"Maska" w Białym Dunajcu

VI Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych

Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają - to szekspirowskie motto towarzyszyło VI Przeglądowi Szkolnych Zespołów Teatralnych im. Bronisława Cudzicha "Maska 2013". Impreza odbyła się w Zespole Szkół Podstawowych i Gimnazjum nr 2 w Białym Dunajcu. - Przegląd to impreza, która na stałe wpisana została do kalendarza życia szkoły. Myślę, że z każdą następną edycją będzie coraz lepiej, szkoły będą się zgłaszały, aby móc uczestniczyć w zabawie w teatr - przekonuje Janina Mrozowska-Cudzich, która opracowała i dokonała wyboru tekstów Bronisława Cudzicha do wydanej właśnie książki "Powitanie słonka". Obrazek sceniczny w jednej odsłonie to również prezentacja wierszy Bronisława Cudzicha, a także jego prac plastycznych, obrazów i ilustracji.

Rok 2013 jest Rokiem Juliana Tuwima, dlatego jego teksty stały się podstawą występów. Przyznano 2 równorzędne nagrody grupom "Czwartaki" z ZSPiG nr 1 oraz "Ptasie trele" z ZSPiG nr 2. Pierwsze miejsce i "Złotą Maskę 2013" otrzymała grupa teatralna "Sufler" z Gimnazjum nr 2 w Białym Dunajcu. Nagrody za najciekawsze kreacje aktorskie jury przyznało: Janowi Walkoszowi, Teresie Łaś, Andrzejowi Majerczykowi, Ewelinie Cudzich.

Teatralne spotkanie było okazją do wspomnień poświęconych patronowi imprezy. Bronisław Cudzich urodził się w 1925 roku w ubogiej rodzinie w Białym Dunajcu, jako jedno z sześciorga dzieci Józefa Cudzicha i Anny z domu Dzierżęga. Po wojnie ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Grał m.in. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Teatrze Ziemi Krakowskiej w Tarnowie, Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Równolegle malował pastele, akwarele, tworzył grafiki i pisał fraszki, gawędy gwarą góralską. Związany był ze szkołą w Białym Dunajcu. Jego twórcze życie skończyło się w 1974 r., lecz pozostały jego piękne prace i pamięć o bogatej działalności.

W trakcie tegorocznej "Maski" postać patrona przybliżyła Helena Świder-Zbójnik oraz przedstawiciele rodziny Bronisława Cudzicha: Józef Zadorin, Janina Bentkowska, Marcin Bentkowski i Agata Bentkowska-Mitana. Janina Bentkowska opowiadała o życiu wujka, swoim dzieciństwie związanym z wyjazdami do Krakowa, o spotkaniach w teatrze. Wymieniała nazwiska aktorów, z którymi pracował, przyjaźnił się. Byli wśród nich: Adam Hanuszkiewicz, Gustaw Holoubek, Czesław Wołłejko, Kalina Jędrusik i inni.

Scenerię spotkania tworzyły' stroje teatralne oraz prace plastyczne Bronisława Cudzicha. Uczestnicy spotkania wysłuchali też wierszy jego autorstwa w wykonaniu uczniów: Bartłomieja Haładyny, Łukasza Topora, Zuzanny Szczypkowskiej, Katarzyny Stachowiec, Kamili Dudzik.

Rafał Gratkowski
Tygodnik Podhalański
13 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia