Laboratorium Dramatu na Festiwalu Singera

7. Warszawa Singera. Festiwal Kultury Żydowskiej

"Maestro“ Jarosława Abramow-Newerlego i "Przylgnięcie“ Piotra Rowickiego to spektakle, które teatr pokaże w czasie VII edycji Festiwalu Singera. Oba przedstawienia podejmują tematy związane z historią polskich Żydów w XX wieku i polsko-polskim dialogiem na temat Żydów

„Maestro” Jarosława Abramowa-Newerlego w reżyserii Anny Smolar.
Do Polski w stanie wojennym przyjeżdża  światowej sławy skrzypek. Władza próbuje wykorzystać go do celów politycznych, a przyjaciele zmuszają go do konfrontacji ze swoimi grzechami.
Jest to spektakl o sumieniu. O wielkości i pysze artysty, o jego odpowiedzialności wobec innych. Każda z pozostałych postaci dramatu pozwala zadać pytanie o tożsamość, o wierności wobec siebie, marzeń czy wartości, z których jest zbudowany człowiek. Te postaci pozwalają opowiedzieć o różnych ważnych sprawach – Polsce i jej demonach (lustracja), roli artysty w społeczeństwie, Marcu 1968 i jego konsekwencjach oraz o zachwianej żydowskiej tożsamości. Jest to spektakl o muzyce, miłości do niej i bólu tworzenia. O sztuce, jako jedynej kochance i religii, w obliczu śmierci.  - powiedziała o spektaklu Anna Smolar
W przedstawieniu grają m. in.: Magdalena Popławska, Ewa Szykulska, Zdzisław Wardejn i Michał Żurawski.
30 sierpnia 2010 roku, godzina 19:00
Spektakl grany w Laboratorium Dramatu przy Olesińskiej 21

"Przylgnięcie"  Piotra Rowickiego w reżyserii Aldony Figury
Grupa przestępców wymusza działkę w centrum miasta. Ziemia ma być fundamentem legalnego interesu, który pomoże jednemu z nich stać się porządnym obywatelem, mężem i ojcem. Droga na skróty okazuje się bardziej kręta. Gangsterska sielanka zmienia się w dramat. Los zmusza bohatera do konfrontacji ze zbrodnią sprzed lat popełnioną przez mieszkańców na niewinnym  dziecku. O tej historii nikt jednak nie chce pamiętać. Czy bohater obudzi uśpione sumienia? Czy sam przestanie błądzić?
"Przylgnięcie” to spektakl przygotowany laboratoryjną metodą. Przeszedł drogę od publicznego czytania - przez wspólną pracę autora, reżysera i aktorów nad tekstem - do premiery w 2008 roku. Po premierze twórcy postanowili kontynuować prace nad spektaklem, czego efektem jest nowa wersja tekstu, zmieniona inscenizacja i obsada. Na scenie m.in.: Leszek Lichota, Przemysław Sadowski, Stanisław Brudny i Izabela Dąbrowska.
4 września 2010 roku, godzina 19:00
Spektakl grany w Laboratorium Dramatu przy Olesińskiej 21

Bilety do kupienia w kasie teatru:
663 741 903, rezerwacja@labodram.pl oraz na portalach eBilet.pl i Ticket Online
Cena: 35, 20 zł.
Więcej informacji o spektaklach: www.labodram.pl
Informacja o Festiwalu na stronie: http://www.festiwalsingera.pl/

(-)
Materiały Festiwalu
27 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia