Korczak 2010

14. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak

Od 4 do 9 października potrwają: kameralna zabawa dla niemowlaków, widowiska dla przedszkolaków i uczniów, happeningi i wieczór chanukowy. Pierwszego dnia festiwalu widzowie mają do wyboru dziewięć przedstawień, a teatry są otwarte dla gości od godz. 9 do 18.30.

Olsztyński Teatr Lalek 

Honorata Mierzejewska-Mikosza, „Od ucha do ucha”; wiek widza: od 1 roku życia; czas trwania spektaklu: 30 min; Teatr Rampa Scena basen, godz. 10, 12

Jak przygotować dziecko na spotkanie z teatrem? Jak oswajać je ze sceną? Ciekawą propozycję dla najmłodszych dzieci i ich rodziców mają aktorzy z Olsztyna. Na niewielkiej przytulnej przestrzeni sadzają maluchy i zaczynają zabawę. Zgromadzone na scenie instrumenty: akordeon, talerze, saksofon i bęben pomagają w przedstawianiu części ludzkiego ciała i wytłumaczeniu zasad jego funkcjonowania. Ciekawskie oczy, podsłuchujące uszy, kichający nos i najedzony brzuch tworzą zgraną orkiestrę.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana – Bielsko-Biała

Bolesław Leśmian, „Przygody Sindbada Żeglarza”; wiek widza od 7 lat; czas trwania spektaklu: 70 min; Teatr Rampa, Duża Scena, godz. 9 i 11

Adaptacja znanej baśni Bolesława Leśmiana o perskim podróżniku z Basry, żaglowcem opływającym nieznany świat i przeżywającym mnóstwo przygód. Scenograf Giedré Brazyté stworzył tajemniczy, baśniowy świat z pogranicza jawy i snu, pełen niezwykłych, wyrafinowanych kształtów, grający światłami i kolorami, kojarzący się z egzotyką Orientu. Motywy orientalne wprowadza również zaskakująca, oryginalna muzyka Antanasa Jasenki.

Compagnie Les Bleus de Travail (Francja)

„Historia Marcela, samotnego clowna”, „Les Histoires de Marcel - solo de clown seul au monde”; wiek widza: od 8 lat; czas trwania spektaklu: 55 minut; Teatr Lalka godz. 10, 18.30

Marcel na początku właściwie nie przypomina clowna. Nie ma kolorowego kostiumu, nie jest wesoły ani zabawny, nikogo nawet nie próbuje rozśmieszać. Stoi i czeka nie wiadomo na co… Rozczarowany, smutny, samotny. Jednak na widowni co chwila słychać śmiech – bo Marcel jest śmieszny: bezbronny, nieporadny, dziwaczny. Wydaje się, że na scenie znalazł się przypadkowo i nie wie, co dalej robić. Jest zdany na łaskę i niełaskę widzów. Mogą nadal śmiać się z niego i wtedy każdy – oni i on – pozostanie w swojej roli, albo… Spektakl dla całej rodziny. Nie ma bariery językowej.

Teatr Baj Pomorski – Toruń

Philippe Dorin, „Olbrzym”; wiek widza: od 6 lat, czas trwania spektaklu: 60 min (bez przerwy); Teatr Rampa, Duża Scena, godz. 9, 11

Mała dziewczynka spotyka kogoś, kto jest równie samotny, jak ona. Tyle, że ona jest malutka, a on – jak to Olbrzym – wielki. W przedstawieniu Piotra Tomaszuka urealnia się bajka i zaczyna się „dziać się naprawdę”.

Eva Farkašová, autorka scenografii, wyprowadza swoje pomysły z surrealistycznego malarstwa René Magritte’a, co dodatkowo stwarza szansę wprowadzenia młodych widzów w świat sztuki obecnej także poza teatrem.

Teatr Animacji Lalki i Przedmiotu eF – Miejski Dom Kultury Hałcnów, Bielsko-Biała

„Teatr nie! Kino nie! To co? Cyrk!” czarny teatr; wiek widza: od 3 lat; czas trwania spektaklu: 25 minut; Teatr Lalka, godz. 11 i 12

Już sama nazwa „czarny teatr” pachnie jakąś tajemnicą… W dodatku – cyrk w teatrze?! Tresowane, groźne zwierzęta, skoki przez ogień, taniec na linie… Jak to możliwe?

Otóż teatr jest właśnie miejscem, w którym możliwe jest naprawdę wszystko. Uwierzyła w to grupa młodych ludzi z Teatru Animacji eF z Miejskiego Domu Kultury w Hałcnowie (dzielnica Bielska-Białej) wraz ze swoją opiekunką. Uwierzyli i… zrobili. Zostali obsypani nagrodami, a gdziekolwiek prezentowali swój spektakl, zdobywali podziw i uznanie. Teraz zaprezentują się festiwalowej publiczności.

Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego – Koszalin. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego – Warszawa

Pierre Gripari, „Olbrzym w czerwonych skarpetkach”, projekt „Lato w teatrze”, wiek widza: od 5 do 12 lat; czas trwania spektaklu: 35 minut Centralny basen Artystyczny, godz. 11.30, 13

Spektakl opowiada o perypetiach zakochanego Olbrzyma. By poślubić ukochaną gotów jest do wielkiego poświęcenia… zakłada czerwone skarpetki i idzie w świat… Spotyka się z ludźmi, zadaje pytania… Czego szuka? O co pyta? Czego się dowie i co z tego wszystkiego wyniknie? Na te pytania odpowie spektakl przygotowany przez koszalińskie w ramach Projektu "Lato w teatrze".

Wieczór Chanukowy

wiek widza: od 7 lat; czas trwania: spektaklu 60 minut; Lalka, godz. 17.30 

Uczniowie klasy II jednej z warszawskich podstawówek, pod kierunkiem aktorów z Teatru Lalka ćwiczyli wyobraźnię sceniczną, uczyli się zadań aktorskich i pracy w zespole. Inspiracją dla aktorskich, animacyjnych i plastycznych zadań był motyw opowieści biblijnej o cudzie Chanukowym i opowieść o Kozie Złotce Isaaca Singera. Zwieńczeniem warsztatów jest spektakl prezentowany przez dzieci, z udziałem grającej na żywo żydowskiej kapeli.

W ramach festiwalu zaprezentują się także dwa warszawskie teatry: Syrena ze spektaklem "Momo" Michaela Ende (godz. 13) oraz Polski z "Pinokiem" Carlo Collodiego (godz. 12, 18).

Pełne informacje o programie znaleźć można na www.korczak-festiwal.pl.

JGZ
zyciewarszawy.pl
4 października 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia