Meksykański spleen i szkocki akcent

"Parking. Groteska kryminalna" - reż. Paweł Jaworski - Teatr Jaworski

Po dłuższej chwili milczenia pierwszy polski teatr rysunkowy Teatr Jaworski wraca na poznańską scenę teatralną. Nowym centrum działań TJ będzie restauracja Hyćka na Śródce, gdzie już w sobotę, 17 stycznia TJ wystawi "Parking" - groteskę kryminalną.

- "Parking" mrozi krew w żyłach, a nawet gazowaną wodę w szklance (ale tylko zimą). To opowieść o poszukiwaniu właściwego, przypisanego nam miejsca. To meksykański spleen, polska rzeczywistość i szkocki akcent. Po tym spektaklu dwa razy zastanowisz się, czy jechać samochodem do centrum (chyba, że masz blisko i chodzisz) - zapowiada scenarzysta i reżyser Paweł Jaworski.

A na czym polega teatr rysunkowy, obecnie jedyna działająca w Polsce tego typu scena? Wbrew skojarzeniom, nie ma on nic wspólnego z legendarnym Teatrem Rysowania mistrza Franciszka Starowieyskiego. Przestrzeń sceniczna TJ wzorowana jest na popularnych w XIX wieku teatrach papierowych, przywodząc na myśl uliczne teatrzyki kukiełkowe. Występują w nim - zamiast lalek - "rysunkowi aktorzy" wyrysowani przez Pawła Jaworskiego, zwani "Rysynkami". To dalecy kuzyni pacynek i kukiełek. Spektakle TJ wbrew pozorom nie są jednak przeznaczone dla dzieci, ale głównie dla widzów dorosłych. Chociaż starsze dzieciaki także dobrze się na nich bawią. "Rysunkom" głosu użycza zespół aktorski TJ , a ilustrację muzyczną tworzą na żywo zapraszani muzycy. Teatr powstał w roku 2012 roku w Toruniu, a obecnie jego siedzibą jest Poznań. Jego twórcą jest Paweł Jaworski, satyryk, rysownik, reżyser, scenarzysta radiowy i filmowy.

17 stycznia - dwie odsłony - godz. 19.00 i 21.00 - ul. Rynek Śródecki 17 - Poznań

Ilość miejsc ograniczona - rezerwacja - tel. 535 045 035 lub w lokalu - bilet - 15zł

(-)
Materiał Teatru
15 stycznia 2015

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia