Lato w "Masce"

Teatr Maska w Rzeszowie

Jak co roku w "Masce" w lipcu i sierpniu nie są grane spektakle. Nie znaczy to jednak, że teatr nie oferuje swoim widzom niczego ciekawego. Od 6 lipca do końca sierpnia w Muzeum Lalek Teatralnych prezentujemy wystawę "Teatralne Femme Fatale", przygotowaną dzięki współpracy z Teatrem im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie.

Na zgromadzoną w trzech muzealnych salach ekspozycję składają się niezwykle bogate i efektowne kostiumy teatralne ze sztuk lubelskiego teatru, zaprojektowane przez najciekawszych polskich młodych scenografów - między innymi Marikę Wojciechowską i Annę Chadaj, które współpracowały także z Teatrem "Maska". Znajdziemy wśród nich przygotowane do "Trzech Muszkieterów" suknie balowe i codzienne, niezwykle istotne dla przebiegu akcji w Dumasowskiej powieści diamentowe spinki księżnej Anny, kostium wiedźmy z "Małej syrenki", suknie dworskie i wiele, wiele innych. Gotowe kostiumy zestawiono z projektami i zdjęciami ze sztuk, w których były używane Wystawę uzupełniają lalki, maski i rekwizyty ze zbiorów rzeszowskiego teatru, a specjalne teatralne oświetlenie i przygotowany na potrzeby wystawy podkład muzyczny zapewniają niecodzienny klimat ekspozycji. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających bezpłatnie, od poniedziałku do piątku w godzinach 10-15 (wejście przez portiernię teatru, ul. Mickiewicza 13)

"Teatralne Femme Fatale" to nie jedyna propozycja przygotowana na wakacje przez rzeszowski teatr. Kolejną są bezpłatne warsztaty teatralno-dziennikarskie, które rozpoczną się 3 sierpnia. Warsztaty, przeznaczone dla osób w wieku 14-19 lat, powstały we współpracy z Polskim Radiem Rzeszów, dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015. Prowadzone przez aktorów, dziennikarzy i plastyków, będą inspirować do poszukiwania własnych środków wyrazu, uczyć dialogu z tekstami i zjawiskami kultury, otwierać na odbiór i rozumienie sztuki - w szczególności tej kryjącej się pod nazwą teatr ożywionej formy. W planie zajęć między innymi: gra w żywym planie, techniki animacji, teatr przedmiotu, sposoby na tworzenie scenografii i lalek teatralnych z ogólnodostępnych, zwykłych materiałów oraz poszukiwanie i nagrywanie materiału dziennikarskiego.

Warsztaty będą bazować na niesamowitych, powtarzanych szeptem i z wypiekami na twarzy historiach, czyli zjawisku określanym mianem legendy miejskiej. Któż nie słyszał o krokodylu w kanalizacji albo o tym, że Szymborska nie zdałaby matury z analizy własnego wiersza. Uczestnicy pod kierunkiem prowadzących wyruszą tropem tych i wielu innych niesamowitych opowieści - śmiesznych i strasznych, a przede wszystkim nieprawdziwych. Efektem końcowym będzie pokaz pracy warsztatowej i emisja w Polskim Radio Rzeszów materiału przygotowanego przez uczestników warsztatów dziennikarskich.

Oprócz dodatkowych wakacyjnych projektów takich jak wystawa czy warsztaty, teatr przygotowywać się będzie do nowego - niezwykłego, bo jubileuszowego sezonu. W sierpniu rozpoczynają się próby do dwóch nowych premier teatru - dla dzieci i dla widzów dorosłych, trwają także prace nad kolejną edycją wydarzenia naukowo-artystycznego "Źródła pamięci. Grotowski-Kantor-Szajna", które w tym roku będzie miało miejsce od 23 do 27 września.

(-)
Materiał Organizatora
10 lipca 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...