Medale dla przyjaciół Witkacego

Teatr im. S. I. Witkacego w Zakopanem

W tym roku upływa ćwierć wieku, odkąd grupa zapaleńców - absolwentów krakowskiej PWST - postanowiła założyć teatr inny niż wszystkie. Teatr im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem, bo o nim mowa, rozpoczął działalność 24 lutego 1985 roku.

Wówczas Andrzej Dziuk wystawił sztukę „Witkacy-Autoparodia. Niesmaczny góralsko-ceperski skecz Zakopiańczykom (prawdziwym?) poświęcone". Już wtedy było wiadomo, że powstaje instytucja absolutnie wyjątkowa o ryzykownych założeniach. Dlaczego ryzykownych? Dość rzucić okiem na credo zamieszczone na stronie teatru: „Twórczość i refleksja nad życiem Witkacego jest główną inspiracją w kształtowaniu propozycji artystycznej zakopiańskiego Teatru. Jego teoria sztuki jest prowokacją do naszych teatralnych wypowiedzi. Witkacy pragnął, by sztuka dawała przeżycie dziwności istnienia i doświadczenie jedności z samym źródłem istnienia w dynamicznym napięciu wobec lęków współczesnego człowieka. Realizujemy to przez takie harmonijne połączenie wszystkich elementów przedstawienia, by tworzyły nową metafizyczną wartość - jedność w wielości”.

Metafizyka, istnienie, jedność… - to dość niepopularne tematy w dzisiejszym świecie. Jednak Andrzejowi Dziukowi, który od tak długiego czasu kieruje teatrem, zawsze przyświecało pragnienie, aby stworzyć miejsce naprawdę niezależne, ambitne, a jednocześnie odrębne. Dzisiaj, po dwudziestu pięciu latach, można powiedzieć, że cel osiągnął. Teatr im. Witkacego ma ugruntowaną pozycję w świecie dramatu. Spektakle cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród publiczności, która chętnie ogląda przedstawienia realizowane z taką pasją, tak bardzo nietypowe na tle całej współczesnej produkcji teatralnej.

Osiągnięcie sukcesu nie byłoby możliwe, gdyby nie zapał i poświęcenie wielu ludzi, którzy kibicowali Teatrowi Witkacego od samego początku. Teraz dyrekcja postanowiła uhonorować osoby najbardziej zasłużone dla instytucji, wręczając pamiątkowe medale. W tym tygodniu odznaczenie odebrał Zbigniew Gruca – miłośnik i znawca teatru.

Monika Wycykał
Dziennik Teatralny Katowice
25 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...