Małe i wielkie słowa o Warszawie

"Nowa Warszawa" - Bartosz Konopka

Film "Nowa Warszawa" w reżyserii, nominowanego do Oscara, Bartosza Konopki już 6 czerwca będzie można zobaczyć w NINATECE (www.ninateka.pl). Dokument, inspirowany niemal już kultową płytą "Nowa Warszawa" Stanisławy Celińskiej, Bartka Wąsika i Royal String Quartet, miał swoją światową premierę podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Koproducentem filmu jest Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA).

Stanisława Celińska, wybitna aktorka, znana z filmów Andrzeja Wajdy czy spektakli teatralnych Krzysztofa Warlikowskiego, w 2012 roku wraz z muzykami Royal String Quartet nagrała płytę z nowymi aranżacjami znanych piosenek o Warszawie. W albumie znalazły się zupełnie nowe interpretacje utworów autorstwa m.in. Juliana Tuwima, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Czesława Niemena, Beaty Kozidrak czy Muńka Staszczyka. Album zachwycił zupełnie świeżo i inaczej brzmiącymi, powszechnie znanymi warszawskimi szlagierami w wykonaniu aktorki i muzyków.

Ale ta płyta to nie tylko głos Stanisławy Celińskiej. To także małe i wielkie słowa o Warszawie (m.in. Wojciech Młynarski, Andrzej Włast, Agnieszka Osiecka, Konstanty Ildefons Gałczyński, Julian Tuwim, Muniek Staszczyk), i świetna muzyka (m.in. Szpilman, Niemen, Sojka, Matuszkiewicz, Karasiński) podana w genialnych - nie bójmy się tego słowa - aranżacjach Bartka Wąsika z udziałem Royal String Quartet (Izabella Szałaj-Zimak, Elwira Przybyłowska, Marek Czech, Michał Pepol).

Bartosz Konopka, autor nominowanego do Oscara "Królika po berlińsku", po raz pierwszy w swojej karierze wyreżyserował film muzyczny. Realizując filmową "Nową Warszawę" inspirował się filmem "Heima" w reżyserii Deana DeBloisa, dokumentującym trasę koncertową zespołu Sigur Rós, który latem 2006 roku dał serię niezapowiedzianych wcześniej występów w swojej ojczystej Islandii. Muzycy grali niespodziewane koncerty w szkole, opuszczonym muzeum, barze, zacierając barierę sceny między wykonawcami a słuchaczami.

W filmie Konopki kameralne koncerty "Nowej Warszawy" odbywają się niezapowiedzianie w różnych punktach Warszawy wybranych wspólnie ze Stanisławą Celińską. W miejscach nieoczywistych, ale oddających charakter miasta. Kamera obserwuje muzyków przygotowujących się do występu, zbierających się gapiów, interakcję między artystami a przechodniami. W filmie usłyszeć można m.in. wykonanie przeboju T.Love "Warszawa", szlagier "Bal na Gnojnej" i fragmenty niezwykłego występu Stanisławy Celińskiej, który odbył się na warszawskiej Pradze. "Nowa Warszawa" to również poruszające opowieści Stanisławy Celińskiej o życiu, aktorstwie i stolicy. Reżyser wykorzystał w filmie także materiały archiwalne, które ilustrują wspomnienia Celińskiej o "jej Warszawie" oraz oddają intymność utworów w interpretacjach artystki.

Po światowej premierze, która odbyła się podczas tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego i premierze telewizyjnej (film prezentowany był w TVP2), "Nową Warszawę" będzie można zobaczyć w prowadzonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) portalu ninateka.pl już 6 czerwca od godz. 12:00.

(-)
Materiał Organizatora
4 czerwca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...