Lady Day - Billie Holiday

Koncert jazzowy - Teatr Muzyczny w Toruniu

"God Bless the Child", "Don't Explain", "Lady Sings the Blues" – to dzięki tym utworom Billie Holiday weszła do panteonu muzyki jazzowej. 9 listopada usłyszymy jej piosenki w wykonaniu aktorki Anny Sroki-Hryń z akompaniamentem legendy polskiej sceny muzyki rozrywkowej, Włodzimierza Nahornego. Na recital piosenek jednej z największych wokalistek jazzowych XX wieku zaprasza Teatr Muzyczny w Toruniu.

Koncert powstał w oparciu o sztukę Laniego Robertsona ,,Lady Day - Billie Holiday", wyreżyserowaną przez Natalię Babińską, w tłumaczeniu Anny Wołek i Łukasza Adamczyka. Monodram Robertsona opowiada o jednym z ostatnich występów wielkiej jazzowej wokalistki XX wieku, na krótko przed jej przedwczesną śmiercią. Artystka stara się uporać z niełatwą, a często tragiczną historią swojego życia, które zostało naznaczone przemocą, biedą, prostytucją, wreszcie uzależnieniem od narkotyków.

Anna Sroka-Hryń jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie i współzałożycielką Studia Teatralnego Koło. Zagrała m.in. w spektaklach Igora Gorzkowskiego: „Rosyjski Dramat", „Strona zakwitających dziewcząt", „Miłość do trzech pomarańczy", „Absolutnie off show", „Taksówka" i „Starucha" wg tekstów Daniiła Charmsa (Teatr Ochoty). Karierę rozpoczynała w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, wcielając się w rolę Edith Piaf. Przez wiele lat związana była z Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Występuje z własnymi recitalami oraz z koncertem „Vintage"- recitalem piosenek z lat 20. i 30. XX wieku. Jest laureatką VI edycji konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej", finalistką PPA we Wrocławiu. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt ról dubbingowych, serialowych i filmowych.

Włodzimierz Nahorny to pianista, saksofonista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jest jednym z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. Absolwent PWSM w Sopocie, laureat wielu nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. I nagrody na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967 oraz dwukrotnie I nagrody na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu kolejno w 1972 i 1973 r. W 2000 otrzymał statuetkę Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku 2000, a w 2011 roku otrzymał honorową nagrodę Złotego Fryderyka. Nahorny jest kompozytorem najsłynniejszej powojennej polskiej piosenki „Jej Portret". Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim BIM-BOMEM, z zespołami Andrzeja Trzaskowskiego, Andrzeja Kurylewicza i z zespołem Breakout. Działające od 1993 r. trio (z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie i Piotrem Biskupskim na perkusji) jest bazą jego formacji i projektów fonograficznych. Nahorny Sextet (Dorota Miśkiewicz – wokal, skrzypce, Henryk Gembalski – skrzypce, Wojciech Staroniewicz – saksofon tenorowy i sopranowy, Mariusz Bogdanowicz – kontrabas, Piotr Biskupski – perkusja) funkcjonuje nieprzerwanie od 1998 r. Sextet wykonuje niepowtarzalne transkrypcje muzyki poważnej (Chopin, Szymanowski, Maciejewski) będące połączeniem oryginałów z kompozytorską inwencją lidera.

8 listopada o g. 18:00 duet wystapi w Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Solcu Kujawskim w ramach programu „Niedziela dla seniora/Integracja międzypokoleniowa".

Koncert: 9 listopada 2014, g. 19:00 (Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, ul. Żeglarska 8)
Czas trwania: około 75 minut
Ceny biletów: normalny 35 zł, ulgowy 30 zł

(-)
Mateirał Organizatora
6 listopada 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia