Kulturalna uczta dla bobasów i małych dzieci w Warszawie

3. Festiwal Take Part in Art w Warszawie

We wrześniu rozpocznie się, trwający blisko cztery miesiące, jesienny przegląd najciekawszych spektakli ze świata w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatru dla NAJmłodszych Take Part in Art. W tym czasie zobaczymy 8 wyjątkowych przedstawień, dalekich od zwykłej rozrywki i nieprezentowanych nigdy dotąd w Warszawie.


Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych Take Part in Art to prezentacja mądrych, wyjątkowych, niebanalnych i niezwykle inspirujących spektakli ze świata, których odbiorcami są NAJmłodsi widzowie, od 6. miesiąca życia do 6 lat. Przedstawienia, które znalazły się w tegorocznym programie TAKE PART IN ART, to w większości historie opowiedziane bez słów – wymalowane emocjami za pomocą ruchu, dźwięku, światła, gestów i obrazów. Nadchodząca jesień w Starej Prochowni upłynie nam pod znakiem spotkań z bardzo różnymi formami teatru, które łączy przepiękna umiejętność nawiązania dialogu z NAJmłodszym odbiorcą.

Unikalna formuła festiwalu, która sprawdziła się doskonale w poprzednich edycjach, będzie kontynuowana również w tym roku - informuje Agnieszka Czekierda, Pomysłodawczyni i Dyrektor Artystyczna Festiwalu - Dzięki rozłożeniu wydarzeń festiwalowych w czasie, rodziny z dziećmi, które poszukują ciekawej oferty teatralnej, będą miały aż 8 premierowych spektakli do wyboru. Gdyby wybór okazał się zbyt trudny, zawsze będzie można obejrzeć wszystkie. Wydarzenia zaplanowano bowiem na cztery miesiące (od września do grudnia 2018), a spektakle zaproszonych gości prezentowane będą dwa razy w miesiącu.

Co nas czeka w tym roku?

Zaproszeni na festiwal artyści w oryginalny sposób posługują się językiem dostosowanym do percepcji, potrzeb, możliwości poznawczych i wrażliwości NAJmłodszych widzów. We wrześniu zobaczymy Wonderland, performance muzyczno-taneczny z Holandii, w którym dzieci, nawet już te od 1. roku życia, zapraszane są do aktywnego współudziału, gdzie przy wykorzystaniu specjalnych umiejętności i technik improwizacyjnych zawsze opowiada się nowa historia. Niemiecka produkcja PRIMO w wykonaniu artystów Alfredo Zinoli i Felipe Gonzáleza, to niezwykły spektakl podwodnego tańca współczesnego, którego akcja dzieje się w wielkim basenie ustawionym na środku sceny.

Październik rozpoczniemy zabawnym i pięknym wizualnie spektaklem francuskiego Teatru Bascule. JONGLE to urocza historia z niekończącymi się pomysłami na zabawę, opowiedziana ruchem, tańcem i profesjonalnymi popisami żonglowania. Potjesman z kolei, to propozycja teatralna dla naprawdę NAJmłodszych dzieci, takich od 1. do 4. roku życia. W przytulnej przestrzeni namiotu, spotykamy Kajetana – człowieka, który mieszka w świecie słoików. Słoików, w których zamknięte są małe cuda. To ciepłe i bardzo kameralne przedstawienie wypełnione drobinami szczęścia. Ogromną jego wartością jest także aktor - Kajetan Uranitsch, który w wyjątkowy i nadzwyczajny sposób buduje relację z publicznością.

Nie byłoby Festiwalu Take Part in Art bez niezawodnego Teatru La Baracca z Włoch, który w listopadzie zaprezentuje spektakl Girotondo. La Baracca od ponad 30 lat tworzy spektakle dla maluszków, teatr wypracował własny, poetycki styl zachwycający młodą publiczność. Jego spektakle wyróżnia prostota oraz nieustanna interakcja z widzami. Ze Słowenii przyjedzie do nas wielokrotnie nagradzany, zabawny, a momentami wzruszający spektakl Little blue and little yellow. To prosta historia o przyjaźni, która stawia ważne pytania na temat tego, jak widzimy innych, a jak widzimy siebie samych.

