Którędy do morza, czyli Szczecin na scenie

Teatr Polski pracuje nad przedstawieniem o Szczecinie

Teatr Polski pracuje nad przedstawieniem o Szczecinie. Na podstawie sztuki prawnika Romana Ossowskiego.

- Tekst opisuje historię miasta, jego ostatnie 30 lat, spoglądając na Szczecin poprzez jego cztery ważne pomniki: Czynu Polaków, Papieża Jana Pawła II, Colleoniego i Anioła Wolności - zdradza Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego, reżyser przedstawienia. - I jest próbą nakreślenia obrazami, sytuacjami związanymi z tymi monumentami, opowieści o nas. 

Sztukę "Którędy do morza" w dwóch aktach napisał szczeciński prawnik, który zakładał i był pierwszym naczelnym czasopisma szczecińskiego środowiska prawniczego "In Gremio". - Z rozmów z Adamem Opatowiczem wynikało, że brakuje czegoś naszego dla teatru i Szczecina - mówi Roman Ossowski. - Podjąłem się napisania czegoś takiego. 

Dramat łączy w sobie płaszczyznę publicystyczną, mocno osadzoną w realiach i nawiązującą do zdarzeń, które miały miejsce w Szczecinie (choć nie należy postrzegać go jako tekst z kluczem personalnym), z zabawną groteską, która z tej rzeczywistości płynie.

I włącza się w dyskurs o Szczecinie. - Trzy, cztery lata temu wydawało mi się, że się z takim przedstawieniem spóźniam, ale codziennie otwieram gazetę i okazuje się, że się nie spóźniam - mówi Adam Opatowicz. - Wszyscy angażujemy się w myślenie o naszym mieście. Stawiamy sobie pytanie, dokąd Szczecin zmierza, szukamy jego tożsamości, co jest w nim najlepszego i jaki powinien być. 

- Jeśli sztuka wywoła dyskusję o Szczecinie, to już będzie duży sukces - mówi Ossowski. 

Reżyser dołączył do przedstawienia piosenki o Szczecinie z lat 50., 60. Odświeżone ukażą się też na płycie, która będzie dołączana do programu. - Odkryłem przy tym coś zadziwiającego - uśmiecha się Adam Opatowicz. - Ilość piosenek o tramwajach w Szczecinie jest zadziwiająca. Cytuje jedną z nich: "Kraków - Hutę ma Nową i Wawel, A Warszawa ma Trasę W-Z, Poznań swoją doroczną wystawę, No a Szczecin - każdy z nas wie, Miasto Szczecin ma takie tramwaje, Jakie mogą być tylko tu, Każdy tramwaj zimą rozdaje, Ciepły uśmiech, a latem zapach bzu". 

Scenografię projektuje Mariusz Napierała. Ruch sceniczny ustawi Janusz Józefowicz. Wystąpi niemal cały zespół. Premiera 6 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego.

Ewa Podgajna
Gazeta Wyborcza Szczecin
16 stycznia 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...