Maskarada - podsumowanie

12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada" 2022 gośćINNOŚĆ

18 maja 2022 roku w Rzeszowie zakończył się 12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada". Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się pod hasłem „gośćINNOŚĆ".

Tradycyjnie organizatorzy postarali się, aby prezentowane spektakle były jak najbardziej różnorodne, a o tym, że się to udało niech świadczy fakt, że nie tylko tematyka utworów była bardzo odmienna, ale także grupa odbiorców. Mieliśmy okazję oglądać zarówno spektakle dla dzieci (np. „Królestwa" Teatru Lalek Guliwer i Teatru 21 w Warszawie czy „Spaghetti" Teatru Baj w Warszawie) jak i sztuki dla starszej widowni.

Po obejrzeniu 9 spektakli konkursowych Jury w składzie: Natalia Mołodczenko – przewodnicząca, Bożena Sawicka oraz Beniamin Bukowski, wybrało laureatów konkursu przyznając nagrody i wyróżnienia. Ponadto uczestnicy mogli otrzymać także nagrodę Tajnego Jurora – Karola Suszyńskiego oraz wyróżnienie od Młodego Jury w składzie Maciej Kudła, Jagoda Węglowska oraz Gabriela Wojtanowska.
Celem profesjonalnego Jury było przyznanie nagrody za animacje. Jury po obejrzeniu „Księżycowych opowieści" Teatru Maska w Rzeszowie, spektaklu „Ja, Bałwan" Teatru Animacji w Poznaniu, „Królestwa" Teatru Lalek Guliwer i Teatru 21 w Warszawie, przedstawienia „Mój cień jest różowy" Teatru Pinokio w Łodzi, „Eurydyki" Teatru Biuro Podróży w Poznaniu, „Spaghetti" Teatru Baj w Warszawie, „Wędrówki Nabu" Teatru Lalek Arlekin w Łodzi, spektaklu „Mysz i różowa wstążka" Zakarpackiego Akademickiego Regionalnego Teatru Lalek w Użgorodzie (Ukraina) oraz „Wykluczeńców" Grupy Analog Collective w Warszawie, ogłosiło werdykt.

Nagrodę za najlepszą rolę kobiecą przyznano Adriannie Maliszewskiej za postać Nabu w spektaklu „Wędrówka Nabu". Jest to spektakl opowiadający historię lalki, która postanawia opuścić rodzinę w poszukiwaniu przygód. Aktorka nie tylko grała, animowała lalkę, ale również wykonywała utwory muzyczne.

Laureatami nagrody w kategorii „Najlepsza rola męska" wspólnie zostali Artur Romański za rolę Bałwana oraz Igor Fijałkowski za postać Marchewki. Obaj wcielili się w postacie spektaklu „Ja, Bałwan" w reżyserii Artura Romańskiego prezentowanego przez Teatr Animacji w Poznaniu.

Oprócz tego Jury wyróżniło Martę Stańczyk z Teatru Guliwer we współpracy z Teatrem 21 w Warszawie za „wprowadzenie widza w inny świat wrażliwości w spektaklu „Królestwa" w reżyserii Justyny Sobczyk oraz Natalię Zduń za „zespolenie aktorki z formą w kreowanej postaci Abrahama w spektaklu „Księżycowe opowieści" w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego" reprezentującą Teatr Maska w Rzeszowie.
Nagrodę Tajnego Jurora dla najwspanialszego duetu aktorskiego Festiwalu otrzymali Artur Romański oraz Igor Fijałkowski za „przedstawienie, jak powinna wyglądać prawdziwa przyjaźń".

Młode Jury po obejrzeniu sześciu spektakli konkursowych postanowiło docenić ostatni z prezentowanych występów: „Wykluczeńcy" który „ujął szczerością, kreatywnością i oryginalną formą" oraz „że dzięki pojawiającym się w spektaklu głosom dzieci i młodzieży, mogli mocniej odczuć poruszające przesłanie".

Osobiście uważam, że na uwagę zasługuje spektakl „Eurydyka" w reżyserii Pawła Szkotaka, który miałam okazję recenzować. Była to w moim odczuciu jedna z ciekawszych propozycji tegorocznej maskarady. Oprócz spektakli festiwalowa widownia miała okazję uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach okołoteatralnych oraz warsztatach.

Teresa J. Wysocka
Dziennik Teatralny Rzeszów
25 maja 2022

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia