Maj w Instytucie Grotowskiego

trwają zapisy na treningi i warsztaty

Maj w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu zapowiada się niezwykle intensywnie. Już w czwartek (16 maja) rusza BodyConstitution – wyjątkowe seminarium praktyczne poświęcone fenomenowi ciała. Tydzień później natomiast (23 maja) rozpocznie się VoicEncounters, seminarium praktyczne noszące podtytuł „Odzyskiwanie głosu”. Trzon programu obydwu seminariów stanowią treningi i warsztaty. Zostały ostatnie miejsca dla chętnych do pracy z wybitnymi specjalistami z całego świata.

Program BodyConstitution to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, łącząca praktykę i refleksję na temat ludzkiego ciała. Stanowi on twórcze rozwinięcie działań wokół technik aktorskich podejmowanych w Instytucie Grotowskiego od 2004 roku. Kulminacją dotychczasowej działalności BodyConstitution będzie majowe seminarium praktyczne, które rozpocznie się już w czwartek (16 maja). Złożą się na nie m.in.: treningi i warsztaty, wykłady, prezentacje pracy oraz spektakle. Tydzień później rozpocznie się kolejna edycja VoicEncounters, czyli seminarium poświęcone refleksji nad zjawiskiem ludzkiego głosu i muzykalności oraz ich kulturowych realizacji. Tym razem w centrum zainteresowania Teatru ZAR (organizatora wydarzenia) znalazły się anatolijskie tradycje monodyczne. Poza koncertami i spotkaniami w programie znalazły się liczne warsztaty. Chętni do pracy z wybitnymi muzykami reprezentującymi różne tradycje muzyczne Azji Mniejszej, Anatolii oraz Iranu mogą się jeszcze zapisywać na zajęcia. Sesję pracy poprowadzą też aktorzy Teatru ZAR. Warto się pospieszyć, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

W piątek, sobotę oraz niedzielę (17–19 maja) odbędą się treningi prowadzone przez uczestników programu BodyConstitution. Kalarippajattu, sztuki walki pochodzącej z południowoindyjskiego stanu Kerala, nauczać będą Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair – założyciele wrocławskiego Studia Kalari. Trening obejmie naukę tradycyjnego pozdrowienia, podstawowych sekwencji ruchowych i kręcenia kijem bambusowym. Całość dopełnią ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. W tym samym czasie potrwa „Spotkanie Dwóch Ścieżek", czyli trening na pograniczu capoeiry i aikido, poprowadzony przez Przemysława Błaszczaka i Jakuba Gontarskiego, liderów Studia Dwóch Ścieżek.


W ramach kolejnej edycji VoicEncounters odbędzie się aż pięć warsztatów związanych z różnymi tradycjami wokalnymi. Zaproszeni śpiewacy i muzycy z całego świata zajmą się głównie śpiewem modalnym. Od czwartku do niedzieli (23–26 maja) będzie wyjątkowa okazja do uczestnictwa w „Podróży w dźwięku", warsztatach tradycyjnego ormiańskiego śpiewu liturgicznego, prowadzonych przez Ormian – Arama i Virginię Kerovpyan z towarzyszeniem Murata İçlinalçy ze Stambułu. Skierowane są one zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów.


W tym samym terminie będzie można uczestniczyć w zajęciach „Stare korzenie, nowe liście" prowadzonych przez siostry Mahsy i Marjan Vahdat zajmującymi się muzyką perską. Po islamskiej rewolucji w 1979 roku otrzymały one zakaz publicznego śpiewania w Iranie. Warsztaty skupią się na nauce techniki śpiewu perskiego, szczególnie na wykonywaniu „tahrir", czyli ornamentu wokalnego. Uczestnicy przekonają się, jak poszczególne perskie skale muzyczne mogą oddziaływać na ludzkie emocje. Dodatkowo warsztaty wzbogacą informacje o historii i teorii muzyki perskiej.


W czasie VoicEncounters będzie również można uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Ditte Berkeley – aktorkę Teatru ZAR i koordynatorkę programu VoicEncounters. Celem warsztatów zatytułowanych „Opowieść głosu" (Pieśń, która mówi) jest eksploracja własnego głosu, zarówno tego brzmiącego solo, jak i odbitego w głosach innych podczas wspólnego brzmienia.


Między 23 a 26 maja odbędzie się czterodniowa sesja pracy „We wnętrzu dźwięku" poświęcona różnym tradycjom polifonicznym: gruzińskiej, korsykańskiej, swańskiej i sardyńskiej. Zajęcia poprowadzą aktorzy Teatru ZAR: Alessandro Curti, Aleksandra Kotecka, Tomasz Wierzbowski oraz Jarosław Fret. Poznawany materiał stanie się punktem wyjścia do koordynacji oddechu oraz improwizacji harmonicznych opartych na różnych skalach.


Podczas dwóch ostatnich dni VoicEncounters (25 i 26 maja) zaplanowano warsztaty „Od rytmów do rytmu" prowadzone przez Vahana Kerovpyana – ormiańskiego muzyka, specjalizującego się w grze na bębnach. Podczas sesji uczestnicy będą mieli możliwość odkrycia swojego wewnętrznego rytmu, wychodząc od rytmu obecnego w nich samych – ich krokach, biciu serc. Celem warsztatów jest podniesienie świadomości i swobodne poruszanie się po świecie rytmów, wykraczające poza przyzwyczajenia i muzyczną wrażliwość.


Chętni do udziału w treningach w ramach BodyConstitution oraz warsztatach w ramach VoicEncounters mogą jeszcze się zapisywać – zostały ostatnie wolne miejsca. Zgłoszenia należy przesyłać do Justyny Rodzińskiej-Nair na adres: justyna@grotowski-institute.art.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, w przypadku treningów decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl.

(-)
Materiał Organizatora
14 maja 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...