Lekcja na wesoło

"Wanna Archimedesa" - reż.Krzysztof Jaślar - Teatr Rampa w Warszawie

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego Teatr Rampa uczcił niezwykłą premierą. Nowy spektakl o wdzięcznym tytule "Wanna Archimedesa" to nic innego, jak utrzymana w konwencji komedii-musicalu lekcja na wesoło. Jest to jednak lekcja, na której nawet najbardziej ruchliwe dziecko nie będzie się nudzić. Wszystko dzieje się w klasie, choć chwilami akcja przenosi się na pokład żaglowca Krzysztofa Kolumba albo do wanny, w której tytułowy Archimedes dokonał swego epokowego odkrycia.

Mali widzowie mają okazję poznać historię najważniejszych odkryć w historii ludzkości. A więc dowiedzą się, jaki wpływ na rozwój cywilizacji miało wynalezienie koła, w jakich okolicznościach Isaac Newton sformułował swoje prawo powszechnego ciążenia oraz jaki wpływ na wynalezienie parowozu miała obserwacja pewnego garnka. W świat odkryć i naukowych dociekań wprowadza widownię przezabawny Krzysztof Tyniec, czyli szalony naukowiec, profesor Rozumny i jego sympatyczna asystentka. Na uwagę zasługuje też interaktywność widowiska - w czasie gry aktorzy konwersują z młodymi widzami, pobudzają do myślenia, a nawet inicjują konkursy z nagrodami.

Trzeba przyznać, że twórcy pozostali wierni zasadzie: "Dla dzieci tak samo, tylko lepiej", sformułowanej przed laty przez Irenę Kwiatkowską. W spektaklu urzekają pełna ekspresji muzyka w bigbandowych, musicalowych aranżacjach skomponowana przez siostrzenicę słynnej aktorki, Krystynę Kwiatkowską i ekwilibrystyczne wręcz wyczyny grupy akrobatyczno-tanecznej.

Warto dodać, że inspiracją do powstania spektaklu był nie tylko pierwszy dzwonek na lekcję, ale 102. rocznica urodzin ikony polskiego teatru Ireny Kwiatkowskiej. Dla aktorki gra dla dzieci była wielką pasją, więc po jej odejściu rodzina i przyjaciele powołali do życia Fundację jej imienia. Celem Fundacji jest działanie na rzecz twórczości dla dzieci oraz wspieranie utalentowanej artystycznie młodzieży. "Wanna Archimedesa", wspólne dzieło Fundacji i Teatru Rampa, jest drugim tak dużym projektem. I, sądząc po odbiorze najmłodszych widzów, którzy reagowali żywo przez cały czas trwania spektaklu, niezwykle udanym.

Iwona Świerzewska
Idziemy
12 września 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia