Marcin Bronikowski na festiwalu w Tallinnie

Birgitta Festival 2013 w Tallinie

W „Fauście" Gounoda, inaugurującym tegoroczny festiwal teatru muzycznego BIRGITTA w Tallinnie, w roli Valentina wystąpi wybitny polski śpiewak operowy, baryton Marcin Bronikowski. Spektakle 9 i 11 sierpnia odbędą się na scenie festiwalowej w imponujących ruinach niegdysiejszego klasztoru SS. Brygidek, usytuowanego nad brzegiem Morza Bałtyckiego.

„Faust" pod dyrekcją Stuarta Stratforda, w reżyserii Rana Arthura Brauna i Roba Kearley'a został pierwotnie zrealizowany jesienią 2012 roku przez Operę North w Leeds i Manchesterze. Wersja obecna jest jego dokładnym przeniesieniem, łącznie z pełną, oryginalną obsadą.

Szczegółowe informacje o programie i dostępności biletów znajdą Państwo na stronie organizatora, tj.  Tallinna Filharmoonia http://www.birgitta.ee/

Marcin Bronikowski urodził się w Warszawie. Ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W 1992 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Konserwatorium w Sofii (klasa prof. Rusko Ruskova), słynne z upowszechniania bel canta. Następnie doskonalił się w Accademia Rossiniana w Pésaro pod kierunkiem Alberto Zeddy oraz w mediolańskiej La Scali u Carlo Bergonziego.

Debiutował w wieku 24 lat na scenie Opery Narodowej w Sofii jako Figaro w „Cyruliku sewilskim". Śpiewał najważniejszych scenach operowych na świecie, m.in. w Covent Garden w Londynie, Teatro Alla Scala w Mediolanie ,Deutsche Oper w Berlinie, New Israeli Opera w Tel Avivie, Teatro Victoria Eugenia w San Sebastian, Palacio Euskalduna (A.B.A.O) w Bilbao, Teatrze Bolshoi w Moskwie, State Opera Of South Australia w Adelaidzie, Narodowej Operze w Szanghaju, Opera W Hong Kongu, New Zealand Opera, Teatro Amazonas w Manaus (Brazylia), Teatro Colon w Buenos Aires, Scottish Opera, Bayerische Staatsoper w Monachium, Festiwalach w Bregenz, Macau, Masadzie czy Schlezwig-Holstein i wielu innych.

W trakcie swojej dotychczasowej kariery zaśpiewał ponad 30 ról operowych, m.in.: Papagena w „Czarodziejskim flecie” Mozarta, Figara w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego, Walentego w „Fauście” Gounoda, Mercutia w „Romeo i Julii” Gounoda, Sharplessa w „Madame Butterfly” Pucciniego, Marcella w „Cyganerii” Pucciniego, Rodriga w „Don Carlosie” Verdiego, Germonta w „Traviacie” Verdiego, Anckarströma w „Balu Maskowym” Verdiego, Escamilla w „Carmen” Bizeta, Eugeniusza Oniegina, Króla Rogera Szymanowskiego Charly'ego w „Loterii na mężów” Szymanowskiego i wiele innych. Nagrał kilka płyt CD z  kompletnymi wersjami opera „Hugonoci”, „Paria”, „Jacobin” czy „Maria Stuarda”.

Był jedynym polskim śpiewakiem operowym, którego José Carreras zaprosił do udziału w swoim koncercie charytatywnym z okazji 50-lecia UNICEFu. Koncert ten odbył się w warszawskim Teatrze Stanisławowskim w Boże Narodzenie 1996 roku.

Marcin Bronikowski jest laureatem Honorowego Srebrnego Asa 1996 za osiągnięcia artystyczne oraz Honorowej Perły 2010 miesięcznika Polish Market, wręczonej mu przez Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, byłego Premiera Rzeczpospolitej Polskiej prof. Jerzego Buzka za "propagowanie polskiej muzyki na największych scenach operowych świata". W 2013 znalazł się wśród wybitnych laureatów prestiżowej nagrody Miasta Stołecznego Warszawy za wybitne zasługi dla miasta.

Joanna Dubniewska
dla Dzienika Teatralnego
2 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...