Krakowskie polecenia weekendowe

1 – 3 października 2021 r.

Na pierwszy weekend października krakowskie teatry przygotowały szeroki repertuar. Wśród wielu tytułów znajdzie się propozycja dla miłośników klasycznej farsy, jazzowa opowieść o mężczyźnie czy oszczędne rozważania o polskości lub zawiłych relacjach damsko-męskich. W Tarnowie gratka dla najmłodszych, czyli klasyk na podstawie baśni braci Grimm, ale w nowoczesnej odsłonie.

„Niech żyje Polska / sztuka prawicowa" – reż. Radosław B. Maciąg – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
sobota, 2 października 2021, godz. 19:00, Nowa Scena
niedziela, 3 października 2021, godz. 19:00, Nowa Scena
Hekatomba wojen XX wieku, w tym tej budzącej wciąż największy lęk – II wojny światowej, z którą związana była brutalna okupacja, urosła do rangi narodowego mitu, którego dekonstrukcji w swoim autorskim spektaklu podjął się Radosław B. Maciąg. W jaki sposób słowo niepodległość rozumie chłopiec, wykrzykujący triumfalne: „Niech żyje Polska"? Jak jego percepcja zmieni się, kiedy stanie się mężczyzną? Somnambuliczny i bardzo oszczędny spektakl o znaczącym tytule „Niech żyje Polska/Szuka prawicowa" jest nie tylko rekonstrukcją martyrologicznych mitów o polskości, w których znaczącą rolę odgrywa przeciwstawienie postaci złego gestapowca (Grzegorz Grabowski) i szlachetnego powstańca (Stanisław Linowski), ale także ukazaniem procesu dojrzewania i weryfikacji własnych postaw.
(Materiał teatru)

„Panna Julia" – reż. reż. Radek Stępień – Teatr Ludowy
sobota, 2 października 2021, godz. 19:00, Scena pod Ratuszem
niedziela, 3 października 2021, godz. 19:00, Scena pod Ratuszem
Młoda kobieta z wyższych sfer i gęsta atmosfera nocy letniego przesilenia... Chcąc uciec od życia zamkniętego w konwenansach, panna Julia zatraca się w świętojańskiej zabawie dla służby i wdaje w niby niezobowiązujący flirt z lokajem. Niezależne od pozycji społecznej obycie i siła mężczyzny sprawiają, ze ich wzajemna relacja przeradza się w walkę o władzę nad drugim człowiekiem, rozgrywaną w obecności narzeczonej Jeana, Krystyny. Co tak naprawdę wydarzyło się między trójką bohaterów podczas tamtej jednej nocy, nocy świętojańskiej, nocy niewinnych zabaw? Kto spełnił swoje marzenia, komu je odebrano, kto sam z nich zrezygnował? Jakie są zasady gry, w którą zmuszeni jesteśmy grać między sobą? Czy jesteśmy panami swojego losu i naszych uczuć czy może tylko bezwolnymi lalkami poruszanymi przez wypadkową siły niezaspokojonych pragnień, dawnych kompleksów i przypadkowych okoliczności? Co pozostanie, kiedy staniemy przed faktem życia przeżytego przed progiem miłości?
(Materiał teatru)

„Mayday odNowa" – reż. Artur Barciś – Teatr „Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie
sobota, 2 października 2021, godz. 19:15, Duża Scena
niedziela, 3 października 2021, godz. 17:00, Duża Scena
Brawurowa i jedna z najsłynniejszych fars – teraz w absolutnie zaskakującej odsłonie – została przygotowana przez wybitnego aktora, a także reżysera, Artura Barcisia. Teatr Bagatela jako pierwsza na świecie scena sięga po najnowszą wersję arcyfarsy Raya Cooneya, oferując widzom rewolucyjne, rewelacyjne i w pełni relaksujące przedstawienie.
(Materiał teatru)

„Ameri Cane" – reż. Mirek Kaczmarek – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie
piątek, 1 października 2021, godz. 19:00, Dom Machin (Scena Miniatura)
sobota, 2 października 2021, godz. 18:00, Dom Machin (Scena Miniatura)
niedziela, 3 października 2021, godz. 19:00, Dom Machin (Scena Miniatura)
Ameri Cane. To amerykański pies? Spsiała Ameryka? Czy po prostu zabawa z imieniem postaci stworzonej przez Freda Buscaglione – Americano? Ameri Cane to muzyczna, jazzująca i bardzo osobista opowieść o mężczyźnie. O mężczyźnie w średnim wieku, z długimi, kręconymi włosami, w białym garniturze. O mężczyźnie śpiewającym włoskimi frazami Freda Buscaglione, a mówiącym – mniej pięknie – słowami Charlesa Bukowskiego. O mężczyźnie, który opisuje siebie tak: „zaliczyłem dzielnicę, wypiłem miasto, wyjebałem kraj, wyszczałem się na wszechświat. niewiele zostało do zrobienia." Ale za to pięknie śpiewa.
(Materiał teatru)

„Jaś i Małgosia" – reż. Matylda Baczyńska – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
piątek, 1 października 2021, godz. 09:00, Duża Scena
piątek, 1 października 2021, godz. 11:00, Duża Scena
sobota, 2 października 2021, godz. 16:00, Duża Scena
niedziela, 3 października 2021, godz. 16:00, Duża Scena
Bajka skupia się na opowiedzeniu o relacjach międzyludzkich. Jak dzieci reagują, gdy w świat wkracza nowa osoba, jak funkcjonują ze sobą, jak razem poznają świat i próbują znaleźć w nim miejsce dla siebie. To także opowieść o tym, że problemy rozwiązywane sprytem i inteligencją a nie przemocą przynoszą więcej korzyści i satysfakcji. Poruszony zostaje także ważki temat – temat smutku, jak nazywamy teraz: depresji – choroby XXI wieku. Jest to próba odpowiedzi na to czym jest, jak funkcjonuje osoba chora, jak widzi i próbuje zrozumieć ją dziecko. Zakładamy również iż zło i złe uczynki biorą się z wewnętrznego nieszczęścia osoby je czyniącej oraz braku miłości, przyjaźni w jej życiu. A także, że każdy ma prawo do błędu oraz do drugiej szansy, że w każdym z nas tak naprawdę tkwi dobry człowiek. Zaś prawdziwa przyjaźń i miłość są wartościami bezcennymi, trzeba je chronić i pielęgnować.
(Materiał teatru)

 

Paulina Zięciak
Dziennik Teatralny Kraków
1 października 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia