Kurs przetrwania

"Survival" - reż: Barbara Sass - Teatr im. Jaracza w Łodzi

W weekend w Teatrze Jaracza można obejrzeć "Survival" w reż. Barbary Sass. W dosłownym tłumaczeniu tytuł oznacza "sztukę przetrwania". Tak oto telewizja wkradła się do teatru.

Autorem dramatu jest Simon Block, Brytyjczyk urodzony w żydowskiej rodzinie. Dramatopisarz był przedstawicielem nurtu "in-yer-face theatre" (obok Sarah Kane czy Anthony\'ego Neilsona), który w latach 90. zdominował angielski teatr. Block zadebiutował w 1995 roku dramatem "Not a Game for Boys", alee na polski przetłumaczono dopiero następną jego sztukę "Akwizytorom dziękujemy" (oryg. "Chimps"). "Survival" ("Place at The Table") powstał w 2000 roku. Spektakl opisuje relacje panujące we współczesnym świecie mediów. Rywalizacja, brak zaufania, ciągłe intrygi i nieustanne zabieganie o względy przełożonych. Błock pisze także scenariusze do filmów fabularnych i seriali (np. emitowany w polsce "Hotel Babilon" czy "Żądza krwi"). 

Reżyserem "Survivalu" Barbara jest Sass, reżyserka i scenarzystka filmowa i telewizyjna. Łodzianka w 1958 roku skończyła Widział Reżyserii w łódzkiej Filmówce. Jej filmy nagradzane były na wielu festiwalach. - Wielokrotnie pracowałam w Telewizji Polskiej. Zawsze były panie redaktorki z absurdalnymi pomysłami nażycie, od których wszystko zależało. Zawsze też była rywalizacja - wspomina Sass. - Nasz bohater mówi o tym, że w mediach panuje system hierarchiczny. Piętra, wktórych nigdy nie można było się zorientować, nigdy nie wiadomo, z kim rozmawiać. Hierarchiczny system feudalny.

Na pomysł wystawienia "Survivalu" wpadł Waldemar ZawodzińskL Dyrektor artystyczny Teatru Jaracza zaproponował Sass nieznany wcześniej w Polsce dramat Blocka.

- Ten tekst nie jest interwencyjny, ale może coś ludziom pokaże. Przede wszystkim młodzi widzowie powinni obejrzeć i zrozumieć, o co chodzi w "Survivalu", bo tak zaczyna wyglądać cały świat, nie tylko telewizja - mówi reżyserka.

Sass w 1997 roku wyreżyserowała w Teatrze Jaracza "Trzy siostry", za które została nagrodzona Złotą Maską przyznawaną przez łódzkich krytyków.

Na scenie zobaczymy Ewę Wiśniewską, Kamila Maćkowiaka, Agnieszkę Więdłochę i Dobromira Dymeckiego. Spektakl miał premierę 20 grudnia. Bilety kosztują 35-20 zł.

Joanna Rybus
Gazeta Wyborcza Łódź
9 stycznia 2010

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...