Listopad w Teatrze Animacji w Poznaniu

19. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

Teatr Animacji w Poznaniu, jako miejsce wyjątkowo przyjazne rodzinom z dziećmi, w listopadzie ma wyjątkowo wiele do zaoferowania. Do wyboru będzie zatem mnóstwo spektakli - zarówno zupełnie nowych, jak i tych wystawianych po raz kolejny. Ponadto w dniach od 16 do 21 listopada zagości tutaj Międzynarodowy Festiwal Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY IV, do udziału w którym zakwalifikowanych zostało aż 14 teatrów z różnych krajów Europy.

6, 7 i 8 listopada (8.11 dwukrotnie w ciągu dnia) widzowie mogą wybrać się na spektakl oparty na motywach tekstu Otfrieda Preusslera pt. „Malutka Czarownica” (wedle tłumaczenia Hanny i Andrzeja Ożogowskich). Za adaptację dzieła literackiego na dzieło sceniczne odpowiedzialna jest Katarzyna Grajewska. Po raz kolejny warto podkreślić, że to spektakl wart obejrzenia chociażby ze względu na fakt, że odbywa się on przy udziale pięknych kukieł (sterowanych przez aktorów bezpośrednio na scenie), na tle fenomenalnej scenografii, a ponadto… jest całkiem atrakcyjny, jeśli chodzi o pomysłowość w przekazie treści. Uśmiech na twarzy, miłe dla ucha piosenki, sympatyczne postaci na scenie, przyjemna fabuła oraz doskonała zabawa gwarantowane! „Malutka Czarownica” to ciekawie przedstawiona historia głównej bohaterki – tytułowej malutkiej czarownicy (tylko 127-letniej…), której marzeniem jest w pełni opanować tajniki posługiwania się rozmaitymi zaklęciami i umieć wykorzystywać tę wiedzę w praktyce. Przeszkodą na tej drodze są pozostałe czarownice, „stare wygi”, które nie mają zamiaru w łatwy sposób, bez wielu prób i licznych dowodów wytrwałości przyjąć nowej koleżanki „po fachu” w swoje szeregi. Kiedy główna bohaterka otrzymuje zatem polecenie, że ma być „dobrą czarownicą”, ta nieopatrznie na swój własny sposób interpretuje te słowa (inaczej, niż było to w intencji czarownic!), skąd też wypływa mnóstwo przygód i perypetii. Wszystko, oczywiście, kończy się bardzo dobrze. Zanim jednak nastąpi pomyślny finał, musi się wiele wydarzyć… Słowem: bardzo przyjemne widowisko. 

Dnia 10 oraz 12 listopada (o godz. 10) po raz kolejny zagości na deskach sceny teatru sztuka (dla widzów powyżej 5. roku życia) pt. „O Rycerzu Pryszczycerzu” na podstawie scenariusza Marty Guśniowskiej. W rolach głównych występują: Magdalena Dehr, Aleksandra Leszczyńska, Mariola Ryl-Krystianowska, Marek A. Cyris, Marcel Górnicki oraz Artur Romański (ten ostatni wcielający się w role aż 4 postaci równocześnie!). Jest to opowieść o tym, jak pierwsze wrażenie może okazywać się mylne – iż niejednokrotnie pod piękną maską ukrywa się brzydki charakter, jak również na odwrót – pod zatrzaśniętą przyłbicą tytułowego bohatera, Rycerza Pryszczycerza, tkwi piękna, szlachetna osobowość. Problem tkwi jednak w tym, by dokonać mądrego wyboru, aby takowoż podjętej decyzji nigdy później nie żałować. Oczywiście jest to trudne, lecz finał spektaklu przekonuje widza, że trzeba za każdym razem trzeba brać pod uwagę wszystkie aspekty – nie tylko czyjś wygląd zewnętrzny, gdyż ten bywa zdradziecki i powierzchowny, ale przede wszystkim cechy osobiste, dobre wnętrze drugiego człowieka. Tego, jak również wielu innych ciekawych rzeczy uczy właśnie spektakl „O Rycerzu Pryszczycerzu”. 

11 oraz 12 listopada w Sali Witrażowej odbędzie się przedstawienie przeznaczone dla widzów powyżej 10. roku życia pt. „Jeż”, w którym wystąpią: Danuta Rej, Mariola Ryl-Krystianowska, Elżbieta Węgrzyn oraz Marcin Ryl-Krystianowski. Scenariusz do sztuki powstał na podstawie książek Katarzyny Kotowskiej: „Jeż” i „Wieża z klocków”, zaś za scenografię odpowiada Buba Tomala. Jest to historia małego, kolczastego dziecka, które zostaje zaadoptowane przez nowych rodziców, którzy – pomimo tego, że pragną obdarzyć je ciepłem domowego ogniska – to nawiązanie tej szczególnej, bo rodzicielskiej więzi sprawia im nie lada trudność. Z czasem jednak dochodzi do upragnionego zbliżenia, ów „jeż” stacza ogromną walkę z sobą samym, by przystosować się do życia z innymi ludźmi. Jak zakończy się ta wewnętrzna walka? Czy uda się wyprowadzić dziecko na świat, nauczyć je normalności? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, warto wybrać się na powyższy spektakl. 

Dnia 13, 14 i 15 listopada odbędzie się spektakl z udziałem lalek pt. „Smok i sok”. Opowiada on o przygodach tytułowego Smoka Teodora, czarodzieja Dobroducha, krasnala Tytusa, czarownicy Paskudy oraz Muchy, która przemawia ludzkim głosem. Wszystkie te postaci spotykają się na jednej scenie, a ze spotkań tych i rozmów, jakie między sobą toczą, wynika mnóstwo komicznych sytuacji, dzięki czemu spektakl zbliża się do konwencji kabaretu, które z pewnością spodoba się widzom w przeróżnym wieku.  

Dnia 15 listopada o godz. 17 widzowie mogą wybrać się na przedstawienie pt. „Don Kichot. Hipoteza”, które powstało na podstawie motywów zaczerpniętych ze słynnej powieści hiszpańskiego pisarza, Miguela Cervantesa. Na treść monologów scenicznych składa się również kompilacja wierszy Miguela de Unamuno, Antonia Machado, Juana Ramóna Jiméneza (wg tłumaczenia Janusza Strasburgera - „Czeka cię serce moje (Perły liryki europejskiej”). Nie zabraknie także partii wokalnych (w wykonaniu Gizelli Bortel), które dopełniają tej metaforycznej, pełnej lirycznego wdzięku opowieści, będącej „jednym z możliwych współczesnych odczytań powieści Cervantesa, swoistym dyskursem z tradycją” (powyższy cytat jest fragmentem opisu przedstawienia, zamieszczonego na stronie Teatru Animacji).  

24, 25 i 26 listopada na deskach teatru zagości spektakl pt. „Kto wysiedzi to jajo?”, który powstał z myślą o tych zupełnie najmłodszych widzach, stąd też obecność na scenie wielobarwnych lalek i kukiełek. Pierwowzorem przedstawienia jest opowiastka Theodora Seussa Geisela pt. „Słoń, który wysiedział jajko”. Nie brakuje także melodyjnych piosenek oraz mnóstwa ciekawych dialogów, które jednocześnie uczą, bawią oraz wychowują! 

Pod sam koniec miesiąca, tj. 27, 28 oraz 29 listopada odbędzie się przedstawienie pt. „Ballada o Kopciuszku” – i z pewnością fabuły tego widowiska nie trzeba nikomu specjalnie wyjawiać, albowiem powstało ono w całości na podstawie baśni braci: Wilhelma i Jakuba Grimm, z którą to styczność mają prawdopodobnie wszystkie dzieci, i to już od najmłodszych lat. Z tego też względu warto jest obejrzeć teatralną adaptację tej jakże niebanalnej, choć jednocześnie tak powszechnie znanej opowieści o biednym Kopciuszku i jego niedobrej macosze; także opowieści o tym, jak można spełniać swoje marzenia, dążyć do celu i oczywiście, jak sprawić, by sprawiedliwości zawsze stało się zadość.

Marta Akuszewska
Dla Dziennika Teatralnego (Poznań)
7 listopada 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia