Maestro Skrowaczewski po raz pierwszy w Białymstoku

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Wielkie święto melomana. 7 grudnia 2012 roku w Białymstoku po raz pierwszy wystąpi Maestro Stanisław Skrowaczewski, najwybitniejszy i najbardziej znany obecnie w świecie polski dyrygent, jeden z nielicznych, który jest równie ceniony zarówno za swoje osiągnięcia w dyrygenturze, jak i twórczości kompozytorskiej.

W ciągu ostatnich 60 lat maestro Skrowaczewski dyrygował wszystkimi najważniejszymi orkiestrami w Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii, w tym samym czasie komponując wiele znamienitych utworów. Tylko w obecnym sezonie artystycznym 2012/2013 poza białostocką orkiestrą poprowadzi też London Philharmonic Orchestra, The Hallé, Frankfurt Radio Symphony Orchestra, Gothenburg Symphony Orchestra, Orchestre National de Lyon oraz Bruckner Orchester Linz.

W Białymstoku maestro Skrowaczewskiego podziwiać będziemy mogli w dwóch symfoniach – w pierwszej części Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod jego batutą wykona Symfonię C-dur Jowiszową KV 551 W.A. Mozarta, a w drugiej III Symfonię d-moll A. Bruknera, zwaną też wagnerowską (kompozytor właśnie swojemu wielkiemu koledze poświęcił to dzieło).

Symfonia C-dur „Jowiszowa" KV 551, która wieńczy całą twórczość symfoniczną W.A. Mozarta, została napisana razem z dwiema równie sławnymi poprzedniczkami (Es-dur KV 543 i g-moll KV 550) w 1788 roku, w czasie. Ten symfoniczny testament niezbicie dowodzi geniuszu kompozytora.

Z kolei twórczość symfoniczna Aleksandra Brucknera, którego III Symfonię d-moll będziemy mogli usłyszeć w Białymstoku, jest szczególnie bliska Stanisławowi Skrowaczewskiemu. Za swoją interpretację symfonii A. Brucknera otrzymał on złoty medal od Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego. A płyty jedenastu symfonii A. Brucknera wraz z dziewięcioma symfoniami nagranymi z Saarlændischer Rundfunk Orchestra dla Arte Nova spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków, którzy w 2002 roku w Cannes przyznali temu dziełu nagrodę za najlepsze nagranie orkiestrowe muzyki symfonicznej XVIII/XIX.

Stanisław Skrowaczewski - urodził się we Lwowie, w 1923 roku i już w wieku czterech lat rozpoczął naukę gry na pianinie I skrzypcach, swoją pierwszą symfonię skomponował już w wieku lat 7, a swój pierwszy recital fortepianowy miał już cztery lata później. Niestety kontuzja rąk w czasie II wojny światowej zaprzepaściła jego marzenia pianistyczne – już po wojnie skupił się więc wyłącznie na dyrygenturze i komponowaniu.

Po wojnie studiował w Paryżu kompozycję u Nadii Boulanger, tam również uczestniczył w założeniu awangardowej grupy Zodiaque.
W kraju związany był z Filharmonią Wrocławską, Śląską (dyrektor artystyczny w latach 1949-53), Krakowską i Narodową. Po wygraniu w 1956 Konkursu Dyrygenckiego w Rzymie otrzymał zaproszenie od George'a Szella i zadebiutował w Stanach Zjednoczonych z Cleveland Orchestra (1958).

To przyniosło występy z innymi czołowymi orkiestrami w USA oraz powołanie w 1960 na stanowisko dyrektora muzycznego Minneapolis Symphony Orchestra (obecnie Minnesota Orchestra) - funkcję tę pełnił przez 19 lat. W latach 1984-91 był I dyrygentem Hallé Orchestra w Manchester. Dyrygował najlepszymi orkiestrami świata (m.in. New York Philharmonic, Berliner Philharmoniker, Wiener Symphoniker, London Symphony, The Philharmonia, Concertgebouw) i w czołowych teatrach operowych (Staatsoper w Wiedniu, Metropolitan Opera).
Regularnie koncertował w obu Amerykach, Australii, Azji, Skandynawii i w wiodących ośrodkach europejskich. W Japonii występuje z NHK Symphony w Tokio i z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra.

Nagrał szereg płyt (m.in. dla RCA, Chandos, Pickwick/Carlton, Philips, CBS, EMI/Angel, Erato, Denon, Mercury, Vox, Muza, Arte Nova i Oehms Classics), z których liczne zostały nagrodzone. Za interpretacje symfonii Brucknera otrzymał Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego. W 2002 zarejestrowany dla Arte Nova wspólnie z Saarländischer Rundfunk Orchestra cykl jedenastu symfonii Brucknera uhonorowany został w Cannes nagrodą w kategorii Naj lepsze nagranie muzyki symfonicznej XVIII i XIX wieku. Ostatnio, wraz z Hallé Orchestra, utrwalił na płycie I i VI Symfonię Szostakowicza. Otrzymał również wiele nagród w dziedzinie kompozycji.

Obecnie Stanisław Skrowaczewski jest honorowym dyrygentem Minnesota Orchestra i dyrygentem gościnnym Deutsche Radio Philharmonie oraz NOSPR.

W 1999 roku z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej artysta otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Małgorzata Kleban
Materiały OiFP
7 grudnia 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...