Kordian na oddziale

"Kordian" - reż. Zbigniew Waleryś - Lubuski Teatr w Zielonej Górze

Jaki będzie „Kordian" Juliusza Słowackiego w Lubuskim Teatrze? Dowiemy się 16 października 2021.

Zapraszamy na premierę „Kordiana" Juliusza Słowackiego w reżyserii Zbigniewa Walerysia. Premiera w sobotę, 16 października o godz. 19.00.

Mówi reżyser Zbigniew Waleryś:
„Bezpośrednią inspiracją do sięgnięcia po „Kordiana" Juliusza Słowackiego była historia szesnastoletniego młodzieńca, który popełnił samobójstwo. Po kilku miesiącach od tego nieszczęśliwego wydarzenia usłyszałem, że był on współczesnym Kordianem. Niezwykła osobowość, wrażliwiec, osamotniony, brak kontaktu z zabieganymi za pieniędzmi i karierą rodzicami, odrzucony przez rówieśników, nie znalazł pomocy w religii, zawiedzona miłość i introwertyk.

- Chcę językiem teatru wyciągnąć rękę do jemu podobnych i powiedzieć: nie jesteście sami, nie wstydźcie się swojego świata, rozmawiajcie o nim, jesteście wspaniałymi ludźmi, szukajcie sobie podobnych i wspierajcie w trudnych chwilach.

- Akcja spektaklu dzieje się w szpitalu psychiatrycznym, a jedną z terapii jest wystawienie dramatu pt. „Kordian". Całość prowadzi lekarz psychiatra, który chce dotrzeć do przyczyn załamań nerwowych pacjentów, stąd pokazanie bohatera im podobnego.

- Chcę też zwrócić uwagę na krzyk rozpaczy młodych ludzi błagających o zrozumienie, ale najczęściej krzyk ten słyszą oni sami.

- Pacjentami-aktorami spektaklu są sami mężczyźni, gdyż jest to oddział szpitalny męski.

- Dramat napisany niemal dwa wieki temu nie stracił nic ze swojej aktualności. Zapraszam na premierę, na spektakle i do dyskusji na temat kondycji współczesnej psychiatrii, psychologii i psychoterapii".

Zbigniew Waleryś – aktor, nagradzany za role teatralne (m.in. za kreację Pana Trąby w „Zabijaniu Gomułki" w Lubuskim Teatrze w 2007 r.) i filmowe (m.in. za kreację Dionizego Wajsa w filmie „Papusza" Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2013 r. i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w hiszpańskim Valladolid).

Urodził się 4 października 1957 r. w Wąsoszu koło Góry na Dolnym Śląsku. Zadebiutował 3 listopada 1977 r. w Hamlecie na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Szereg kreacji scenicznych stworzył też w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatrze Dramatycznym w Legnicy, Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Wrocławskim Teatrze Współczesnym, Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrze Polskim w Poznaniu. Zjeździł Polskę z monodramem „Ja jestem Żyd z „Wesela" wg książki Romana Brandstaettera.

Wystąpił także w ponad 50 filmach fabularnych, serialach telewizyjnych i spektaklach telewizyjnych – takich jak m.in.: najnowsze „Wesele" Wojciecha Smarzowskiego, „Quo vadis", „Wołyń", „Pianista", „Sztuka kochania", „Kler", „Operacja Dunaj", „Rojst", „Sprawiedliwy", „Komisja morderstw", „M jak miłość", „Ojciec Mateusz", „Czas honoru", „Wschody i zachody miasta", „O mnie się nie martw", „Rojst", „Dziewczyny ze Lwowa".

Zdjęcia: DB Team, Dariusz Biczynski Fotografia Kreatywna www.dbteam.pl

(-)
Materiał Teatru
15 października 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia