M jak Małż

"M." - reż: Karol Rębisz

Klub RuRa w Częstochowie 22 kwietnia zaprasza na monodram w wykonaniu Anny Biernackiej, powstały na podstawie prozy Marty Dzido "Małż", zrealizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Częstochowa.

Spektakl powstał ponad rok temu. Jego prapremiera odbyła się w marcu 2009 roku na scenie Lubelskiego Centrum Kultury. Od tamtej pory prezentowany był kilkakrotnie na festiwalach w Polsce i za granicą.  

Pierwsze jego recenzje były następujące.

  „[..] Szczerość intencji wzbudza w przypadku "M." najwięcej mojej sympatii. Twórcy przedstawienia zdecydowali się na "Małża" nie tylko po to, żeby chlapnąć coś kontrowersyjnego i zarazem pod publiczkę, ale, by skomunikować się z widownią w jej języku. […] Anna Biernacka zmierzyła się z zadaniem podwójnie trudnym, tworząc rolę wrażliwej, bystrej i zdystansowanej młodej kobiety, ale i odgrywając całą galerię typków karykaturalnych i groźnych, z którymi ma ona do czynienia. Dobrze się słucha sprawnie napisanego, aktualnego tekstu Dzido, który trafnie i z dystansem opowiada sceny z wyścigu szczurów”.  ("Głos pokolenia M."Grzegorz Kondrasiuk Gazeta Wyborcza - Lublin)  

Potem był festiwal na Ukrainie – na którym zdobyliśmy Grand Prix – i długa przerwa, spowodowana nieobecnością w kraju odtwórczyni głównej roli. Po jej powrocie spektakl się odrodził i zmienił, zdobywając kolejne Grand Prix tym razem na 11 Spotkaniach Teatrów Młodych w Warszawie, po którym można było przeczytać, że:

„Elementy humoru, podszytego ironią ale i tragizmem, miał w sobie [..] spektakl „M.” według „Małża” Marty Dzido – monodram Anny Biernackiej, który wywalczył Grand Prix. Zasłużenie, bo zarówno za aktorstwo, jak adaptację tej dobrze puentującej rzeczywistość, „korporacyjnej” powieści o bezskutecznym poszukiwaniu pracy , reżyserię Karola Rębisza i adekwatne wykorzystanie środków multimedialnych”.

HANNA BALTYN podsumowuje 11.SPOTkania Teatrów Młodych:

Z opowiadającej o wielu problemach, współczesnych młodych ludzi, książki wybraliśmy tematy, które najbardziej nas poruszają. 

Bohaterkę przedstawienia poznajemy kiedy pisze kolejne CV, do kolejnego potencjalnego przyszłego pracodawcy, widzimy jak irytuje ją konieczność bycia kimś innym na pokaz. Magda – bo tak ma imię nasza bohaterka – przechodzi kilkanaście rozmów o pracę, spotkań z szefami i kilkanaście okresów próbnych w firmach. Żadne z podejmowanych przez nią zajęć nie jest jednak tym „czymś” co chciałaby robić. Magda – inteligentna, wykształcona dziewczyna, chce być uczciwa, przede wszystkim wobec samej siebie, wobec własnych ideałów, które nie pozwalają jej, pokazywać gołych pośladków – bo szef jest erotomanem, nie pozwalają – kłamać w imię awansu, nie pozwalają – udawać kogoś kim się nie jest. W końcu też nie pozwalają tolerować zdradzającego narzeczonego.

Magda nie chce brać udziału w przysłowiowym wyścigu szczurów, chce żyć normalnie, mieć normalnego mężczyznę i dziecko z nim, mieć normalna pracę i zapłacone rachunki i nie chce się bać. Bać o siebie, swoje uczucia, prace, przyszłość.

O twórcach:

Marta Dzido – pisarka i reżyserka, dziennikarka TVP Kultura. W roku 2008 ukończyła montaż w PWSFTviT w Łodzi. stypendystka Homines Urbani oraz Ministra Kultury w dziedzinie literatura (2007). Debiutowała mini – powieścią o aborcji pt. „Ślad po mamie”, zamieszczoną w antologii „Proza życia” (2003) i wznowioną jako osobną książkę - pod hasłem aborcyjnego coming outu – w 2006. Powieść „Małż” jest jej debiutem książkowym. Obie jej powieści – „Ślad po mamie” oraz „Małż” – zostały w 2009 roku przetłumaczone i wydane w Wietnamie. Publikowała m.in. w Ha!Arcie, e – obiegu, Przekroju, Feminotece i Lampie. Zawodowo zajmuje się realizacją i produkcją różnych form filmowych i telewizyjnych. W swoim dorobku ma filmy krótkometrażowe, m.in. impresje o swojej córce Weronice "Jeden dzień z życia małej dziewczynki" (2002) oraz film o prawach dziecka "To my" (2004). Zrobiła reportaż o Paktofonice dla TVP Kultura, jest autorką zdjęć do filmu dokumentalnego o aborcji „Poziemne państwo kobiet”. Jest ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Anna Biernacka - współpracowała z Teatrem from Poland 1997-2006, grupą Suka OFF. Grała w Teatrze Jednego Wiersza w Opolu i na częstochowskiej scenie Błazen, a także w Ukraińskim Teatrze Dramatycznym My we Lwowie. Od 2003 zajmuje się indywidualną pracą polegającą na realizacji działań z pogranicza performance’u i teatru. Stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego (2006) oraz Prezydenta Miasta Częstochowa w dziedzinie teatru (2006,2007,2008). Uczestniczyła w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Monique Stalens z paryskiego Teatru Atelier (2007, 2008). Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego – specjalizacja Animacja Społeczno-Kulturalna. W 2003 roku przy reżyserskiej pomocy Jarosława Filipskiego zrealizowała monodram Tutaj nas jeszcze nie było nagrodzony na wielu festiwalach w Polsce.

Karol Rębisz - poeta, reżyser teatralny, aktor, animator kultury. Absolwent filologii polskiej (spec. teatrologia) na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2006 roku aktor Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika. Współzałożyciel i reżyser Grupy Teatralnej Creatorium obecnie Grupy Teatralnej Kolektyw. Od trzech lat związany z organizacją Studenckiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Kontestacje. W 2008 roku koordynator Meetingu Teatralnego organizowanego w ramach lubelskich Kozienalii.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z autorką książki połączone z prezentacją jej najnowszych dokonań artystycznych

(-)
Materiał nadesłany
8 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia