"Łucja z Lammermoor" na początek

z okazji inauguracji jubileuszowego 70. sezonu artystycznego

Bytomska premiera tej inscenizacji miała miejsce w marcu 2008 roku i była drugą premierą tego tytułu (po spektaklu z roku 1960) zrealizowaną w Operze Śląskiej. Spektakl został przygotowany w koprodukcji holendersko-niemieckiej z Supierz Music Management B.V. i przy współpracy Fundacji Stichting Internationale Opera Producties. Międzynarodowe grono realizatorów i znakomita obsada były gwarantem sukcesu scenicznego tej realizacji, co potwierdziły nie tylko doskonałe recenzje i uznanie publiczności, ale i nominacja do prestiżowej nagrody teatralnej ZŁOTA MASKA w kategorii Przedstawienie Roku (nagrodę za rok 2008 w tej kategorii przyznano ostatecznie bytomskiej realizacji "Carmina burana" C. Orffa).

Za największe osiągnięcie solistyczne spektaklu uznano kreację Kariny Skrzeszewskiej, której pierwszy występ na deskach bytomskiej Opery w tytułowej roli przyniósł znamienite wyróżnienie - ZŁOTĄ MASKĘ w kategorii rola wokalno-aktorska! Lecz inscenizacja ta zyskała uznanie również poza granicami kraju; operowe losy nieszczęśliwych kochanków podziwiali melomani w Holandii i Belgii. Na przełomie marca i kwietnia 2008 r. artyści Opery Śląskiej wyruszyli na podbój Beneluksu, gdzie tournée obejmowało kilkanaście miast, m.in.: Hagę, Brugię, Eindhoven czy Rotterdam.

"Łucja z Lammermoor" to wybitna opera romantyczna, która zachwyciła widzów już podczas prapremiery w roku 1835 w Teatrze San Carlo w Neapolu; od tamtego momentu jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej wystawianych tytułów. Oparta na prawdziwych wydarzeniach, romantyczna powieść Sir Waltera Scotta "Narzeczona z Lammermoor", doczekała się wielu opracowań muzycznych, ale nieśmiertelna stała się właśnie jako "Łucja z Lammermoor" autorstwa Gaetana Donizettiego, który muzykę skomponował w ciągu niespełna czterdziestu dni, chcąc dorównać świętującemu wtedy sukces dzieła "Purytanie" Vincenzo Belliniemu. "Łucja z Lammermoor" do dziś zachwyca nie tylko pięknem muzyki, ale i wstrząsa siłą dramatycznego napięcia. Najbardziej znane fragmenty opery to miłosny duet "Verrano a te sull'alle i miei sospini ardente", sekstet z drugiego aktu oraz scena obłędu tytułowej bohaterki, która daje ogromne pole do popisu dla możliwości wokalnych oraz aktorskich śpiewaczki wykonującej partię Łucji.

Opera przedstawia losy szkockich kochanków - Łucji i Edgara - którzy mimo waśni między ich rodami, zaręczają się. Jednak brat Łucji, lord Henryk Ashton, podstępnie doprowadza do ślubu swej siostry z zamożnym lordem Arturem Bucklawą. Łucja kocha Edgara, lecz podstępnemu bratu udaje się przekonać ją do sprzeniewierzenia się danemu słowu. W chwili gdy Łucja podpisuje kontrakt ślubny wkracza Edgar. Przekonany o zdradzie Łucji, nie chce jej znać. Zrozpaczona dziewczyna uświadamia sobie intrygę. W czasie gdy goście weselni bawią się, Łucja morduje swego małżonka w ślubnym łożu i obłąkana popełnia samobójstwo. Kiedy Edgar dowiaduje się o tragedii, rani się śmiertelnie sztyletem

Największe dzieło mistrza epoki bel canta! Wybitna opera romantyczna zachwycająca pięknem muzyki i siłą dramatycznego napięcia!

Realizatorzy - kierownictwo muzyczne: Tadeusz SERAFIN, reżyseria: Bert BIJNEN, scenografia: Marc THUROW, kostiumy: Zana BOSNJAK, przygotowanie sceniczne wznowienia: Tadeusz PISZEK, współpraca muzyczna: Krzysztof DZIEWIĘCKI, przygotowanie chóru: Krystyna KRZYŻANOWSKA-ŁOBODA

premiera: 26 marca 2008 r.; wznowienie sceniczne: 21 września 2014 r.

kolejne spektakle: 27.09.; 5.10. br. g. 18.00 - scena Opery Śląskiej; 7.10.br. g. 18.00 - scena Teatru Śląskiego w Katowicach.

Ceny biletów: 21.09. - 50 zł - 100 zł; 27.09, 5.10. - 40 zł - 60 zł; 7.10. - 35

(-)
Materiał Teatru
17 września 2014

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia