Mapa i terytorium: cykl debat regionalnych

Kongresu Kultury Pomorskiej 2016

„Mapa i terytorium" to cykl debat regionalnych, które stanowią rozpoznanie sytuacji w kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności poza Trójmiastem.

Podczas debat, które w bieżącym roku odbędą się w 4. miejscowościach, chcemy zaprezentować ideę Kongresu Kultury Pomorskiej i, przede wszystkim, wysłuchać wszystkich zainteresowanych miejscem i znaczeniem kultury w naszej społeczności. Nasze zaproszenia kierowane będą do artystów, twórców, prowadzących instytucje kultury, organizacje pozarządowe, aktywistów, animatorów, menedżerów, sponsorów, przedstawicieli grup nieformalnych, urzędników oraz wszystkich pozostałych zainteresowanych.

Debaty stanowią ważny element rozpoznania danego subregionu, jego specyfiki merytorycznej i finansowej, co ma zmierzać do postawienia diagnozy na temat stanu pomorskiej kultury, w tym określenie potrzeb i celów. Celem debat jest kulturalne zmapowanie Pomorza i stworzenie ogólnodostępnej bazy danych. Debaty mają również ukazać bogactwo i różnorodność kultury pomorskiej, a także promować dobre praktyki środowiskowe i ponadregionalne. Każda z debat niesie ze sobą integrowanie środowiska kulturalnego na Pomorzu, w tym wypracowanie wspólnych komunikatów przedkongresowych.

Kongres Kultury Pomorskiej bez mocnego głosu Regionu jest działaniem zbytecznym, dlatego liczymy na aktywną obecność na debacie i Kongresie. Hasłem przewodnim Kongresu jest „Kultura porozumienia" – mamy nadzieję razem z uczestnikami wypełnić je żywą treścią.

Harmonogram debat regionalnych:
3 października Dzierzgoń, Wytwórnia Kultury „Bo-Tak"
6 października Słupsk, Teatr Rondo
8 listopada Pruszcz Gdański, Faktoria Kultury
15 listopada Wejherowo, Filharmonia Kaszubska
Na wszystkie debaty i część artystyczną. wstęp wolny
Więcej informacji na stronie: http://kongres.pomorzekultury.pl/
.................................................................................................

Zdjęcie: źródło Google Maps
3 października 2016, Dzierzgoń, Wytwórnia Kultury „Bo-Tak", ul. Elbląska 7
godz. 10.00-14.00 - debata
godz. 15.30 - pokaz specjalny spektaklu "Sztetl Welt" Teatru 3.5
Zasięg terytorialny - powiaty: kwidzyński, malborski, nowodworski, sztumski.

Zaproszeni paneliści: Monika Jastrzębska-Opitz – dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury; Marek Kurkiewicz – dyrektor Teatru 3.5, Piotr Stec – Scena Lalkowa im. Jana Wilkowskiego z Kwidzyna, Arkadiusz Rogowski – autor projektu Rogate Granie, przedstawiciel Malborskiego Centrum Kultury, Katarzyna Bednarek - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie, przedstawiciel Malborskiego Centrum Kultury

Sztetl – Welt/Miasteczko – Świat
Reżyseria: Marek Kurkiewicz
Scenariusz: Zespół Teatru 3.5
Muzyka: collage
Obsada: Anna Szewczun, Dawid Pawella, Domela Grenda, Justyna Gregorkiewicz
Czas trwania: 40 minut
Żyjąc w swoich krajach, miastach, miasteczkach, wsiach, tworzymy mikroświaty ze swoimi nawykami, zwyczajami i tradycjami. Budujemy mniej lub bardziej oswojone miejsca, w których czujemy się bezpiecznie. „U siebie- Wśród swoich- Tutejsi". We wszystkich tych światach pragniemy się kochać, bawić, weselić wśród bliskich, zajmujemy się zwykłymi sprawami i wypatrujemy jutra, pomyślności i dobrobytu. Co jednak, gdy świat w którym żyliśmy zostaje zrównany z ziemią, a naszą codziennością staje się zwykła próba przeżycia? Strach nie pyta...Nie zna kontynentów, języków, krajów, wieku czy religii. Pragnienie życia nie nosi burki, jarmułki, długich lub krótkich włosów. Nie ma narodowości, kultury, czy religii. W każdym miejscu na ziemi ludzie po prostu chcą żyć, ale co zrobić gdy świat odwraca wzrok i zamyka drzwi.
Odnoszący się do języka jidysz tytuł spektaklu to pretekst do wypowiedzi o pragnieniu życia, ucieczce od strachu i uniwersalnej potrzebie poprawy własnego losu. To opowieść o wypędzeniu.

Zaproszeni paneliści: Dominik Nowak – dyrektor Nowego Teatru w Słupsku, Magdalena Mijewska – dyrektor Wydziału kultury UM Słupsk; Jaromir Szroeder – aktywista kulturalny z Bytowa, Natalia Zarańska – szefowa projektu PaT z Lęborka, Adam Bondarenko – Stowarzyszenie Pro Kultura z Człuchowa

(-)
Materiał organizatora
27 września 2016

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia