Kontaktowi Niemcy u nas

19. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

Jeden z najlepszych europejskich zespołów teatralnych Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz z Berlina wystąpi na scenie Opery Nova. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Kontakt pokażą w Bydgoszczy "Muszkę owocówkę". Ruszyła sprzedaż biletów na majowy występ.

Grupa-chór naukowców prowadzi badania: wspinają się na skrzynie, ściągają z półek probówki, zakraplają coś, mieszają, wstrząsają, dokładnie oglądają. Pęsetami zbierają pyłki z kołnierzy płaszczy i wrzucają do naczynek. Czasem podnoszą buteleczki do ust i, zmęczeni ciągłym mówieniem i śpiewaniem, pociągają łyk. Badają genotypy kręgowców w poszukiwaniu miejsca w ciele, w którym się zaczyna miłość. 

"Muszka owocówka" to produkcja berlińskiego Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz, jednego z ważniejszych ośrodków teatralnych Europy. Wyreżyserował ją Szwajcar Christoph Marthaler, laureat Europejskiej Nagrody Teatralnej. Scenariusz Stefanie Carp utworzony został głównie z fragmentów literatury popularnonaukowej, obok których znalazło się miejsce choćby dla pism Stendhala i Williama Blake\'a. Scenografię autorstwa Anny Viebrock stanowi laboratorium biochemiczne, w którym oprócz regałów, wieszaków na ubrania i szaf znajduje się fortepian. Utwory wykonywane na nim przez jednego z aktorów stanowią właściwie całe tło muzyczne przedstawienia. Monologom i dialogom scenicznym towarzyszyły interpretacje najpopularniejszych arii operowych. Aktorzy zagrają w języku niemieckim. Tradycyjnie na Kontakcie nie zabraknie jednak tłumaczeń. 

Największym wydarzeniem organizowanego w Toruniu Kontaktu 2009 będzie "Warum Warum" w reż. Petera Brooka. Monodram przygotowany w Schauspielhaus Zürich wykonuje znana aktorka Miriam Goldschmidt. Będzie można także obejrzeć dwie inscenizacje tekstów Władimira Sorokina: moskiewska Praktika pokaże "Kapitał", a Teatr Narodowy z Budapesztu - słynny "Lód". Kontrowersyjny rosyjski pisarz zapowiedział, że spotka się z festiwalową publicznością. Na Kontakcie zabłysną niegdysiejsze gwiazdy festiwalu w Awinionie: Joel Pommerat z moskiewską Praktiką zainscenizował własny tekst "To dziecko", a Eric Lacascade zajął się nową wersją "Wujaszka Wani" Czechowa w OKT/Teatrze Miejskim w Wilnie. 

23 maja festiwal zainaugurują: "Proces" Kafki Teatru Kameralnego z Pragi oraz "Głos człowieczy" Jeana Cocteau w wykonaniu Toneelgroep Amsterdam w reż. Ivo van Hove\' a. Na Kontakcie zobaczymy również spektakl "Tyka, tyka polityka", który Jiri Adámek wyreżyserował dla Boca Loca Lab w Pradze. Ciekawie zapowiada się też "Wróg klasowy" Teatru East West z Bośni. Polskę reprezentują: "Sprawa Dantona" w reż. Jana Klaty, "Makbet" Teatru Jaracza w Łodzi (reż. Mariusz Grzegorzek), a także "Rozmowy poufne" Ingmara Bergmana, które Iwona Kempazainscenizowała w krakowskim Teatrze im. Słowackiego. Poza konkursem wystąpią gospodarze festiwalu: pokażą "Justynę" de Sade\'a w reż. Marcina Wierzchowskiego. Festiwal potrwa do 29 maja. Informacje na stronie .

Festiwal odbywa się w formule konkursu. Oprócz trzech głównych nagród międzynarodowe jury Kontaktu wskaże zwycięzcę w kategoriach: reżyseria, scenografia, młody twórca festiwalu, aktor, aktorka, oprawa dźwiękowa, oprawa plastyczna, oryginalna formuła teatru. Własne wyróżnienie przyznają też dziennikarze akredytowani na imprezie. 

Bilety na "Muszkę owocówkę" kosztują 50, 40, 30 i 20 zł. Można je rezerwować w Biurze Obsługi widza Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu pod nr. tel. 056 622 55 97, 056 654 90 74, 056 622 55 66, faks: 056 657 55 49. Będzie również możliwość zakupu biletów w kasie Opery Nova.

Michalina Łubecka
Gazeta Wyborcza Bydgoszcz
30 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia