Medytacja nad sensem

"Fragment nieistniejącego świata" - Jacek Bała - Wrocławski Teatr Współczesny

Spektakl na podstawie "Zapisków z nocnych dyżurów Jacka Baczaka", który pracował jako pielęgniarz z nieuleczalnie chorymi ludźmi. Reżyseruje Jacek Bała. Prapremiera 12 kwietnia.

Biegniemy, zdobywamy. Czasem w tym pędzie zatrzymuje nas choroba i te pytania, które cały czas próbowaliśmy w sobie zagłuszyć - "po co żyję?" i "czy umrę?" - docierają do nas z całą swoją bezwzględnością. Czasem pytania pojawiają się jako przebłyski - po obejrzeniu filmu czy przeczytaniu książki. Czasem kilka zdań porusza nas tak silnie, że stajemy oniemiali nad cudem życia i grozą śmierci.

Taką moc zatrzymywania mają "Zapiski z nocnych dyżurów" Jacka Baczaka. Refleksje młodego mężczyzny, który swoją służbę wojskową odpracował jako pielęgniarz w zakładzie dla nieuleczalnie chorych, zdumiewają dojrzałością - opisują okrutną rzeczywistość rozkładu ciał i umysłów, ale sięgają znacznie głębiej. Książka w swoim rytmie, niedopowiedzeniach i przemilczeniach staje się swoistą medytacją nad sensem. I mimo, iż dużo w niej opisów strachu, buntu, bezradności - przynosi ukojenie i nadzieję.

W spektaklu "Fragment nieistniejącego świata" opartym na "Zapiskach..." pytania "ostateczne" pojawiać się będą z dwóch perspektyw: młodości (reżysera, który zbiera materiał do reportażu o hospicjum) i starości (człowieka, który kiedyś jako młody chłopak pracował w hospicjum, a po wielu latach leży w tym samym zakładzie).

W foyer na I piętrze Wrocławskiego Teatru Współczesnego od 8 kwietnia oglądać można będzie wystawę rzeźb i grafik autora Zapisków... pt. "Śniący".

13 kwietnia po spektaklu (który rozpocznie się o godz. 18.00) spotkanie z Jackiem Baczakiem.

(-)
Materiał Teatru
2 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia