Kostiumy w roli głównej

Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie

Od czwartku w Muzeum przy ul. Młyńskiej 37-39 będzie można zobaczyć wystawę kostiumów BTD.

Wernisaż wystawy rozpocznie się 27 lutego o godz. 17 w muzealnej Galerii Antresola. Ekspozycję będzie można oglądać do 16 marca. Wystawa została przygotowana z okazji jubileuszu 60-lecia Bałtyckiego Teatru Dramatycznego i to stroje z przedstawień BTD będzie można zobaczyć. To kolejny już pomysł na podróż przez historię teatru. W Koszalińskiej Bibliotece Publicznej gościła już wystawa archiwalnych plakatów do spektakli BTD. - Tym razem oglądający będą mieli okazję zobaczyć kostiumy ze spektakli, tworzone w naszych pracowniach - mówi Izabela Rogowska z BTD.

A było z czego wybierać, bo tytułów na afisze przez lata się uzbierało... Pierwsza premiera koszalińskiego teatru odbyła się 16 stycznia 1954 roku. Była to sztuka Aleksandra Fredry "Śluby panieńskie" w reżyserii Ireny Górskiej-Damięckiej, ze scenografią Feliksa Krassowskiego. Premierę zorganizowano w wynajętym budynku Wojewódzkiego Domu Kultury. Zainteresowanie biletami było ogromne. Na ulotce reklamującej spektakl, a można ją zobaczyć w zbiorach Archiwum Państwowego w Koszalinie, czytamy: "Przedstawia prawa kobiety do wolnego wyboru w dziedzinie uczucia. Daje wyraz przekonaniu, że tylko więzy uczuciowe mogą prawdziwie połączyć dwoje ludzi".

Na kolejną premierę nie trzeba było czekać długo. 3 kwietnia 1954 roku widzowie zobaczyli "Okno w lesie" Leonida Rachmanowa i Eugeniusza Ryssa w reżyserii Stanisława Jaśkiewicza. Niespełna miesiąc później, 1 maja, na deski teatru weszła komedia w trzech aktach -"Takie czasy" w reżyserii Ireny Górskiej.

26 czerwca zespół BTD zaprosił na podróż do Neapolu - za sprawą premiery "Szelmostw Skapena" w reżyserii Stanisława Jaśkiewicza. 24 lipca widzowie zobaczyli "Żabusię" w reżyserii Ireny Górskiej. "Żabusia" odniosła wielki sukces frekwencyjny. Odbyło się bowiem aż 120 przedstawień z udziałem 36,7 tys. widzów. Ostatnią premierą w pierwszym roku działalności BTD był "Mąż i żona" w reżyserii Ireny Górskiej.

Kostiumy

Podczas wystawy będzie można zobaczyć stroje m.in. ze spektakli: "Betlejem Polskie" (1998), "Awantura o Basię" (2001 r.), "Amadeusz" (2001 r.), "Parady" (2003 r.)x "Pamiętniki Paska" (2005 r.), "Sługa dwóch Panów" (2005 r.), "0 miłości i innych demonach" (2006 r.), "Piękna i Bestia" (2007 r.).

 

(-)
Głos Koszaliński
26 lutego 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia