Mariaż archeologii z nowoczesnością

"Archeomoderna" - Muzeum Narodowe w Szczecinie

Od piątku w Muzeum Narodowym w Szczecinie będzie można oglądać wystawę „Archeomoderna", która powstała z okazji 75-lecia polskiego Szczecina. Prezentuje zbiory, które muzeum kolekcjonowało od 1945 roku.

Wystawa jest pomyślana jako jubileusz 75-lecia polskiego muzealnictwa w Szczecinie oraz 50-lecia funkcjonowania placówki w sieci muzeów narodowych. Po zakończeniu II wojny światowej obszar Polski przesunął się na zachód. W zamian za rozległe, głównie rolnicze połacie Kresów Wschodnich, państwo zyskało krainy położone wzdłuż Bałtyku, Odry i Nysy Łużyckiej – powierzchniowo mniejsze, lecz znacznie silniej zmodernizowane. To właśnie w tym miejscu, na Ziemiach Odzyskanych, szczególnie ważne było kształtowanie nowej tożsamości miasta i całego regionu. Ważnym elementem tych działań była kultura, w tym Muzeum Miejskie w Szczecinie (ówczesna nazwa).

- Nasza instytucja jest równie wiekowa jak województwo zachodniopomorskie i od początku kształtowała tożsamość na tym terenie - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Przygotowywanie wystawy trwało dwa lata, a wszystko opóźniła pandemia i zamknięcie instytucji kulturalnych.
- Wystawa jest przeglądem zasobów artystycznych kolekcji naszego muzeum - mówi dr Szymon Piotr Kubiak, kurator wystawy. - Jest namysłem nad polityką nabywania dzieł sztuki po 1945 roku pod kątem misji państwowotwórczej.

Na widzów czekają dzieła największych twórców nowoczesnych: Wojciecha Gersona, Stanisława Wyspiańskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Kantora, Marii Jaremy i innych. Są to nazwiska znane w całej Polsce, ale są też tu dzieła artystów okresowo związanych ze Szczecinem i Pomorzem Zachodnim: Leokadii Bielskiej-Tworkowskiej, Mariana Bogusza, Tadeusza Eysymonta, Sławomira Lewińskiego, Mariana Tomaszewskiego.

- Najlepiej na tej wystawie prezentowane są prace z II połowy lat 60. i I połowy lat 70. ubiegłego wieku - mówi Szymon Piotr Kubiak. - Są też dzieła z XIX i początku XX wieku. Chodzi głównie o nurt archeologiczny. Wykopaliska na terenie szczecińskiego zamku i podgrodzia oraz wielu innych stanowiskach w regionie zwróciły uwagę twórców na formalne cechy lokalnych „starożytności", które stały się źródłem inspiracji i stworzeniem silnego nurtu archeologii w Szczecinie.

Dzięki obiektom użyczonym przez liczne instytucje i prywatnych kolekcjonerów wystawa pozwala zarysować dzieje sięgające korzeniami XIX stulecia, oraz XX-wieczne tło ogólnokrajowe. Prehistoryczno-etnograficzna rama oferuje także nowe spojrzenie na niektóre kierunki powojennego modernizmu – od surrealizmu przez malarstwo materii do nowej rzeźby i rzemiosła artystycznego.

Wernisaż wirtualny wystawy będzie 12 marca o godz. 19, natomiast od 13 marca wystawę można zwiedzać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Wystawa będzie czynna do 16 maja 2021 roku.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
13 marca 2021
Wątki
WYSTAWY

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia