Machulski wyreżyseruje własną sztukę o Machiavellim

"Machia" - reż. Juliusz Machulski - Teatr Stary w Lublinie

Juliusz Machulski wyreżyseruje własną sztukę o Nicolo Machiavellim, autorze renesansowego traktatu o władzy pt. "Książę". Premiera planowana jest w maju przyszłego roku w Teatrze Starym.

- To nie będzie komedia, tekst jest poważny. To będzie o Machiavellim. Tytuł jest Machia, bo tak go nazywali przyjaciele - powiedział Machulski w czwartek na konferencji prasowej w Lublinie.

Machulski zaznaczył, że będzie to pierwsza sztuka, którą on sam napisał i sam wyreżyseruje. - Raz tylko reżyserowałem na scenie, w teatrze warszawskim, nie swoją sztukę, ale po raz pierwszy tutaj w Lublinie coś napiszę i sam wyreżyseruję. Mam w Łodzi kilka sztuk jako dramaturg, ale nie ja reżyserowałem - przypomniał.

Podkreślił, że chciałby, aby to była "lubelska sztuka". - Chciałbym oprzeć to na tutejszych zdolnych ludziach, których jest mnóstwo, choć pewnie nie obędzie się bez jakiegoś aktora z Warszawy - dodał.

Sztuka ma być trzyosobowa, trwa właśnie kompletowanie obsady, scenografię przygotuje Justyna Łagowska - podał Machulski.

Machulski powiedział, że będzie to sztuka "raczej gorzka". - Machiavelli był postacią paradoksalną, on zapisywał to, co widział. W historiografii utożsamiano go z tym, co zapisał, a to nie były jego poglądy. On tylko opisywał świat, a sam był człowiekiem kompletnie innym, niż na przykład Książę opisany w jednej z jego prac. Książę to był Cezary Borgia, który był nikczemnym, cynicznym, ale skutecznym księciem - powiedział reżyser.

Machulski przypomniał, że Machiavelli całe życie zajmował się opisywaniem tego, jak zdobyć władzę i ją utrzymać, i oddzielił politykę od moralności. Nie potrafił zasad, o których pisał, wprowadzić do swojego życia, a utożsamia się go z przebiegłością i cynizmem. - Wręcz odwrotnie, to był bardzo uczciwy człowiek, który dbał tylko o to, żeby republika, czyli Florencja, miała się dobrze i wszystko było podporządkowane temu celowi. Cel uświęca środki, to jest jego powiedzenie - powiedział Machulski.

Machiavelli, żyjący a przełomie XV i XVI w. we Florencji, był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli renesansowej myśli politycznej. Od jego nazwiska pochodzi termin makiawelizm oznaczający doktrynę polityczną, która głosi, że najważniejszym celem w polityce jest dobro państwa, dla którego osiągnięcia dozwolone jest racjonalne stosowanie wszelkich środków, w tym też przemocy, podstępu, okrucieństwa. Te doktrynę opisał w traktacie pt. "Książę".

(-)
(PAP)
15 listopada 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...