Kto dziś zagra Romea?

11. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Angielski, rosyjski, gruziński, niemiecki i polski - w tych językach grane będą w tym roku spektakle XI Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Od piątku do soboty (3-11 sierpnia) w Trójmieście obejrzeć będzie można w sumie dziewięć widowisk.

Festiwal Szekspirowski przez lata wrósł w trójmiejski kalendarz kulturalny. Widzowie co roku czekają na kolejne, najciekawsze adaptacje Szekspira z całego świata (na festiwalu oglądaliśmy już spektakle z tak egzotycznych dla nas miejsc, jak Korea czy Kuba). Impreza organizowana jest przez Fundację Theatrum Gedanense niejako "przy okazji" - głównym celem statutowym tej organizacji pozarządowej jest odbudowa budynku teatru elżbietańskiego, który istniał w Gdańsku od początku XVII w. i funkcjonował przez blisko dwa stulecia.

Największą gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie rosyjski reżyser Lew Dodin, jeden z najważniejszych twórców teatralnych naszych czasów. Przywiezie on do Trójmiasta "Króla Leara" [na zdjęciu], najnowszą premierę Teatru Małego z Sankt Petersburga. Oprócz tego na festiwalu obejrzeć będzie można "Hamleta" przygotowanego w Teatrze Rustaveli w Tbilisi, w reżyserii Gruzina, Roberta Sturuy. Jest to trzecia inscenizacja dramatu o księciu Danii, przygotowana przez tego artystę; pierwszą, zrealizowaną w Londynie w 1992 r., Międzynarodowe Stowarzyszenie Szekspirowskie umieściło wśród 10 najlepszych inscenizacji "Hamleta" ostatniego 50-lecia, druga, przygotowana w Moskwie w 1998 r. otrzymała rosyjską nagrodę teatralną - Złotą Maskę.

Znany festiwalowej publiczności Włoch Roberto Ciulli wystawi swojego "Króla Leara". Listę przedstawień z zagranicy zamknie niezwykła inscenizacja "Romea i Julii" nowojorskiego Aquila Theatre Company (zgromadzeni w teatrze widzowie co wieczór na nowo poprzez losowanie podejmują decyzję, który aktor odegra którą rolę dramatu - często jest ona niezgodna z ich płcią, wiekiem czy wyglądem) oraz improwizowana wersja"Snu nocy letniej". London Metropolitan University. Na festiwalu pokazane zostaną także cztery polskie spektakle: trzy produkcje teatrów trójmiejskich oraz "Miarka za miarkę" warszawskiego Teatru Powszechnego, w reżyserii Anny Augustynowicz (spektakl jest tegorocznym laureatem Złotego Yoricka - nagrody przyznawanej przez organizatorów imprezy, najlepszej polskiej adaptacji szekspirowskiej sezonu).

* * *
Pierwszy Szekspir Rosjanina

Lew Dodin, jeden z najważniejszych reżyserów teatralnych naszych czasów, będzie gwiazdą Festiwalu Szekspirowskiego. W Trójmieście pokaże "Króla Leara". Lew Dodin urodził się w 1944 r. na Syberii. Jest absolwentem leningradzkiego Instytutu Teatru, Muzyki i Kinematografii, który ukończył w 1966 r. Jako reżyser pracę z Akademickim Teatrem Małym z Sankt Petersburgu rozpoczął w 1975 r., osiem lat później został jego dyrektorem. To właśnie dzięki Dodinowi scena stała się znana w Rosji i - w latach 90. - na całym świecie. Głośne stały się jego adaptacje Czechowa ("Wiśniowy sad", "Sztuka bez tytułu", "Mewa" i "Wujaszek Wania" - ta ostatnia pokazywana była w 2005 r. w Warszawie). Lew Dodin pracuje także jako pedagog, jego uczniem jest m.in. polski reżyser Rudolf Zioło. "Król Lear" Williama Szekspira jest najnowszą premierą Teatru Małego i jednocześnie pierwszą sceniczną adaptacją Szekspira w karierze Lwa Dodina.

Mirosław Baran
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
31 lipca 2007

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...