Krakowskie polecenia weekendowe

27 – 29 sierpnia 2021 r.

W ostatni weekend sierpnia na deskach małopolskich teatrów sprawdzone tytuły, ale nie tylko. W Krakowie czas na pierwszą po wakacyjnej przerwie premierę, czyli „Śnieg” na postawie powieści Orhana Pamuka. Poza tym znajdzie się coś dla wielbicieli nowych wersji starych (krakowskich!) piosenek, a w Tarnowie – dla miłośników Gombrowicza. Na dzieci czeka klasyka gatunku – baśń według braci Grimm.

„Śnieg" – reż. Bartosz Szydłowski – Teatr Łaźnia Nowa
sobota, 28 sierpnia 2021, godz. 19:00
niedziela, 29 sierpnia 2021, godz. 19:00
Poeta Ka po kilkunastu latach pobytu na Zachodzie wraca do rodzinnego miasteczka Kars. Oficjalnym powodem przyjazdu jest pogrzeb matki. Nieoficjalnie prowadzi śledztwo dziennikarskie dotyczące rzekomych samobójstw młodych kobiet. Tuż po jego przybyciu rozpętuje się śnieżyca, która odcina Kars od reszty świata. Nadchodzi rewolucja. Miasteczko staje się miniaturą państwa, obnażając jego wewnętrzne problemy, mechanizmy i napięcia, a Ka zostaje wciągnięty w sieć intryg snutych przez walczących o władzę: wojskowych, nacjonalistów, fanatyków religijnych i terrorystów. Ścierające się siły mają wsparcie lokalnych mediów, które poprzez fake newsy kreują nowy obraz świata. W tle rozbrzmiewa spór o prawa kobiet.
(Materiał teatru)

„Bagatela śpiewa" – reż. Krzysztof Materna – Teatr „Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego
piątek, 27 sierpnia 2021, godz. 19:15, Duża Scena
sobota, 28 sierpnia 2021, godz. 19:15, Duża Scena
niedziela, 29 sierpnia 2021, godz. 17:00, Duża Scena
Nie znajdziecie drugiego miasta z taką koncentracją talentów na kilometr kwadratowy, jak Kraków. A konkretnie na kilometr kwadratowy w obrębie Plant. Ich piosenki nuciła cała Polska, ich teksty recytowano zaśmiewając się do łez lub do łez wzruszając. Kompozytorzy, poeci, satyrycy, artyści kabaretowi, pieśniarze płci obojga przez dekady tworzyli klimat, kształtowali wrażliwość i nadawali ton. Znacie ich twórczość doskonale – ale jeszcze nie w wykonaniu aktorów Teatru Bagatela.

Bagatela śpiewa przypomni Wam kultowe pieśni i monologi z Piwnicy pod Baranami, przeboje Marka Grechuty, Zbigniewa Wodeckiego i Andrzeja Zauchy. Przywoła wyjątkową atmosferę artystycznej kawiarni, Studenckiego Festiwalu Piosenki i wyrafinowanego kabaretu. Na najbardziej krakowską rewię zaprasza duch sprawczy i gospodarz wieczoru, Krzysztof Materna. Pamiętajcie, że w teatrze „mądrzej lub chociaż zabawniej".
(Materiał teatru)

„Trzy świnki" – Lech Walicki – Teatr Groteska
sobota, 28 sierpnia 2021, godz. 16:00, Sala Teatralna
niedziela, 29 sierpnia 2021, godz. 11:00, Sala Teatralna
Opowieść o trzech Świnkach, które nieświadome niebezpieczeństw wyruszają w drogę, by szukać swego miejsca w świecie. Tylko jedna ze świnek postanawia – zgodnie z radą Mamy – wybudować dla siebie domek. Wkrótce pojawia się zły Wilk, który podstępem postanawia Świnki zjeść. Bardzo szybko okazuje się, że opieszałe świnki będą musiały ponieść konsekwencje swojego lenistwa... Na szczęście jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się kończy, Świnki uczą się, że w gromadzie siła, a Wilk zamiast obiadem zostaje „poczęstowany" guzem na czole. Ten niezwykle barwny i żywiołowy spektakl zrealizowany został w konwencji maskowo-lalkowej. Przedstawienie opowiada o wchodzeniu w świat dorosłych i o tym, jak ważne bywają pierwsze życiowe wybory. Uczy, że wszystkie decyzje należy podejmować z rozwagą, bo każdy wybór niesie za sobą konsekwencje.
(Materiał teatru)

„Trans-Atlantico" – reż. Tomasz Gawron – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
sobota, 28 czerwca 2021, godz. 19:00, Duża Scena
niedziela, 29 czerwca 2021, godz. 19:00, Duża Scena
W lipcu 1939 roku Witold Gombrowicz wsiadł na statek „Chrobry" płynący do Ameryki Południowej i nigdy nie powrócił do kraju. Zdumiewająca odmienność kulturowa upalnej i egzotycznej Argentyny pozwoliła dostrzec pisarzowi pochodzącemu ze szlacheckiej, hołdującej narodowym tradycjom, rodziny, jak bardzo my – Polacy wypieramy nasze pragnienia i namiętności w imię patriotycznego przymusu. Zderzenie polskości z południowym smakiem, konserwatywnego patriotyzmu z wolnością nowego życia na obczyźnie, rozbuchanej erotyki z ciasnym gorsetem narzucanych norm zaowocowało powieścią, w której Gombrowicz w przenikliwy i ironiczny sposób rozprawił się z narodowymi mitami, anachronizmami i stereotypami, powieścią, która jest, wciąż aktualną i bardzo w dzisiejszych czasach potrzebną, obroną niezależności jednostki i manifestacją indywidualizmu. Scenariusz spektaklu został uzupełniony o fragmenty „Dziennika" pisarza z pierwszych lat emigracji.
(Materiał teatru)

Paulina Zięciak
Dziennik Teatralny Kraków
27 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia