Kwiat Paproci nad Supraślą

"Kwiat paproci" - reż. Mateusz Tymura - Teatr Latarnia w Białymstoku

W dniu 23 lipca 2022 we wsi Borki odbyła się premiera spektaklu „Kwiat paproci", który został przygotowany przez Teatr Latarnia. Plenerowy spektakl opowiada historię Jacka, który odnalazł tytułowy kwiat paproci.

Jest to historia o trudnych wyborach i o tym co w życiu ważne. W spektaklu widzowie usłyszeli muzykę graną na żywo oraz tworzoną elektronicznie w trakcie spektaklu. Widzowie aktywnie brali udział w wydarzeniu. Widowisko rozpoczęło się o 20:38 czyli o zachodzie słońca. Po spektaklu przy ognisku odbyła się pogadanka dotycząca obrzędów i zwyczajów związanych z Nocą Świętojańską. Trwała bardzo długo i była przeplatana muzyką tradycyjną graną przez aktorów i gości. Dzień wcześniej odbył się pokaz przed premierowy w Gródku, który skupił liczną widownię z tej miejscowości. Kolejne spektakle odbędą się 26 i 28 sierpnia w Supraśli i Wasilkowie.

„Supraska Sobótka„ to wydarzenie, w miejscowościach, które połączyła rzeka Supraśl.  W miejscowościach Gródek, Borki, Supraśl i Wasilków wystawione zostanie widowisko plenerowe „Kwiat Paproci" przygotowane przez Teatr Latarnia w ramach programu EtnoPolska. Po spektaklu artyści porozmawiają z uczestnikami wydarzenia o tradycji, obrzędach i zwyczajach Nocy Świętojańskiej, a chętni widzowie będą mogli  nauczyć się świętojańskich pieśni. Podczas ostatniego spektaklu w Wasilkowie odbędzie się potańcówka z muzyką tradycyjną graną na żywo wraz z warsztatami tańca. Każdy ze spektakli rozpocznie się o zachodzie słońca.

Widowisko "Kwiat paproci".
"Kwiat paproci" przenosi widzów do świata „dawno, dawno temu". Do świata, w którym wydarzenia mogły wydarzyć się sto lat temu, ale równie dobrze i wczoraj. Dla kogo warto żyć? Gdzie jest prawdziwe szczęście i co jest tak ważne w życiu? Te pytania warto sobie zadawać nieustannie, pojawiają się one też w spektaklu. Widowisko powstało na podstawie pięknej baśni nawiązującej do polskiej tradycji Nocy Świętojańskiej. Przeznaczone jest zarówno dla dzieci jak i widzów dorosłych.  Przedstawienie emanuje ludową wrażliwością, w którym widz ma okazję w niezwykłej bliskości usłyszeć, dotknąć, zobaczyć, poczuć i być częścią świata przedstawionego.

Realizatorem zadania jest Fundacja Teatr Latarnia. Partnerami: Gminne Centrum Kultury w Gródku, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie.

Aniela Andrejczyk
Materiał organizatora
26 lipca 2022
Portrety
Mateusz Tymura

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia