Latem Gdańsk podnosi kulturę do trzeciej potęgi

FETA, Festiwal Szekspirowski i Festiwal Monumental Art

Z początkiem lata, kiedy turyści tłumnie ruszają nad morze, Gdańsk ambitnie podnosi kulturę do trzeciej potęgi. W tym samym czasie odbędą się tu trzy wyjątkowe wydarzenia kulturalne: Festiwal Teatralny FETA, Festiwal Szekspirowski oraz święto muralu - Festiwal Monumental Art

W Gdańsku teatry czy galerie zamiast czekać na widza, wychodzą mu na spotkanie. Inaczej niż w innych miastach, sztukę spotkać można tu przede wszystkim na ulicach, placach i skwerach. Na Długim Targu etiudami teatralnymi czy happeningami wabi przechodniów „Teatr w oknie”, Festiwal FETA wciąga mieszkańców zapomnianego Starego Przedmieścia w interakcję z zespołami teatralnymi z całego świata, a słynna galeria murali na blokach z wielkiej płyty jest dumą mieszkańców osiedla Zaspa.

Na gdańskim Starym Przedmieściu, od 14 do 17 lipca, odbywać się będzie XV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Niepowtarzalna atmosfera jaką emanuje festiwal i bajeczne plenery w jakich rozgrywają się przedstawienia, sprawiają że jest to jeden z ulubionych przez widzów festiwali teatralnych. W tym roku w ciągu 4 dni zostanie zaprezentowanych aż 20 spektakli, które do Gdańska przywiozą grupy teatralne m.in. z Rosji, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Holandii, Belgii czy Wielkiej Brytanii.

Jedną z gwiazd festiwalu będzie francuska grupa Ilotopie, która po raz pierwszy w Polsce pokaże pełne rozmachu wodne widowisko „Water fools”. Przeznaczony dla kilkutysięcznej widowni spektakl, który podbił już serca mieszkańców Sydney, Singapuru czy Chicago, podczas FETY zostanie pokazany na wodach Opływu Motławy. Surrealistyczne widowisko, przepełnione inspiracjami zaczerpniętymi z Alicji w Krainie Czarów oraz z obrazów Salvadora Dalego i Hieronima Boscha, zaskoczy widzów „jeżdżącym” po wodzie samochodem, czy też pływającym ponadwymiarowym łożem. Całość będzie okraszona dużą ilością sztucznych i prawdziwych ogni oraz muzyką skomponowaną przez Phila Spectora.

Wśród atrakcji jubileuszowej FETY znajdziemy również przywieziony do Gdańska przez belgijski Teatr Tol podniebny taniec aniołów w muzyczno-operowej oprawie czy krwawą opowieść o Odyseuszu w wykonaniu niemieckiego teatru Titanick.

Zaledwie dwa tygodnie po zakończeniu FETY, miłośników teatru czeka kolejne święto. Od 30 lipca do 7 sierpnia w Gdańsku będzie można obejrzeć najlepsze polskie i zagraniczne sztuki szekspirowskie. Festiwal Szekspirowski, bo o nim mowa, podobnie jak FETA obchodzi w tym roku swoje piętnastolecie. Przez ten czas zyskał międzynarodowe uznanie i na stałe wpisał się do kalendarza najważniejszych imprez szekspirowskich na świecie. Do 2010 roku włącznie wystąpiło na na nim ponad 150 zespołów teatralnych z blisko 40 krajów, prezentując tak wybitnych twórców jak: Peter Brook, Luk Perceval, Elizabeth LeCompte, Lew Dodin, Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas, Silviu Purcarete, Roberto Ciulli czy Robert Sturua. 

Wydarzeniem jubileuszowego Festiwalu będzie nowa inscenizacja szekspirowska cieszącego się międzynarodowym uznaniem litewskiego twórcy Oskarasa Koršunovasa – „Burza”. Koršunovas, uważany za głównego wizjonera i reformatora litewskiej sceny teatralnej po 1989 roku, wedle opinii krytyków jest jednym z najwybitniejszych reżyserów europejskich. W 2006 roku został laureatem Premio Europa per il Teatro (Europejskiej Nagrody Teatralnej), najważniejszego europejskiego wyróżnienia dla artysty teatru. Wśród zdobywców „teatralnych Oskarów” są m.in.: Anatolij Wasiljew, Christopher Marthaler, Alvis Hermanis, teatr Royal Court, a także dwóch Polaków – Krystian Lupa i Krzysztof Warlikowski.

XV edycja Festiwalu Szekspirowskiego to również gratka dla miłośników teatru rosyjskiego – po dwuletniej przerwie na festiwalowych scenach zagoszczą świetne spektakle: „Król Lear” oraz „Hamlet” w reżyserii głośnego twórcy Nikolaja Kolady – laureata Międzynarodowej Nagrody im. Stanisławskiego. Nie zabraknie również zespołu z Rumunii, który przedstawi sztukę „Shaking Shakepeare” w reżyserii jednego z najbardziej cenionych twórców współczesnego teatru rumuńskiego Radu Alexandru Nica z teatru German State Theatre Timisoara.

Oryginalną propozycją jest muzyczny „Makbet” ze Szwecji w wykonaniu chóru Romeo & Julia Kören przy Royal Dramatic Theatre w Sztokholmie. Spektakl powstał na podstawie sztuki Szekspira z 1606 r. oraz czterech części kompozycyjno-wokalnych „La Guerre” Clément Janequins. Spektakl święcił triumfy na festiwalu teatralnym w Dubrovniku w Chorwacji, jest też zaproszony na Festiwal Szekspirowski w Neuss w Niemczech.

15 lipca na gdańskiej Zaspie odbędzie się wernisaż wieńczący III edycję Festiwalu Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art (4-15 lipca). To tu powstaje jedyna w swoim rodzaju galeria murali, która różni się od innych przedsięwzięć tego typu skalą i rodzajem podłoża używanego przez malarzy. Zaspa to jedyna na świecie galeria, w której prace artystów prezentowane są na blokach z wielkiej płyty. Kolekcja składa się dziś z 25 murali, ale w lipcu, uwzględniając prace powstałe podczas tegorocznej edycji Festiwalu oraz stworzone przez uczniów Gdańskiej Szkoły Muralu, liczyć będzie 32 wielkoformatowe obrazy. Do udziału  
 w III edycji Monumental Art, która odbędzie się pod hasłem „Miłość jest pokusą”, zostali zaproszeni: Run (Włochy), Remed (Francja), Ekta (Szwecja), Prozac (Brazylia) oraz Dem (Włochy).

Unikalna w skali świata galeria malarstwa monumentalnego jest powodem do dumy dla mieszkańców osiedla Zaspa. Kilkudziesięciu z nich zgłosiło się w tym roku do programu Lokalni Przewodnicy, dzięki któremu poznali historię powstania galerii i poszczególnych prac. Swoją wiedzę przekażą wszystkich chętnym podczas Festiwalu Monumental Art.

(-)
Materiały Organizatorów
11 lipca 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia