Majowa ramówka

co zobaczymy w TVP Kultura?

W maju TVP Kultura gości na Gdynia Film Festival oraz na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.

Polecamy również szczególnie Śląski Tydzień od 7 do 11 maja, w ramach którego prezentujemy filmy Kazimierza Kutza oraz premierowo jedno z najgłośniejszych przedstawień o Ślązakach - "Cholonka" w reżyserii Mirosława Neinerta i Roberta Talarczyka.

TVP Kultura w maju

06.05

EMISJA od 17.10 (premiera)

Niedziela z Andrzejem Stasiukiem

Spotkanie z pisarzem Andrzejem Stasiukiem. W paśmie zaprezentujemy film dokumentalny "Zawód podróżnik na południe. Andrzej Stasiuk", spektakl Teatru Telewizji "Muchy" w reżyserii Łukasza Wylężałka na podstawie prozy Andrzeja Stasiuka oraz film "Wino truskawkowe" w reżyserii Dariusza Jabłońskiego na podstawie "Opowieści galicyjskich".

09.05


Emisja 20.20 (premiera)

22 opery Mozarta - Odyseja III - Rex Tremendus

"Odyseje" to trylogia łącząca niezależne i osobne przedstawienia. Składają się one z różnych gatunków sztuki - muzyki, teatru, tańca i wizualizacji. Trylogia została wymyślona przez Joachima Schlömera, tancerza, choreografa i reżysera. Swoje odyseje postrzega jako podróż artysty od bycia kontrolowanym do całkowitej niezależności. Podróż ta dotyczy Mozarta i wszystkich tych, którzy poprzez pokonanie życiowego kryzysu uzyskali wolność. Trzecia część to "Rex Tremendus" - oryginalne połączenie fragmentów dwóch oper komicznych Mozarta - "Lo sposo Denuso" and "L'oca del Cairo" oraz różnych niedokończonych motywów z ostatniego dzieła wielkiego kompozytora "Requiem". Ostatnia z Odysei zamyka historię życia Wolfganga Amadeusza Mozarta, reprezentuje ostateczne wyzwolenie się artysty z restrykcji i ograniczeń społeczeństwa, powolne odejście ze świata w ciemność...

08.05

Emisja 20.20 (premiera)

Teatr Telewizji - Cholonek, reż. Mirosław Neinert, Robert Talarczyk (2012)

Adaptacja prozy Janoscha zrealizowana w Teatrze Korez to opowieść o Śląsku i Ślązakach. O ludziach żyjących pomiędzy. Pomiędzy Polską a Niemcami. Pomiędzy snem a jawą. Pomiędzy tragedią a farsą. Pełen plebejskiego, śląskiego humoru i anegdot znanych wszystkim Ślązakom od dziesięcioleci i powtarzanych z pokolenia na pokolenie. Realizacja została uznana za spektakl roku 2004, otrzymując w tej kategorii Złotą Maskę. Kolejna Złota Maska przypadła w udziale Grażynie Bułce za rolę Świętkowej w "Cholonku", a Robert Talarczyk, autor adaptacji i współreżyser "Cholonka", dostał po tej premierze Złotą Maskę za całokształt swojej twórczości.

15.05

Emisja 20.20

Teatr Telewizji - Ojciec, reż. Jan Maciejowski (1991)

Napisany w 1887 r. dramat Augusta Strindberga należy, obok "Panny Julii", do najbardziej znanych jego sztuk z nurtu naturalistycznego. W "Ojcu" akcent dramatyczny pada na obsesyjną walkę płci - mężczyzna i kobieta stają naprzeciw siebie jako wrogowie, przy czym on, zdaniem Strindberga, ma w tym starciu znacznie mniejsze szanse. Wyniszczający osobowość mężczyzny związek z kobietą czy też wątek "nie swoich" dzieci - to problemy znane autorowi z autopsji. Trzy burzliwe, nieudane małżeństwa, w tym pierwsze z popularną aktorką Siri von Essen, która dała mu troje dzieci z poprzednich związków - przyniosły szwedzkiemu dramatopisarzowi aż nadto wiele doświadczeń. W telewizyjnym spektaklu Jana Maciejowskiego przejmująco zagrał ojca Tadeusz Łomnicki; jedna z ostatnich ról wybitnego aktora ujawniła charakterystyczną dla niego metodę budowania postaci - oscylowanie pomiędzy precyzją stosowanych środków wyrazu a intuicją, wrodzonym instynktem aktorskim. Spektakl emitujemy w setną rocznicę śmierci Augusta Strindberga.

16.05


Emisja 20.25 (premiera)

22 opery Mozarta - Wesele Figara

Podczas festiwalu w Salzburgu podjęto się sfilmowania wszystkich, czyli 22 oper Mozarta. Każdy z odcinków cyklu prezentuje jedną z nich.

19.05

Emisja 15.00 (premiera)

Kathleen Ferrier

Film dokumentalny o Kathleen Ferrier, przedwcześnie zmarłej wybitnej angielskiej śpiewaczce. Kathleen Ferrier (1912 - 1953) w dzieciństwie uczyła się gry na pianinie i śpiewała, jednak już w wieku czternastu lat zmuszona była podjąć pracę jako telefonistka w urzędzie pocztowym. Wyszła za mąż za urzędnika bankowego i przeniosła się do miasta Carlisle, gdzie udzielała się w życiu muzycznym społeczności. W 1937 roku wygrała prestiżowy Carlisle Festival - zdobyła pierwszą nagrodę zarówno w kategorii śpiewu jak i gry na fortepianie. W wieku 25 lat Kathleen Ferrier wypłynęła na szersze wody muzyczne. Doskonaliła swój warsztat śpiewaczy, jej nauczycielami byli J. E. Hutchinson i Roy Henderson. W czasie drugiej wojny światowej udzielała wielu koncertów w Londynie i wielu innych miastach angielskich. Lubiła śpiewać popularne piosenki brytyjskie oraz dzieła najwybitniejszych kompozytorów, głównie niemieckich (Mahler, Brahms, Schumann, Schubert, Bach). Z własnego wyboru wcieliła się zaledwie w dwie role operowe - w 1946 roku zagrała główną rolę w operze kameralnej Benjamina Brittena "Gwałt na Lukrecji", w następnym roku wcieliła się w postać Orfeusza w słynnej operze Christopha Willibalda Glucka "Orfeusz i Eurydyka". Zmarła 8 października 1953 roku na raka piersi. Miała zaledwie 41 lat i była u szczytu sławy, wiadomość o jej chorobie nie była podawana do opinii publicznej.

20.05.

Emisja 17.15

Niedziela z Wojciechem Pszoniakiem

W cotygodniowym spotkaniu z wybitnymi twórcami polskiej kultury tym razem będziemy gościć Wojciecha Pszoniaka, wybitnego aktora filmowego i teatralnego. W ramach pasma film dokumentalny "Z Gliwic do Paryża - Wojciech Pszoniak" w reż. Krzysztofa Korwina Piotrowskiego, "Wariacje enigmatyczne" w reż. Mariusza Fronta oraz "Nadzieja" w reż. Stanisława Muchy.

Emisja 20.00 (premiera)

Gala Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie

Festiwal teatralny odbywający się raz w roku w Sopocie od 2001 r., zwyczajowo w pierwszy weekend czerwca. Osią festiwalu jest konkurs słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę na antenie w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu. W programie znajduje się wiele imprez towarzyszących, m.in. otwarte projekcje konkursowych teatrów, warsztaty, Spotkania z Gwiazdami, spektakle na żywo, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty itp.

30.05

Emisja 20.25 (premiera)

22 opery Mozarta - Don Giovanni

Podczas festiwalu w Salzburgu podjęto się sfilmowania wszystkich, czyli 22 oper Mozarta. Każdy z odcinków cyklu prezentuje jedną z nich.

(-)
Materiały TVP Kultura
11 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia