Listy do Skręcipitki

13-go na scenie na Lubelskiej

13 lipca br. o godzinie 20:00 na scenie teatru "Scena Lubelska" (ul. Lubelska 30/32 III piętro) odbędzie się kolejny pokaz przedstawienia "Listy do Skręcipitki". Bilety-cegiełki w cenie 20 złotych.

Spektakl "Listy do Skręcipitki", którego premiera miała miejsce w Warszawie 8 czerwca w czasie Święta Saskiej Kępy, zgromadził rekordową widownię. Na salę teatralną Klubu Kultury Saska Kępa, obliczoną została na 150 miejsc siedzących weszło 200 osób. Trzeba było dostawiać krzesła. Widzowie siadali też na podłodze. Pierwszy raz w historii Klubu Kultury Saska Kępa ktoś z chętnych nie został wpuszczony na salę. Zdecydowały o tym po prostu względy bezpieczeństwa. Spektakl będzie regularnie grany w całej Polsce od września. Ponieważ jest już po "chrzcie bojowym", który był wyjazd do Kutna na zamknięcie sezonu teatralnego (sala kutnowskiego teatru zgromadziła komplet widowni), a monodram został tam bardzo dobrze przyjęty, dlatego zdecydowaliśmy się pokazać go kilka razy w wakacje na małej, ale zaprzyjaźnionej, prywatnej scenie.

O kolejnych terminach przedstawień będziemy Państwa informować. Można je też znaleźć na stronie projektu w zakładce "Terminy spektakli" http://listydoskrecipitki.blog.pl/terminy-spektakli/

Oficjalny zwiastun monodramu można obejrzeć pod adresem:
http://www.youtube.com/watch?v=xPPmfOojKo0

Słowo o monodramie:

Tytuł „Listy do Skręcipitki" został zaczerpnięty z fragmentu jednego z listów, które są kanwą tekstu monodramu. Autentyczne listy Antoniego Adamskiego (1884-1922) do żony Leokadii Karoliny z Przybytkowskich Adamskiej (1884-1969) pisane w latach 1913-1918 są specyficznym zapisem miłości autora do żony i tęsknoty za nią. Wysyłane z położonego w Szafranowie na terenie Baszkirii za Uralem sanatorium dla osób chorych na gruźlicę stanowią nie tylko dokument minionej epoki, ale głównie pokazują niezwykłe emocje, a wszystko dzięki talentowi literackiemu ich autora.
Listy są też swoistym zapisem miłości do Ojczyzny znajdującej się wtedy pod zaborami. Jest w nich wiele obserwacji ówczesnych stosunków polsko-rosyjskich, postrzegania Polaków przez Rosjan i Rosjan przez Polaków. W listach jest też dramaturgiczne pęknięcie spowodowane wybuchem I Wojny Światowej, a potem Rewolucji. Oto ich autor nagle na blisko cztery lata zostaje oddzielony od rodziny. Wesołe, pełne anegdot opowieści z Sanatorium zmieniają się w dramatyczne wołanie o miłość i pytanie, czy wy mnie tam w Polsce jeszcze pamiętacie. Pytanie tym dramatyczniejsze, że ich chory na gruźlicę autor, coraz bardziej podupada na zdrowiu.
Aktor Zacharjasz Muszyński we wniosku o stypendium artystyczne do Ministerstwa Kultury i dziedzictwa narodowego napisał: "Autor listów Antoni Adamski jest mi duchowo bliski z wielu powodów: ma ironiczne spojrzenie na rzeczywistość, lubi trochę poświntuszyć, a ponadto kocha muzykę. Wspaniałe są jego opisy momentów, kiedy śpiewa dla sanatoryjnych kuracjuszy, a ponieważ w listach podaje repertuar, więc fragmentarycznie można to odtworzyć i sobie wyobrazić.
Listy łączą dwie kultury, które są mi bliskie. Po pierwsze kulturę polską, z którą jestem związany emocjonalnie, poprzez swoje pochodzenie, a także fakt, że od 2004 roku mieszkam w Polsce i staram się ją współtworzyć. Po drugie kulturę rosyjską, w której wyrastałem, bo urodziłem się w czasach, gdy Ukraina, której jestem Obywatelem była republiką radziecką, więc w szeroko pojętych mediach mojego dzieciństwa dominowała kultura rosyjska."
Ministerstwo przyznało mu stypendium. W styczniu 2013 roku pod adresem: http://listydoskrecipitki.blog.pl został założony blog, który jest dziennikiem prac nad całym projektem zatytułowanym „Listy do Skręcipitki". Tam można poznać fragmenty listów, wszystkie szczegóły dotyczące monodramu, a także postępów prac przy jego realizacji.

Wydarzenie na portalu Facebook: https://www.facebook.com/events/182838108546307/
"Listy do Skręcipitki" to monodram w wykonaniu aktora ZACHARJASZA MUSZYŃSKIEGO (http://zmuszynski.eu) stypendysty Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2013. (http://listydoskrecipitki.blog.pl/wp-content/blogs.dir/1395795/files/dokumenty/zdrojewski.jpg)

Patronat nad spektaklem przyjęły „TVP Warszawa", miesięcznik „Stolica" i „Stacja Kultura", a opieką redakcyjną otoczyła stacja radiowa „RMF Classic".

Małgorzata Karolina Piekarska
Informacja nadesłana
6 lipca 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia