Laureaci
15. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „DWA TEATRY – SOPOT 2015"Słuchowisko "Podróż na Księżyc" w reż. Anny Wieczur-Bluszcz oraz spektakl teatru telewizyjnego "Walizka" w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego zdobyły Grand Prix zakończonego w poniedziałek XV Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2015".
Ogłoszenie laureatów festiwalu miało miejsce podczas gali, która odbyła się w poniedziałek wieczorem w Sopocie. O nagrody główne walczyło w sumie 18 ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji oraz 29 słuchowisk Teatru Polskiego Radia. - Festiwal "Dwa Teatry" to nie tylko konkurs, to także święto, ale też czas podsumowań tego, co w ciągu roku udało się zrobić. (...) W tym roku udało się stworzyć w Telewizji Polskiej teatr tak wielki, jakiego nigdy jeszcze nie było: teatr o wielu scenach, a każda z tych scen ma swój profil, swoją specyfikę - powiedział w czasie uroczystości prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun przypominając, że teatr obecny jest w Programie I TVP, Programie II TVP, TVP Kultura, też w TVP ABC i TVP Polonia.
Ogłaszając laureata Grand Prix Teatru Telewizji Braun poinformował, że jury postanowiło uhonorować następujących twórców "Walizki": reżysera - Wawrzyńca Kostrzewskiego, Adama Ferencego (obaj na zdjęciu) - za role Fransua Żako/Pantofelnika oraz Krzysztofa Globisza za rolę Narratora.
- Chciałem podziękować jury za to, że doceniło nasz kameralny, intymny i dosyć trudny spektakl - powiedział odbierając nagrodę Kostrzewski. - To nie jest tylko nagroda za pracę naszego zespołu, ale też w pewnym sensie jest to nagroda za ryzyko, które zostało podjęte na wyższym szczeblu. Chciałbym tu podziękować dyrektorowi WFDiF za to, że zaryzykował - powiedział Kostrzewski przypominając, że spektakl "Walizka" powstał w ramach cyklu Teatroteka, przygotowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
- Dedykuję tę nagrodę Krzysiowi Globiszowi, który na pewno jest teraz z nami duchem. Krzysiu, tak jak lubisz uwagi reżyserskie, krótkie, precyzyjne, przemyślane: "Walcz i wracaj" - powiedział Kostrzewski.
Z kolei jury oceniające słuchowiska przyznając Grand Prix "Podróży na Księżyc" uhonorowało: Monikę Milewską - za tekst, Annę Wieczur-Bluszcz - za reżyserię, Macieja Kuberę - za realizację akustyczną, Jana Englerta - za rolę Georges'a Meliesa i Jerzego Radziwiłowicza - za rolę Ludwika Lumiere'a.
- To ogromne, ogromne, ogromne wyróżnienie - powiedziała odbierając nagrodę Wieczur-Bluszcz dziękując przy tym m.in. redakcji Programu II PR za zaproszenie do zrealizowania tego słuchowiska. - Przy okazji tego testu mogłam w teatrze radia opowiedzieć o drugiej mojej miłości - o kinie - dodała.
Nowością tej edycji festiwalu było przyznanie Nagrody im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl radiowy wykorzystujący potencjał lokalnego środowiska artystycznego. Otrzymali ją twórcy powstałego w Rzeszowie słuchowiska "Nalepa": Jerzy Janusz Fąfara - za tekst, Grzegorz Styła - za reżyserię, Maciej Rosół - za realizację akustyczną oraz Jacek Królik - za kreację instrumentalną.
Oprócz Grand Prix w ramach festiwalu przyznano też nagrody w innych kategoriach.
Nagrodę w kategorii reżyseria spektaklu teatralnego otrzymała Magdalena Łazarkiewicz za sztukę "Karski". Z kolei nagrodami za reżyserię słuchowiska uhonorowano ex aequo Marię Brzezińską za "Świat nie jest dobry na serce" według wierszy Bohdana Zadury oraz Waldemara Modestowicza za "Drzazgi" Tomasza Macieja Trojanowskiego.
Oprócz Grand Prix "Walizka" przyniosła też nagrody innym twórcom tego spektaklu. Witold Płóciennik otrzymał nagrodę za zdjęcia do tego spektaklu, Ewa Gdowiok - za scenografię, a autorka sztuki Małgorzata Sikorska-Miszczuk została uhonorowana nagrodą za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny lub adaptację teatralną.
Nagrodę za najlepszą rolę żeńską w słuchowisku Polskiego Radia otrzymała Katarzyna Dąbrowska za rolę Kobiety w "Pożegnalnej podróży" w reż. Janusza Zaorskiego, a identyczną nagrodę za występy w Teatrze Telewizji - Julia Kijowska za rolę Walentyny w spektaklu "Walentyna" w reż. Wojciecha Farugi.
Za najlepszych odtwórców ról męskich w słuchowiskach radiowych uznano ex aequo: Krzysztofa Globisza za role Prowadzącego i Słuchaczy w słuchowisku "Nienawidzę" w reż. Ewy Kutryś oraz Krzysztofa Gosztyłę za rolę Autora w słuchowisku "Jesienny wieczór" w reż. Janusza Kukuły. Podobna nagroda dotycząca spektaklu telewizyjnego przypadła w udziale Łukaszowi Simlatowi za role Daniela/Karskiego w spektaklu "Karski".
Pozostali laureaci:
Nagrodę za scenariusz oryginalny dla Tomasza Macieja Trojanowskiego za "Drzazgi" w reżyserii Waldemara Modestowicza;
Nagrodę za scenariusz będący adaptacją dla Darka Błaszczyka za scenariusz słuchowiska "Ukryty w słońcu" według powieści Ireneusza Iredyńskiego;
Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną słuchowiska "Ukryty w słońcu" w reżyserii Darka Błaszczyka dla Macieja Kubery;
Nagrodę za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne dla Ignacego Zalewskiego za muzykę oryginalną do słuchowiska "Boska Komedia. Raj" w reżyserii Katarzyny Michałkiewicz;
Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Anna Cieślak za rolę Joanny w słuchowisku "Ukryty w słońcu" w reżyserii Darka Błaszczyka;
Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską dla Wojciecha Kwiatkowskiego za rolę Dzwonnika w słuchowisku "Druga matka Polska wzywa" w reżyserii Grzegorza Styły;
Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności przyznano Ewie Kutryś, adaptatorce i reżyserce słuchowiska "Nienawidzę";
Honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowisk otrzymało Radio Lublin za różnorodną ofertę programową.
Słuchowiska oceniało jury: Krzysztof Gordon, Jerzy Limon, Maria Pakulnis, Edward Pałłasz i Elżbieta Pleszkun-Olejniczakowa. Spektakle telewizyjne oceniało jury: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Mikołaj Grabowski, Marek Kuczyński, Marek Pruchniewski i Adam Sikora.