Kroniki Królewskie nad Wigrami

Warsztaty dramaturgiczne

Letni warsztat dramaturgiczny pod tytułem "Sztuka Dialogu z Historią: Kroniki Królewskie" organizują w dniach 3-12 lipca Laboratorium Dramatu z Warszawy i Dom Pracy Twórczej w Wigrach na Suwalszczyźnie. Tegoroczny warsztat, już szósty z kolei, poświęcony będzie wybranym epizodom z okresu I Rzeczpospolitej.

W centrum uwagi znajdą się polscy królowie: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Odnowiciel, Bolesław Śmiały, Bolesław Krzywousty, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Zygmunt August, Stefan Batory, Jan Sobieski i Stanisław August Poniatowski. Uczestnicy warsztatu pod kierunkiem ekspertów z różnych dziedzin humanistyki będą analizować materiały źródłowe, związane z dramatycznymi momentami w życiu polskich władców. Na bazie analiz i dyskusji reżyserzy razem z aktorami przygotują improwizacje, które następnie dramaturdzy spróbują zapisać, co - jak pokazuje doświadczenie poprzednich warsztatów - może zaowocować powstaniem nowych sztuk teatralnych.

Poprzedni warsztat, zorganizowany w 2008 roku w Nasutowie pod Lublinem, poświęcony historii relacji polsko-żydowskich przyniósł w efekcie takie dramaty jak, „Burmistrz” i „Walizka” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, „Przylgniecie” i „Mykwa” Piotra Rowickiego, „Żyd” i „Nic co ludzkie” Artura Pałygi oraz „Nieludzkie dzienniki” Szymona Bogacza, a także zainspirował wiele przedstawień teatralnych i dyskusji.

„O historii albo się zapomina i traktuję ją jako nieprzydatną okolicznościową wiedzę albo się idealizuje i manipuluje w ramach „polityki historycznej”. Nad Wigrami chcemy przyjrzeć się naszej historii dialektycznie, szukając do niej kluczy w nowoczesnej psychologii, socjologii, gender czy historii idei. Z drugiej strony, mamy nadzieję, że dramatyczne wydarzenia z życia polskich władców okażą się również ciekawymi historiami do opowiedzenia we współczesnym teatrze.” – mówi Tadeusz Słobodzianek, dyrektor Laboratorium Dramatu.

W tegorocznych warsztatach moderatorami będą historycy, literaturoznawcy, socjolodzy, psychiatrzy, genderyści i teatrolodzy, m.in. prof. Irena Grudzińska Gross, (historyk idei) dr Jagoda Hernik Spalińska (teatrolog), prof. Leonard Neuger (literaturoznawca), prof. Krzysztof Mikulski (historyk), prof. Jan Wroniszewski (historyk), dr Maciej Gdula (socjolog), Tadeusz Słobodzianek (dramaturg) i Roman Pawłowski (krytyk). Swój udział zgłosili dramaturdzy: Elżbieta Chowaniec, Michał Walczak, Artur Pałyga, Piotr Rowicki i Robert Urbański; oraz reżyserzy m.in. Aldona Figura, Maria Spiss, Krzysztof Galos, Piotr Jędrzejas i Krzysztof Rekowski.

Szymon Majewski
Materialy Laboratorium
24 czerwca 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...