Medale Młodej Sztuki

Oto lista laureatów

Aktorka Julianna Dorosz, tancerka Zofia Grażyńska oraz dramaturg Jan Czapliński znaleźli się wśród laureatów Medali Młodej Sztuki, przyznawanych przez redakcję "Głosu Wielkopolskiego" utalentowanym młodym artystom.

Tym razem Medale Młodej Sztuki "Głosu Wielkopolskiego" otrzymali najbardziej utalentowani młodzi artyści z naszego regionu w siedmiu kategoriach: muzyka klasyczna, muzyka rozrywkowa, teatr, taniec, literatura, animacja kultury oraz sztuki wizualne.

LAUREACI:

Bandonegro - muzyka rozrywkowa,

Ewa Fabiańska-Jelińska - muzyka klasyczna,

Jan Czapliński - literatura,

Julianna Dorosz - teatr,

Zofia Grażyńska - taniec

Justyna Olszewska - sztuki wizualne

i Katarzyna Wala - animacja kultury.

O tym, kto w tym roku otrzyma nasze nagrody decydowała 27-osobowa kapituła. W jej składzie znajduje się wielu wybitnych twórców, szefów instytucji kulturalnych i uczelni artystycznych, animatorów, a także artystów wielu różnych dziedzin. W pierwszym etapie obrad kapituła przyznała aż 66 nominacji. Następnie jej członkowie przyznali punkty każdemu z nominowanych - ci, którzy otrzymali ich najwięcej, znaleźli się w ogłoszonych wcześniej finałowych trójkach.

Dziś już wiemy, kto zdobył Medale.

Medale Młodej Sztuki są odzwierciedleniem tego, co ciekawego dzieje się obecnie w wielkopolskiej kulturze. Trendy i mody zmieniają się w niej jak w kalejdoskopie, ale jedno pozostaje niezmienne: by artysta odbiorcę zachwycił, zaskoczył, poruszył, musi tworzyć z pasją.

- Medale Młodej Sztuki "Głosu Wielkopolskiego" mają unikalną właściwość: wyprzedzają czas. O trafności i jakości wyboru kapituły mogliśmy wielokrotnie przekonać się w kolejnych dekadach, gdy laureaci Medali, jako dojrzali artyści, odnosili wielkie sukcesy i zdobywali międzynarodowe uznanie - zauważa Adam Pawłowski, redaktor naczelny "Głosu Wielkopolskiego".

Z kolei Dionizy Piątkowski, twórca festiwalu Era Jazzu i członek kapituły, podkreśla, że Medale Młodej Sztuki są okazją

do "wyławiania" niezwykłych osobowości.

Warto przypomnieć, że nasza redakcja przyznaje Medale Młodej Sztuki od 1974 roku. Pomysłodawcami tego wyróżnienia byli długoletni, niezapomniany publicysta "Głosu Wielkopolskiego" Włodzimierz Braniecki oraz Izabella Cywińska - ówczesna dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu.

Na każdym z medali wyryte jest motto z "Pana Cogito" autorstwa Zbigniewa Herberta: "Czuwaj, kiedy światło na górach daje znak, wstań i idź, dopóki krew obraca w piersi twoja ciemną gwiazdę".

Na przestrzeni lat medale otrzymało wielu twórców ważnych dla polskiej kultury. Wystarczy wspomnieć o poecie Stanisławie Barańczaku, dyrygentce Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" Agnieszce Duczmal czy kabareciarzu Zenonie Laskowiku. Jednak warto też przypomnieć tych, którzy otrzymali Medale w ostatnich latach - choćby piosenkarkę Rosalie, czy klarnecistę Wacława Zimpla.

***

TEATR

Julianna Dorosz

Aktorka Teatru Animacji w Poznaniu. Świetnie odnajduje się w różnych konwencjach teatralnych i tematyce, co udowodniła już wielokrotnie stając na scenie poznańskiego teatru. - Kreując postać, stara się pokazać ją wielowymiarowo. Odnajduje się w różnych konwencjach teatralnych oraz różnej tematyce. Maria Maczuga w recenzji z "Lustrzana chmura" napisała: "Julianna Dorosz najbardziej lśni z całego zespołu". Uważam, że w większości spektaklów, w których występuje, to określenie pasuje - przyznaje Stefan Drajewski z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, będący członkiem kapituły.

--

TANIEC

Zofia Grażyńska

Solistka baletu Teatru Muzycznego w Poznaniu, pedagog tańca. Od niedawna wspiera również zespół wokalny tego teatru, m.in. w hitowych spektaklach "Footloose" oraz "Zakonnica w przebraniu". Ponadto, jako pedagog baletu jest autorką układów choreograficznych w Szkole Tańca i Baletu "Fouette". - Żywiołowość, a jednocześnie wrażliwość artystyczna, sprawiają, że Zofia Grażyńska jest tancerką bezsprzecznie wyróżniającą się w zespole baletowym teatru - przyznaje Przemysław Kieliszewski, będący dyrektorem Teatru Muzycznego w Poznaniu, jak również członkiem kapituły Medali Młodej Sztuki.

--

LITERATURA

Jan Czapliński

Dramaturg, dramatopisarz, tłumacz. Z powodzeniem współpracował m.in. z Anetą Groszyńską oraz Eweliną Marciniak. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Staram się pamiętać o tym, jak istotne w tej pracy jest nieziemskie zaufanie, którym obdarzają mnie aktorzy. Szczególnie w sytuacjach pisania na scenie czy adaptacji, gdy tekst powstaje podczas prób - powiedział w jednym z wywiadów Czapliński.

--

ANIMACJA KULTURY

Katarzyna Wala

Antropolożka kultury, dziennikarka. Inicjatorka ruchu Bloomerek - grupy rekonstrukcji historycznej. Założycielka Stowarzyszenia Mobilny Dom Kultury Wilczak, autorka Retro Pikników i działań rewitalizacyjnych na Szelągu. - Pracowała w telewizji, gdzie specjalizowała się w materiałach interwencyjnych i kulturalnych. Udało jej się, dzięki przychylności środowiska urzędniczego i wodniackiego, przywrócić tradycję Parad Sobótkowych, organizowanych na Warcie w Poznaniu - przypomina Karolina Koziołek, prezes fundacji Vox Artis, jak również członek tegorocznej kapituły Medali Młodej Sztuki.

--

SZTUKI WIZUALNE

Justyna Olszewska

Autorka instalacji, obiektów, performansów, fotografii oraz filmów wideo. Najbardziej interesują ją tematy związane z cielesnością oraz skórą. Łączy sztukę z nauką, zajmuje się m.in. problemem zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem. - Justyna Olszewska w swoich pracach myśli poprzez skórę. Porusza się najbliżej postrzegania skóry jako niezwykle wrażliwej granicy między ja a światem, na której tak wiele każdego dnia może się w naszym życiu wydarzyć. Parafrazując Kartezjusza, Olszewska zdaje się mówić: "Mam skórę, więc jestem. (Do)tkliwie jestem" - pisze członek kapituły Marta Smolińska z Uniwersytetu Artystycznego.

Sebastian Gabryel
Polska Głos Wielkopolski
9 maja 2020

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia