira Mrożka w Teatrze Narodowym w Warszawie. Viktor Bodó przyjedzie do Torunia z Przedsiębiorstwem Żeglugowym Sputnik z Budapesztu i spektaklem "Blokowe historie". Jury festiwalowe dwukrotnie uznało Alvisa Hermanisa za najlepszego reżysera Kontaktu. Znany łotewski reżyser pokaże dwa spektakle: "Martę z Błękitnego Wzgórza" i "Dziadka". Thomas Ostermeier - jedna z największych postaci europejskiego teatru - wyreżyserował w berlińskim Schaubühne am Lehniner Platz "Cięcie" Marka Ravenhilla. Toruńskim akcentem jest zaś przedstawienie "Caritas. Dwie minuty ciszy" w reżyserii Belgijki Lies Pauwels, która triumfowała w konkursie w 2005 r.

W drugim cyklu organizatorzy Kontaktu zdecydowali się szerzej zaprezentować dokonania polskich teatrów. Po raz pierwszy w historii festiwalu zmierzą się ze sobą dwie największe sceny krajowe: Teatr Narodowy z Warszawy i Stary Teatr z Krakowa. Krakowianie pokażą "Wertera" na podstawie tekstu Goethego w reżyserii Michała Borczucha. Oprócz tego toruńska widownia zobaczy Karbido z Wrocławia z multimedialnym widowiskiem "Stolik" oraz "Samotność pól bawełnianych", które zainscenizował Radosław Rychcik w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach.

Trzeci cykl odpowiada na coraz modniejszy na scenach europejskich nurt teatru postdramatycznego. Teatr Państwowy w Dreźnie i Rimini Protokoll pokażą przedstawienie ukazujące losy mniejszości wietnamskiej zamieszkującej pogranicze niemiecko-czeskie. "Matki" Teatru RO z Rotterdamu Alize Zandwijk to zaś spektakl o życiu codziennym 14 kobiet pochodzących z różnych części świata. W tym postdramatycznym nurcie organizatorzy Kontaktu umieścili także dwa przedstawienia Teatru Nowego z Rygi: "Martę z Błękitnego Wzgórza" i "Dziadka" Alvisa Hermanisa.

Oprócz tego w Toruniu zagoszczą inscenizacje tekstów dramatycznych. Będzie "Wujaszek Wania" Antoniego Czechowa, "Tango" Sławomira Mrożka, "Werter" na podstawie Goethego, Pensori Project ZA z Seulu pokaże spektakl stworzony na motywach "Dobrego człowieka z Seczuanu" Bertolta Brechta, a Teatr Węgierski z Klużu w Rumunii - "Urodzony na nigdy" Andrasa Visky\'ego.

Informacje: www.teatr.torun.pl/

Grzegorz Giedrys
Gazeta Wyborcza Toruń
20 maja 2010

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia