Krakowski pomnik Mickiewicza w Warszawie

Artyści na cokoły - 4. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima 2017

Niemal dokładnie 118 lat po odsłonięciu (24 grudnia 1898) na Krakowskim Przedmieściu pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie, przybył do Warszawy na Plac Konstytucji i 28 grudnia 2016 roku został odsłonięty pomnik Adama Mickiewicza z Krakowa.

Replika krakowskiego pomnika Adama Mickiewicza została odsłonięta w Warszawie! Słynny „Adaś", symbol Krakowa stanął w stolicy na placu Konstytucji. Odsłonięcie pomnika, które odbyło się w środę 28 grudnia, jest częścią ogólnopolskiej akcji Festiwalu MATERIA PRIMA: ARTYŚCI na COKOŁY - Rotacyjna Galeria Pomników Artystów Polskich i zapowiada rozpoczynającą się 18 lutego w Krakowie 4. edycję tego międzynarodowego święta teatru.

Odsłonięcia pomnika w Warszawie, które objęła honorowym patronatem Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz–Waltz, dokonał Adolf Weltschek, dyrektor krakowskiego teatru Groteska oraz Stanisław Dembski, twórca Teatru Pijana Sypialnia. Nie zabrakło przecięcia wstęgi a także okolicznościowych przemówień. - Celem naszej akcji jest przywrócenie roli i znaczenia twórczości najwybitniejszych przedstawicieli kultury, która coraz mocniej spychana jest w sferę zbiorowej nieświadomości - mówił Adolf Weltschek, dyrektor teatru Groteska i pomysłodawca akcji ARTYŚCI na COKOŁY - Rotacyjna Galeria Pomników Artystów Polskich. - Budowanie naszej tożsamości nie może odbywać się poprzez zapominanie czy wypieranie tego, czego dokonali najwybitniejsi przedstawiciele naszej kultury. Niezależnie od koniunktur politycznych należy ich dorobek pielęgnować i kultywować - podkreślał.

Uroczystości odsłonięcia pomnika towarzyszył wiec zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Kultury Wysokiej reprezentowane przez aktorów Teatru Pijana Sypialnia. Uczestnicy pojawili się przy cokole z portretami takich artystów jak: m.in. Mickiewicz, Wyspiański, Chopin, Kilar, Wajda, Górecki, Herbert, Szymborska a także z transparentami, na których wypisane były hasła m.in. „Żądamy kultury", „Kultura... głupcze", „Wspólna kultura", „Kultura was wyzwoli" czy „Kultury naszej powszedniej".

Zanim Adam Mickiewicz pojawił się w Warszawie odwiedził Wrocław (4-6 listopada) zatrzymując się na Rynku, obok Muzeum Literatury, w którym przechowywany jest rękopis „Pana Tadeusza", Kraków (25-27 listopada) gdzie stanął na Rynku Głównym, a od oryginału dzieliły go jedynie Sukiennice oraz Katowice (16-18 grudnia), gdzie został ustawiony w sąsiedztwie magistratu, na Rynku. W Warszawie „Adaś" spędzi trzy dni, do 30 grudnia.

Odsłonięcie pomnika jest częścią akcji performatywnej przygotowanej przez Festiwal MATERIA PRIMA: ARTYŚCI na COKOŁY - Rotacyjna Galeria Pomników Artystów Polskich. Dalekosiężnym celem akcji jest stworzenie Rotacyjnej Galerii Pomników Artystów Polskich, złożonej z pięciu pomników artystów wyłonionych w plebiscycie.

Dlatego też przy pomniku Adama Mickiewicza znajduje się urna, do której można wrzucać kupony z nazwiskami artystów, którzy powinni trafić na cokoły. Wrocławianie wskazali ponad czterdzieści postaci sztuki i kultury. W pierwszej piątce znaleźli się: Juliusz Słowacki, Aleksander Fredro, Andrzej Wajda, Fryderyk Chopin i Witold Gombrowicz. Wśród najczęściej wybieranych byli jeszcze m.in.: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Danuta Szaflarska, Stanisław Lem, Jacek Kaczmarski, Jan Kochanowski, Cyprian Norwid, Tadeusz Różewicz. Mieszkańcy Krakowa zaproponowali ponad sześćdziesięcioro artystów, którzy mogliby stanąć na cokołach. Tutaj w pierwszej piątce znaleźli się: Andrzej Wajda, Stanisław Wyspiański, Wisława Szymborska, Jerzy Stuhr, Tadeusz Kantor. Wiele głosów zebrali także m.in.: Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz, Zdzisław Beksiński, Anna Dymna, Piotr Skrzynecki czy Jerzy Trela. Zaś w pierwszej piątce wybranej przez mieszkańców Katowic znaleźli się: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Henryk Sienkiewicz, Wisława Szymborska i Maciej Stuhr. Wśród zgłaszanych artystów pojawiali się także m.in.: Bogusław Linda, Jerzy Duda-Gracz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Igor Mitoraj, Wojciech Kilar i Jan Matejko.

Kogo wybiorą mieszkańcy Warszawy w plebiscycie ARTYŚCI na COKOŁY? Głosy można oddawać przy pomniku, ale także poprzez Internet. Wystarczy pobrać formularz na stronie krakowskiego Festiwalu Materia Prima: www.materiaprima.pl i wypełniony przesłać mailem pod wskazany adres.

Akcja ARTYŚCI na COKOŁY jest zapowiedzią rozpoczynającej się 18 lutego 2017 roku w Krakowie 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy MATERIA PRIMA, będącego jednym z najciekawszych przeglądów najlepszych zespołów na świecie. Festiwal udowadnia, że w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych, i że prawdziwa sztuka może fascynować kolejne pokolenia, niezależnie od rasy, narodowości, wyznania, poglądów politycznych oraz od wieku. Podczas festiwalu zaprezentują się teatry z Wietnamu, Kanady, USA, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Holandii, Litwy. Większość z tych zespołów przyjedzie do Polski po raz pierwszy. Gwiazdą 4. edycji będzie Daniele Finzi Pasca, reżyser, inscenizator, aktor, twórca sukcesów Cirque du Soleil, który w Krakowie wraz ze swoimi artystami przedstawi surrealistyczny spektakl „La Verita", pełen zaskakujących akrobacji.

Zarówno akcja ARTYŚCI na COKOŁY jak i Festiwal MATERIA PRIMA ma przywrócić sztuce właściwe miejsce i rangę w codziennym życiu; zwrócić uwagę na wartości, jakie niesie sztuka, na jej znaczenie w budowaniu dobrze rozumianej i potrafiącej efektywnie funkcjonować wspólnoty.

Agnieszka Malatynska-Stankiewicz
Materiał Teatru
29 grudnia 2016
Portrety
Adolf Weltschek

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia