Łączy ich pasja do teatru

Weekend z trójmiejskimi teatrami niezależnymi

Na co dzień pracują, uczą się lub są już na emeryturze, łączy ich jedno - pasja do teatru i sztuki, którą realizują w wolnym czasie. Przez trzy dni, od piątku 17 do niedzieli 19 marca, w klubie Winda swoje spektakle pokażą trójmiejskie teatry niezależne. Warto przekonać się o potencjale mniej znanych, przeważnie amatorskich formacji teatralnych z Gdańska, Gdyni i Sopotu. Wszystkie wydarzenia odbędą się w klubie Winda GAK.

- Zapraszam na STTN te formacje teatralne, które mogą i które chcą wystąpić w Windzie. Dogranie terminów w przypadku niezawodowych aktorów bywa trudne, bo wielu ma inne zobowiązania. Coraz mniej zapraszamy uznanych już twórców, a coraz więcej miejsca robimy dla młodych stażem i doświadczeniem teatrów, bo sądzę, że lepiej pokazywać na naszej imprezie te grupy, które są bliżej początku swojej drogi artystycznej. Dla nich to nieraz szansa na zaistnienie w szerszej świadomości i pokazanie swoich umiejętności przed nową publicznością - mówi Tomasz Kobiela, koordynator Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych.

W ramach Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych zaprezentowanych zostanie 9 spektakli dla dorosłych i jedno przedstawienie adresowane do dzieci w cyklu "STTNKI dla dzieci". Właśnie spektakl dla najmłodszych odbiorców zainauguruje przegląd w piątek 17 marca o godz. 12. Wraz ze swoim lalkowym teatrzykiem "Czerwonego Kapturka" zagra Teatr Barnaby Marcina Marca.

- Pomysł na STTNKI wykluł się z tego, że zaczęły się na naszym przeglądzie pojawiać spektakle dla dzieci. Postanowiłem je wyodrębnić, bo w grupie spektakli dla starszej widowni przyciągały niewielu małych widzów. Nie ukrywajmy przy tym, że Teatr Barnaby od kilku lat jest silnie obecny w trójmiejskim światku teatrów niezależnych i poziomem znacznie przewyższa większość z nich. Jego wielkim atutem jest bogactwo formy lalkarskiej, jaką operuje Marcin Marzec - przyznaje Tomasz Kobiela.

Później, 17 marca o godz. 17 komedię inspirowaną "Serenadą" Sławomira Mrożka z 1976 roku zagra Teatr Forum. Spektakl "Serenada z diabłem" przybliży nam społeczność pewnego kurnika, w którym kury dowiadują się od diabła, że zaprzyjaźniony z nimi Lisa nie przyjdzie. Postanawiają więc wspólnie spróbować przeciwstawić się diabłu. Po nim (17.03, godz. 18) wystąpi Teatr Teatrans UG ze spektaklem "Wyludniacz", czyli opartej na ruchu i mowie ciała, pełnej emocji opowieści o samotności, zagubieniu w świecie i niezrozumieniu.

W sobotę 18 marca o godzinie 17:30 wystąpi Teatrzyk Błękitnego Czasu, który zaprezentuje spektakl "Co się stało z naszym czasem". To zainspirowana książką Michaela Ende opowieść o świecie, w którym ludziom na ich własne życzenie zabrano należący do nich czas. Z kolei Teatr Pod Mostem przedstawi "Ambaras" (18.03, godz. 18) - humorystyczną opowieść o życiu pensjonarek z lat 30. XX wieku. Bohaterkami są dziewczęta mieszkające w internacie. Po Teatrze Po Mostem wystąpią improwizatorzy z Młodego Impro, prowadzeni przez znaną improwizatorkę Małgorzatę Różalską (18.03, godz. 19).

Dzień zakończy występująca w Centrum Kultury w Gdyni Grupa Teatralna "W Kaczych Butach", która zaprezentuje swoją "Umowę o arcydzieło" (18.03, godz. 20:15) - komedię o pogubionych życiowo 30-latkach, w których życiu niby wszystko gra, ale czegoś brakuje. Czego? - miłości, sensu, glutenu? Zawieszeni między marzeniami a pracą w korporacji, ideałami romantycznej miłości a szarą rzeczywistością bohaterowie spektaklu mają poczucie uciekającego czasu.

- Proponujemy pełną różnorodność. Teatr Forum to teatr seniora, prowadzony przez 25-letniego Jana Orszulaka. Po nim zagrany zostanie spektakl studencki Teatru Teatrans UG, kierowanego przez jego matkę - Marzenę Wojciechowską-Orszulak. Teatrzyk Błękitnego Czasu to z kolei bardzo młodzi ludzie, podobnie jak Teatr Pod Mostem, działający pod wodzą Agnieszki Grewling-Stolc w Teatrze Miniatura. Ich spektakle skonfrontowane zostaną z teatrem impro w wykonaniu młodych improwizatorów i Grupą Teatralną "W Kaczych Butach", którzy są dorosłą grupą pasjonatów prowadzonych przez Magdalenę Bochan-Jachimek i grają w przedstawienia w Centrum Kultury w Gdyni. Również dorośli są członkowie Grupy Teatralnej "Po Godzinach" kierowanej przez Małgorzatę Oracz, a wszystko zaś zamknie występ mojego Teatru Windy. Sądzę, że ta mieszanka będzie ciekawa i interesująca zarówno dla widzów, jak i wykonawców - dodaje Tomasz Kobiela.

W niedzielę 19 marca jako pierwsza wystąpi Grupa Teatralna "Po Godzinach", która zaprezentuje "Kolejne Dni Życia z..." (19.03, godz. 17) - spektakl powstały na podstawie improwizacji zbiorowej. Każdy z występujących otrzymał mikro życiorys i charakterystykę własnej postaci, którą w dużej mierze samodzielnie budował. W efekcie powstał scenariusz ukazujący ludzi różnych sfer o odmiennych poglądach, którzy spotykają się podczas wspólnej terapii. Z kolei Teatr Winda wystąpi tego dnia o godz. 20. Podopieczni Tomasza Kobieli zagrają spektakl "Cayla" - opowieść o szlachcicu pracującym w kawiarni, w której, jak się okazuje, lubi przesiadywać kobieta Szatana.

Bilety na sobotę i niedzielę (obejmują wszystkie spektakle danego dnia) kosztują po 5 zł. Pokazy spektakli w piątek są bezpłatne.

Łukasz Rudziński
www.trojmiasto.pl
16 marca 2017

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia