Legendarny spektakl w ChTO

VII Chorzowski Teatr Ogrodowy

2 i 3 sierpnia w Chorzowskim Teatrze Ogrodowym widzowie zobaczą dwa spektakle: "Moskwa – Pietuszki" Teatru Kana w Sczecinie oraz "Wiosenną przygodę" TeatRyle z Poznania.

2 sierpnia o 21:00 solo a la russe

"Moskwa – Pietuszki" (...oraz wieczór pieśni rosyjskich), Teatr Kana w Szczecinie

Ascetyczna scenografia, jeden aktor i potęga emocji zatrzymana w wirtuozerskiej opowieści: „Moskwa – Pietuszki"  to spektakl, który dojrzewa i staje się coraz lepszy, a przy tym wciąż przypomina o mistrzowskich rozwiązaniach Zygmunta Duczyńskiego, nieżyjącego już twórcy Teatru Kana. Wstrząsające spostrzeżenia, wyznania pijackie i nieokiełznane żywioły spotykają się tutaj na granicy magii i realizmu. Cudowność podąża za koszmarem, oniryczność podszyta jest lękiem. Spowiedź bezradnego wobec losu człowieka, momentami komiczna, daje wiele do myślenia, zwłaszcza gdy dotyczy tematów egzystencjalnych, życia i śmierci czy tajemnic duszy. Jacek Zawadzki jeszcze wzbogaca i tak wyśmienity tekst Wieniedikta Jerofiejewa i sprawia, że widzowie nie mogą i nie chcą opuścić świata bohatera. Po spektaklu zapraszamy na nastrojowy koncert pełen rosyjskich pieśni i ballad (m.in. Włodzimierza Wysockiego oraz Bułata Okudżawy).

"Aktor zaskakuje nas skalą przeżycia roli, od zabawy po drapieżność, po to, by zbliżyć się do nas, jednocześnie utrzymując dystans, jakby w obawie, że moglibyśmy nie docenić Wieni, uważając go za zwykłego pijaka. Ale my, widzowie, nie moglibyśmy się pomylić. Wienia to arystokrata duszy".

John Linklater / The Herald

"Zygmunt Duczyński z powieści Jerofiejewa wyciągnął czystą, metafizyczną prawdę o człowieku, o jego słabościach, wzlotach i upadkach. Alkohol pozostał komiczną maską, pod którą ukrył się szarlatan przeznaczenia. Wienia oprowadza widza po swoim życiu jak po czyśćcowych kręgach, w których napotyka na diabła prowadzącego z nim dyskurs wartości. Jego podróż z Moskwy do Pietuszek i z powrotem odbywa się w żywych wspomnieniach. Proste rekwizyty – kwiat, świeca, walizka – zamieniają się w kobietę, dziecko, trumnę, harmonię. Przeistaczaniu temu towarzyszy pulsujący rytm podróży, który przyspiesza lub zwalnia. Cała akcja wpisana jest w ten rytm, który w końcu staje się rytmem pracy serca milknącego w momencie utraty tchu. Jedyna nad sceną żarówka gaśnie w momencie ostatniego oddechu Wieni".

Ewa Adamczyk-Stepan / Teatr

"Widziałem przedstawienie „Moskwa –  Pietuszki" według Jerofiejewa. To jest naprawdę bardzo wartościowy teatr".

Czesław Miłosz (w rozmowie z Małgorzatą Frymus, Polskie Radio Szczecin)

Bilety na spektakl w cenie 18 zł do kupienia w recepcji Sztygarki (Chorzów, ul. Piotra Skargi 34d, tel. 32 249 59 92, www.sztygarka.pl) oraz w sieci ticketportal.pl

3 sierpnia o 15:00 – Chorzowski Teatrzyk Ogródkowy

"Wiosenna przygoda", TeatRyle Poznań

Pewnego dnia sympatyczny Miś  (znany naszym widzom z bajki „Mój przyjaciel Pies") znajduje w lesie porzucone jajko. Żaden ptak nie ma czasu zająć się znaleziskiem, więc odpowiedzialny bohater postanawia samodzielnie wysiedzieć jajko. Musi jednak uważać na podstępnego i bardzo głodnego Lisa, a do swoich pomysłów przekonać surowego choć sprawiedliwego Tatę Niedźwiedzia. Bajka w wykonaniu Marioli i Marcina Ryl-Krystianowskich to teatralny majstersztyk, który dostarczy dzieciom mnóstwa rozrywki.

Dla dzieci i rodziców wstęp wolny (zawsze) i na wolnym powietrzu (gdy nie pada). W razie deszczu – w Magazynie Ciekłego Powietrza.

(-)
Materiał Teatru
31 lipca 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...