List dyrektorki Doroty Ignatjew

Z okazji 72 rocznicy powstania Teatru Nowego

Szanowni Państwo,

12 listopada miną dokładnie 72 lata od chwili, kiedy na deski Teatru Nowego weszli młodzi wychowankowie założonej w tym samym roku łódzkiej Wyższej Szkoły Aktorskiej. Premiera sztuki „Brygada szlifierza Karhana" Vaška Kaňi zainaugurowała działalność sceny, która programowo miała być „nowa": na wskroś współczesna, zaangażowana społecznie i świato-poglądowo.

Siedem dekad i trzy pokolenia twórców później, mając w dorobku setki spektakli, nie ustajemy w dążeniach – i marzeniach – by wciąż na nowo odkrywać teatr: dla publiczności i dla nas samych; szukać nowych dróg, nowych wyzwań i nowych osobowości.

Czerpiąc ze wspaniałych tradycji chcemy tworzyć teatr nowoczesny w formie i nonkonformistyczny w treści; europejski, odważnie sięgający po nowe środki wyrazu i dialogu z widzem oraz po tytuły mówiące o kondycji człowieka we współczesnym świecie. Teatr aktywnie uczestniczący w dyskursie artystyczno-intelektualnym i społeczno-politycznym.

Chcemy promować otwartość, wolność w sztuce i równość w życiu. Uwrażliwiać odbiorców na kwestie etyczne i estetyczne, zachęcać do krytycznego myślenia i odejścia od utartych schematów i stereotypów.

W realizacji tej misji współpracujemy z różnymi pokoleniami realizatorów, posługującymi się różnymi językami teatralnymi. Szczególne miejsce stworzyliśmy dla młodych twórców. W ramach projektu „Nowy i Młodzi" artyści, którzy dopiero zaczynają kariery, mogą bez ingerencji realizować swoje teatralne pomysły. Jednym z nich jest „Ludowa historia Polski". Spektakl w reżyserii Piotra Pacześniaka, z dramaturgią Wery Makowskx będzie można zobaczyć w urodzinowy weekend 12, 13 i 14 listopada na małej scenie; oparty na motywach bestsellerowej książki Adama Leszczyńskiego, został zrealizowany w koprodukcji z Festiwalem Łódź Czterech Kultur oraz we współpracy z AST w Krakowie i ASP w Łodzi. Na dużej scenie natomiast: farsa „Mayday", od kilku sezonów ciesząca się wśród łódzkiej publiczności niesłabnącą popularnością.

Nie poprzestajemy na tym! W sobotę 13 listopada zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na inauguracyjne spotkania Koła Teatralnego TN. Adepci Melpomeny będą poznawać narzędzia aktorskie, pracować nad dykcją i swobodą wystąpień, a przede wszystkim: zyskają pole do wyrażania siebie poprzez sztukę. Efekty prac artystów-amatorów zobaczymy na scenie podczas obchodów urodzin wieloletniego dyrektora i patrona Teatru Kazimierza Dejmka w końcu maja przyszłego roku.

Pragnących poznać Nowy od podszewki zapraszamy natomiast w sobotnie i niedzielne popołudnie do zwiedzania pracowni, kulis i scen. Na zwiedzających będą czekać także tańsze bilety na wieczorne spektakle.

Urodzinowo życzymy Państwu i sobie, byśmy razem stale od nowa cieszyli się teatrem, oraz by w tym sezonie sceny pozostały otwarte, dając nam możliwość obcowania ze sztuką, której w pełni można doświadczać jedynie na żywo.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

W imieniu zespołu Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Dorota Ignatjew
Dyrektor

(-)
Materiał Teatru
12 listopada 2021
Portrety
Dorota Ignatjew

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...