Ostatni miesiąc Festiwalu będzie należał do teatrów z Holandii i Belgii. Artyści z grupy BonteHond wystąpią na scenie z urządzeniami multimedialnymi. Spektakl Aaipet to przezabawne, dynamiczne widowisko dla najmłodszych, bez zbędnych słów, za to pełne muzyki, magii i ruchu, ale też takie, które pozostawia widza z refleksją na temat wpatrywania się w ekrany komputerów i tabletów. Trzecią edycję Take Part in Art zamyka Woodpecker, czyli interaktywna instalacja muzyczna dla rodziców z niemowlętami i małymi dziećmi od 6. miesiąca życia do 2 lat, stworzona przez belgijski kolektyw Klankennest. Będzie magicznie, będzie przytulnie, będzie bezpiecznie.

Podczas tegorocznej edycji Take Part in Art odbędą się 62 spektakle dla blisko 5 tysięcy widzów, w tym 16 bezpłatnych spektakli dla dzieci ze stołecznych żłobków i przedszkoli. Swoją kontynuację będzie miał, również nieodpłatny program „Laboratorium Teatru", czyli cykl warsztatów dla nauczycieli zainteresowanych tematyką tworzenia teatru dla NAJmłodszych. Dla dzieci i rodziców przygotowaliśmy także serię autorskich warsztatów - Pracowania Teatralna to miejsce, przestrzeń i czas na odkrywanie własnych możliwości, rozwijanie zdolności twórczych, wyobraźni, pomysłowości i wrażliwości. Warsztaty to także, a może przede wszystkim okazja do fantastycznej zabawy. Wszystkie pomysły „zabrane do domu", będą doskonałym punktem wyjścia do wspólnych, rodzinnych działań.

Zabierajmy dzieci do teatru. Doświadczajmy razem z nimi piękna. Nauczmy prawdziwego człowieczeństwa - to kapitał, z którym pofruną w świat, i którego nikt, nigdy im nie odbierze - zachęca Agnieszka Czekierda.

Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych Take Part in Art
8 weekendów w terminie 14.09. – 16.12.2018.
Scena Stara Prochownia Scek, ul. Boleść 2, Warszawa
Program i szczegółowe informacje na festiwalowej stronie: takepartinart.pl
Bilety dostępne w sprzedaży elektronicznej na: takepartinart.pl/pl/kalendarz
Cena biletów: 45 zł/os.

O Teatrze Małego Widza

Działający od 2011 roku Teatr Małego Widza (TMW) jest pierwszym, stacjonarnym, repertuarowym teatrem w Polsce, który koncentruje się wyłącznie na realizacji spektakli dla dzieci od 1. roku życia. W ciągu 7 lat przygotowaliśmy 17 premier, zagraliśmy ponad 4000 spektakli, które obejrzało blisko 162 tysiące widzów. Od początku istnienia TMW współpracujemy z Zespołem Żłobków m. st. Warszawy, który jest dla nas partnerem bardzo szczególnym i wyjątkowym, bo to właśnie w żłobkach powstają wszystkie nasze spektakle, to tam konsultujemy je z dziećmi i pedagogami. W ciągu tygodnia odwiedzają nas dziesiątki maluchów ze żłobków i przedszkoli, które uczestniczą w naszych spektaklach, koncertach, i warsztatach. Współpracujemy również z wieloma organizacjami działającymi na rzecz dzieci niepełnosprawnych, pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych oraz zagrożonych wykluczeniem. Fundacja Teatru Małego Widza przy wsparciu finansowym Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy prowadzi trzy duże, długofalowe projekty: Nie Wykluczam, Sensoryczny Labirynt Muzyczny oraz Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych Take Part in Art.

Paulina Mediuch
Materiał organizatora
29 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia