Listopad w Trójmieście

Przegląd premier

Listopadowe premiery na trójmiejskich scenach skupione są wokół półmetka miesiąca. Propozycje do młodzieży i osób dorosłych kierują trzy repertuarowe teatry trójmiejskie oraz jedna scena niezależna.

Listopad otworzyła premiera Teatru Dada von Bzdülöw - "Enclave 4/7" w reżyserii Roberto Olivana (najbliższe pokazy w Teatrze Wybrzeże w lutym).

Kto widział premierę Teatru Dada ma szansę na korespondencyjny przegląd nowych premier najważniejszych formacji tanecznych Trójmiasta. Bo już w piątek 15 listopada w Teatrze na Plaży premierę ma spektakl Sopockiego Teatru Tańca, który będzie wspólną reżysersko-choreograficzną pracą liderów STT - Jacka Krawczyka i Joanny Czajkowskiej.

Spektakl "Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy" będzie mieć dwa akty - pierwszy mroczny i dynamiczny poświęcony zostanie Franzowi Kafce, drugi lżejszy i bardziej pogodny, inspirowany będzie twórczością słynnego francuskiego postimpresjonisty Henriego de Toulouse-Lautreca. Na scenie, obok Czajkowskiej i Krawczyka, zobaczymy często występujące w produkcjach STT tancerki - Magdę Wójcik, Barbarę Pędzich, Dorotę Zielińską i Joannę Nadrowską.

W Teatrze Muzycznym przygotowują drugą odsłonę twórczości Juliana Tuwima. Po najmłodszych przyszedł czas na dorosłych. "Tuwima dla dorosłych" reżyseruje Jerzy Jan Połoński, który w Muzycznym przygotował wcześniej wspólnie z Jarosławem Stańkiem farsę kryminalną "39 stopni", a w Miniaturze "Piotrusia Pana" i "Alicję w Krainie Czarów". Tym razem Połoński sam reżyseruje spektakl. Zagrają Karolina Merda, Anna Urbanowska, Tomasz Valldal Czarnecki, Tomasz Fogiel oraz Krzysztof Wojciechowski.

"Dogłębne zanurzenie się w opary absurdu Juliana Tuwima pozwala człowiekowi na czysty i ożywczy śmiech i ukazuje inną, mniej znaną twarz tego autora - kojarzonego bardzo często z poezją dla dzieci. Julian Tuwim to przede wszystkim znakomity poeta, wizjoner, tłumacz oraz genialny autor wielu bardzo znanych piosenek. Spektakl stawia sobie za cel ukazanie Tuwima jakiego jeszcze nie znamy - autora szalonego, krzykliwego i prześmiewczego. Forma teatralna użyta w spektaklu będzie nawiązywała do stylu Noir, ale w głównej mierze będzie próbą odnowienia stylu kabaretowego w teatrze" - zapowiadają organizatorzy. Czy tak jest w praktyce, przekonamy się już 16 listopada na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego. Kolejne pokazy 17 oraz 19-21 listopada i 17-18 grudnia.

W niedzielę 17 listopada miłośników teatru czekają aż dwie premiery. W Miejskim Teatrze Miniatura aktorka Edyta Janusz-Ehrlich wystąpi w widowisku teatralno-muzycznym "Karakonia. Pieśni według Schulza" na motywach "Sklepów cynamonowych" Brunona Schulza w oparciu o teksty poetyckie ze zbioru "Świat według Schulza" Leszka Pietrowiaka. Muzykę przygotował Marcin Kulwas. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Romuald Wicza-Pokojski.

- Sześć lat temu spotkałam Marcina Kulwasa, który zapytał mnie czy chciałabym wziąć udział w pracy nad tekstami Leszka Pietrowiaka. W ten sposób, nieco przypadkowy zetknęłam się z twórczością Schulza, zamkniętą przez Pietrowiaka w formie wierszowanej. Dwa lata temu wydana została płyta "Pieśni według Schulza". Możliwość powrotu do tego materiału i przeniesienie go do teatru bardzo mnie ucieszyło. Teksty i muzyka zostaną niezmienne, ale aranżacje będą zupełnie nowe. Będzie to spektakl plastyczny, muzyczny, niedosłowny i, mam nadzieję, zrozumiały - mówi Edyta Janusz-Ehrlich, wokalistka "Karakonii...", centralna postać przedstawienia.

Spektakl składać się będzie z dwóch części nie rozdzielonych przerwą - piosenek zainspirowanych opowiadaniem "Ulica krokodyli" oraz utworów podkreślających temat ojca. Plastyczna oprawa spektaklu powstawać będzie na oczach widzów. Pomogą w tym aktorzy - Jakub Ehrlich, Piotr Srebrowski i Krystian Wieczyński. Spektakl grany będzie 19, 20 i 22 listopada oraz 3 17 i 18 grudnia.

Również 17 listopada nastąpi oficjalna inauguracja Festiwalu R@Port, przy okazji której pokazana zostanie ostatnia w tym roku premiera Teatru Miejskiego - "Joanny Szalona; Królowa" Jolanty Janiczak w reżyserii Waldemara Raźniaka. Tekst sztuki Janiczak znalazł się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w ubiegłym roku, więc tym tytułem Teatr Miejski - gospodarz nagrody - promuje polską dramaturgię współczesną.

W "Joannie Szalonej; Królowej" niczym w największych dramatach Szekspira żądza, zemsta i obsesyjna zazdrość idą w parze z miłością, namiętnością i ostatecznym poświęceniem. Dokąd zmierza ten pochód przekonamy się już na 17 listopada. Na scenie zobaczymy Elżbietę Mrozińską (tytułową Joannę), Dorotę Lulkę, Grzegorza Wolfa, Rafała Kowala, Martę Kadłub, Macieja Wiznera, Piotra Michalskiego i Monikę Babicką. Z uwagi na R@Port popremierowe pokazy "Joanny Szalonej; Królowej" odbędą się dopiero pod koniec listopada (29-30) oraz 1 grudnia.

Łukasz Rudziński
Trojmiasto
7 listopada 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia