Makuszyński jako terapia
"Dziewięć kochanek kawalera Dorna" - Teatr Integracyjny Euforion19 lutego w Teatrze Integracyjnym Euforion premiera spektaklu wg opowiadania Kornela Makuszyńskiego "Dziewięć kochanek kawalera Dorna". Chorujący na schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową aktorzy będą musieli wykazać się opanowaniem własnego ciała i głosu, ale i umiejętnością poruszania metrowymi kukłami.
Akcja sztuki będzie się toczyć w planie żywym i lalkowym.
Spektakl reżyseruje Anna Jędryczka - Hamera. - Mamy nadzieję, że uda nam się pokazać absurd poszukiwania ideału oraz ukazać potencjał twórczy osób chorujących psychicznie, którym w pracy pomagają studenci muzykoterapii wrocławskiej Akademii Muzycznej - mówi reżyserka.
Teatr Integracyjny "Euforion" częściej opracowuje spektakle w planie żywym, ponieważ łączy w pracy cele terapeutyczne i artystyczne. Osoby chore na schizofrenię potrzebują wsparcia w poszukiwaniu tożsamości i ekspresji negatywnych emocji w możliwy do zaakceptowania sposób. Teatr daje im taką możliwość. W przypadku "Dziewięciu kochanek kawalera Dorna" wprowadzenie kukieł podyktowane jest niezwykłą fabułą. Osoby chore psychicznie często widzą i słyszą osoby, których nie ma. Często też spostrzegają jedną osobę jako kilka różnych osób. Jest to rodzaj rozszczepienia, które pomaga niekiedy w chory sposób poradzić sobie z natłokiem bodźców. Dorn to człowiek, który trafia do szpitala psychiatrycznego, ponieważ prześladują go kobiety, które spotkał. Kobiety te zawsze wydawały mu się zbyt mało doskonałe, by się z nimi związać, choć bardzo pragnął związku.
"Dziewięć kochanek kawalera Dorna" - 17 premiera w Teatrze Integracyjnym "EUFORION" działającym przy Dolnośląskim Stowarzyszeniu Aktywnej Rehabilitacji "ART", we współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Premiera w sali teatralnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego.