Marek Fiedor reżyseruje Różewicza

"Moja córeczka" - reż: Marek Fiedor - Teatr Ateneum w Warszawie

Przedstawienie "Moja córeczka" na podstawie opowiadania Tadeusza Różewicza pod tym samym tytułem będzie można oglądać na scenie warszawskiego Teatru Ateneum. Premiera spektaklu w reżyserii Marka Fiedora odbędzie się w środę. W piątek fragmenty przedstawienia pokazano dziennikarzom.

Opowiadanie "Moja córeczka" Różewicz napisał w 1964 roku. Pierwsza premiera teatralna opowiadania, w reżyserii Jerzego Jarockiego, odbyła się w krakowskim Starym Teatrze w 1968 roku. Kolejną słynną inscenizacją był spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Andrzeja Barańskiego (2000 r.).

Obecna realizacja "Mojej córeczki" w stołecznym Teatrze Ateneum przez Marka Fiedora to kolejne spotkanie tego reżysera z twórczością Różewicza. Dwa lata temu Fiedor zrealizował "Wyszedł z domu" w Teatrze Polskim w Poznaniu.

"Sięgnąłem po ten tekst, bo jest niezwykle bogaty. Różewicz zwraca w nim uwagę na wydziedziczenie człowieka, na losy polskiej inteligencji, której źródła i korzenie tkwią jeszcze na wsi, a która - poprzez awans społeczny - została przeniesiona w obce warunki, obce miejsce i przeżywa dramat, zagubienie" - tłumaczył w piątek Fiedor.

W jego opinii, "Moja córeczka" to tekst realistyczny "w najbardziej szlachetnym tego słowa znaczeniu". "Różewicz w dociekliwy, głęboko prawdziwy i pełny sposób pokazuje kondycję człowieka we wszystkich możliwych aspektach - to rodzaj literatury pokazujący ludzki dramat, ale w szerokim kontekście socjologicznym" - ocenił Fiedor.

Sam Różewicz na łamach "Odry" tak pisał o swoim opowiadaniu: "Świat sztuczny, świat pozorów, świat wielkiego miasta zniszczył najpierw psychikę i charakter, a potem życie młodej dziewczyny. Cynizm otoczenia, pseudoartystyczny bełkot, okrucieństwo połączone z błazeństwem. (...) Córka w imię złej i fałszywej miłości odeszła od miłości prawdziwej. (...) A zatem można powiedzieć, że Moja córeczka jest opowiadaniem o klęsce miłości rodzicielskiej. Miłości ojcowskiej".

W spektaklu w rolę Ojca wciela się Artur Barciś. W roli Córeczki - Mirki reżyser obsadził Annę Gorajską - laureatkę pierwszej nagrody tegorocznego Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W przedstawieniu występują również Halina Łabonarska, Dorota Nowakowska, Magdalena Schejbal, Barbara Prokopowicz, Szymon Rząca, Przemysław Bluszcz, Jerzy Kamas i Wojciech Brzeziński.


PAP
6 października 2009

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia